یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - الأحد 21 شوال 1443

(۱۳۸۰/۱۲/۲۴) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۴ اسفند ۱۳۸۰

خطبه اول : نماز جمعه آخرین هفته سال ۸۰ شهرستان خوی به امامت حجت الاسلام شکوری در مصلّی این شهر با حضور انبوهی ازنمازگزاران عاشق برگزار گردید . خطیب جمعه در خطبه اول بعد از حمد و ثنای الهی و دعوت مردم بسوی رعایت تقوی اظهار داشتند در اصل وجوب امر به معروف و نهی […]

خطبه اول :

نماز جمعه آخرین هفته سال ۸۰ شهرستان خوی به امامت حجت الاسلام شکوری در مصلّی این شهر با حضور انبوهی ازنمازگزاران عاشق برگزار گردید .

خطیب جمعه در خطبه اول بعد از حمد و ثنای الهی و دعوت مردم بسوی رعایت تقوی اظهار داشتند در اصل وجوب امر به معروف و نهی از منکر میان فقهاء اجماع و اتفاق نظر وجود دارد و مطالبی در این خصوص از شیخ طوسی ، محقق ، ابن ادریس حلّی و خوانساری رضوان ا… علهیم بیان کردند . بعداً با مطرح کردن این پرسش که آیا وجوب امر به معروف و نهی از منکر واجب عینی هستند همانند نمازهای یومیه یا واجب کفائی هستند مانند نماز میّت ؟

در پاسخ اظهار داشتند با توجه به این که عملی ساختن این دو فریضه مراتبی دارد لازم است حکم هر مرتبه را بصورت جداگانه مطرح بکنیم .

الف : انزجار قلبی و ناراحتی درونی

رهبر کبیر انقلاب اسلامی می فرمایند : خود انزجار قلبی دارای درجاتی است :

۱- بستن چشم

۲- ترشروئی و گرفته نشان دادن خود

۳- برگرداندن صورت یا بدن

۴- قهر کردن و قطع رابطه

تقریباً تمامی فقهاء اتفاق نظر دارند که این مقدار بر عموم مکلفین واجب عینی است و حداقل چیزی است که باید رعایت گردد . حضرت علی علیه السلام می فرماید : من ترک انکار المنکر ویده و لسانه فهو میت فی الاحیاء

یعنی کسیکه نهی از منکر را بوسیله قلب زبان و دست خود تر نماید او مرده است در میان زنده ها .


 

 

خطبه دوم:

حجت الاسلام شکوری در خطبه دوم به تشریح مناسبتها پرداختند در مناسبت اول اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر روحانیون مبنی بر اعلان مجامع فلسطین اشغالی اظهار داشتند .

در عین حال که ۲۳ سال است که حوادث فلسطین درصدر اخبار ایران قرار دارد لکن بسیاری ازافراد از تحلیل علمی آن عاجز هستند و این موضوع را در حد اختلاف بر سر پس گرفتن املاک تنزل می دهند که باید از سوی مسئولان چاره اندیشی شود .

 

مناسبت بعدی :

اشاره به آغاز هفته امر به معروف و نهی از منکر بود که یکی از اهداف و فلسفه های قیام حضرت اباعبدا… الحسین علیه السلام بود و با بیان جایگاه قانونی ستاد امر به معروف و نهی از منکر که با مسئولیت امام جمعه و عضویت تمامی مسئولان رده بالای سیاسی ، فرهنگی ، امنیتی و قضائی شهر تشکیل یافته اظهار نمودند متأسفانه این ستاد تقریباً به تعطیلی کشانده شده لازم است با همّت مسئولان و مردم راه اندازی شود .

 

مناسبت سوم :

تسلیت ارتحال حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی (ره) بودکه امام بزرگوار در حق ایشان فرمودند : در تمامی فراز و نشیبهای در کنار من بوده ای و هستی و با صداقت و کیاست امور سیاسی و اجتماعی اینجانب را متصدی هستی .

 

مناسبت چهارم :

بمباران شیمیائی حلبچه در روزهای ۲۷- ۲۸ سال ۶۷ یکی از ویژگی های بارز تمامی جنایتکاران جهان این است که وقتی به بن بست می رسند دست به هر جنایت وقیحانه می زنند بمبهای شیمیائی را قبل از جنگ جهانی اول آمریکا علیه سرخ پوستان و صاحبان اصلی آمریکا بکار برد و بعداً در ویتنام ، کامبوج و لائوس علیه مردم بی دفاع استفاده کرد آلمانیها در جنگ جهانی دوم شوروی سابق در افغانستان از بمب های شیمیایی استفاده کردند آخرین مناسبت حلول سال جدید قمری و ماه محرم الحرام و آغاز حزن و اندوه خاندان پیامبر بود که خطیب جمعه اظهار داشتند با توجه به تقارن محرم با عید نوروز معلوم است که مردم فهیم و عاشورائی ایران مردم عزاداری را بر شادیهای نوروز مقدم می داند وی تذکراتی در مورد مراسم عزاداری داشتند از جمله اینکه لازم است هیئتها از بکار بردن وسائل موسیقی و سایر اموراتی که در شأن شهدای کربلا نیست خودداری نمایند وحضرات علماء و مبلغان حوادث عاشورا را در سه محور انگیزه ها ، و جریانات متن حادثه و نتایج و آثار مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهند .