سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - الثلاثاء 15 جماد ثاني 1443

(۱۳۸۰/۰۷/۱۳) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۳ مهر ۱۳۸۰

خطبه اول : حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا شکوری بعد از حمد و ثنای پروردگار و دعوت خود و نمازگزاران به تقوای الهی با اشاره به این موضوع که تقوی یکی از ارکان نماز جمعه است افزود : خطیب جمعه موظف است که هر هفته خودش و نمازگزاران را به تقوی دعوت نماید و این […]

خطبه اول :

حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا شکوری بعد از حمد و ثنای پروردگار و دعوت خود و نمازگزاران به تقوای الهی با اشاره به این موضوع که تقوی یکی از ارکان نماز جمعه است افزود : خطیب جمعه موظف است که هر هفته خودش و نمازگزاران را به تقوی دعوت نماید و این یک موضوع اجماعی است بین علمای اسلام که اهمیت تقوی را در جامعه اسلامی نشان می دهد که متأسفانه به نظر می آید موضوع تقوی معمولاً در نمازهای جمعه به حداقل اکتفا می گردد آنچنان که باید و شاید مطرح شود موضوع مطرح نمی گردد . خطیب جمعه با اشاره به معنای لغوی تقوی که معمولاً به عنوان پرهیزکار معنی می گردد . یک ترجمه نارسائی دانست که وقتی به کتابهای اخلاقی مراجعه می نمائیم دامنه تقوی خیلی گسترده می گردد .که مرحوم سید علی خان ادیب و سخن شناس که شرحی مبسوط بر صحیفه سجادیه دارد . تقوی را به معنای «التقوی هو العمل به الواجبات و ترک محرمات » یعنی تقوی عمل به واجبات اسلام و ترک محرمات است دانست و افزود اگر جامعه ای متّقی باشد آن جامعه چقدر می تواند پیشرفت داشته باشد . وی با اشاره به شعارهای پیامبر (ص) در صدر اسلام «ان اکرمکم عند الله التقاکم» افزود پیامبر (ص) با دعوت اعراب به تقوی آنها را تبدیل به انسانها ومسلمانان وارسته ای مانند ابوذر و غفار کرد و اگر امروز توانستیم در مقابل تمامی استکبار باشیم در اثر عمل به تقوی است .


 

خطبه دوم :

امام جمعه محترم در خطبه دوم بعد از حمد و ثنای پروردگار با درخواست از مسئولان از آنان خواست تا هر هفته یکی از مسئولان نسبت به مسئولیتشان ارائه گزارش نمایند . وی با شاره به مناسبت هفته که هجرت امام «ره» از عراق به پاریس بود با توجه به این که این هجرت یکی از بزرگترین اقدامات امام بود افزود امام خود در اعلامیه اش علت هجرت خود از عراق به فرانسه را و اینکه چرا به یک کشور مسلمان هجرت نکرد . عمل به تکلیف دانست و افزود پیش امام «ره» مکان مطرح نبود بلکه عمل به تکلیف الهی مطرح بود .

وی با تشکر از حاج آقا موسوی دامغانی عضوشورای سیاستگذاری و همچنین قدردانی از مردم خانواده شهدا و جانبازان نیست به استقبال از ایشان افزود من تمامی این محبت ها را بحساب مقام معظم رهبری می گذارم و این محبت های شما بخاطر جایگاه ولایت می باشد . وی با اشاره به آیه : «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق» با تشکر از خدمات ۲۱ ساله آیت الله نجمی برای ایشان آرزوی موفقیت کردند . در پایان حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا شکوری با اشاره به بیوگرافی خود و مسئولیت های خود افزود من اگر تا دیروز هر دیدگاهی داشتم متعلق به دیروز بود . و امروز موضع من موضع امامت جمعه و نماز جمعه است و من امروز متعلق به عموم مردم هستم از هر دیدگاه و جناحی که باشند و خواستار همکاری تمامی مردم و حفظ وحدت مردم شدند .