سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - الثلاثاء 15 جماد ثاني 1443

(۱۳۸۲/۰۷/۰۴) خطبه های نماز جمعه خوی – ۴ مهر ۱۳۸۲

خطبه اول: ضرورت پرهیز از ایجاد سوء ظن : بطوریکه دین مقدس اسلام از پیروان خود میخواهد در حق دیگران سوءظن نکنند باز از آنان میخواهد کاری نکنند که زمینه سوءظن دیگران را فراهم سازند . الف : نهی از همنشینی با افراد شرور : عن علی علیه السلام مجالسه الاشرار تورث سوءالظن بالاخیار  همنشینی […]

خطبه اول:

ضرورت پرهیز از ایجاد سوء ظن :

بطوریکه دین مقدس اسلام از پیروان خود میخواهد در حق دیگران سوءظن نکنند باز از آنان میخواهد کاری نکنند که زمینه سوءظن دیگران را فراهم سازند .

الف : نهی از همنشینی با افراد شرور :

عن علی علیه السلام مجالسه الاشرار تورث سوءالظن بالاخیار 

همنشینی با اشرار و بدان موجب گمان بد برای نیکان است .

 

تذکر :

یک نکته لازم به توجه است که مبلغان دینی از این موضوع مستثنی هستند چون وظیفه و تکلیف آنان هدایت گمراهان است . متأسفانه اکنون جوَ حاکم بر عرف جامعه ما طوری است که اجازه نمیدهد یک روحانی بتواند با اقشار آسیب پذیر فرهنگی تماس حاصل کند و بتواند آنها را هدایت کند و کار بجائی رسیده که خود مبلغان نیز برای رفع اتهام خودشان را محدود می سازند .

 

ب : نهی از ورود به مکانهای آلوده :

عن علی علیه السلام : و من دخل مداخل السوء اتهم

هر کس در جایگاههای بد وارد شود مورد بدگمانی و تهمت قرار خواهد گرفت . اسلام از هر چیزی که موجب تحقیر شدن انسان می شود نهی فرموده است در مقابل دستور داده شده که در مراکز عبادی و اجتماعات مسلمانان حضور پیدا کنید در غیر این صورت متهم خواهید شد .

 

ضرورت حضور در نمازهای جماعت :

و لا غیبه لمن صلی فی بیته و رغب عن جماعتنا و من رغب جماعه المسلمین وجب علی المسلمین غینه و سقطت بینهم عدالته و وجب هجرانه


 

 

خطبه دوم :

مناسبتهای هفته :

۱- شهادت شهید مدرس

۲- وفات حضرت خدیجه (ع)

۳- شهادت سروداران

۴- شهادت شهید هاشمی نژاد

۵- درگذشت مرحوم صاحب جواهر

همه این شهادتها و درگذشتها را تسلیت میگوئیم .

۶- ولادت امام حسین علیه السلام و روز پاسدار

۷- ولادت علمدار کربلا و روز جانباز

۸- ولادت امام زین العابدین (ع)

همه این اعیاد را تبریک میگویم

۹- روز آتش نشانی را به عزیزان زحمتکش در این بخش تبریک میگویم

 

گلایه :

لازم است از بابت برخورد ضعیف مردم و مسئولان خوی در روز بعثت گلایه کنم اگر بودجه داشتم یا نیرو داشتم اجازه نمیدادم در شهری که دارالمؤمینین را یدک می کشد به ساحت مقدس رسولخدا (ص) توهین بشود .

اگر برنامه ای بوده جزئی و در حاشیه بوده برای اینکه بتوانیم یک تحلیل جامع از همه مناسبتهای تلخ و شیرین هفته داشته باشیم یک مقایسه اجمالی داریم میان شرایط سیاسی دوران دو امام بزرگوار و انقلاب اسلامی ایران . در صدر اسلام پس از رحلت پیامبر و جریان سقیفه درگیری سیاسی و فرهنگی میان حق و باطل شروع شد . در اثر غفلت مردم و کمی تعداد طرفداران حق باطل نبض امور جامعه را بدست گرفت و حاکمیت خود را بر جامعه آن روز تثبیت کرد و تا دوران دو امام بزرگوار چند حادثه تلخ مهم اتفاق افتاد

۱- با جلوگیری از گسترش سنت رسولخدا عملاً نسل دوَم و سوَم مسلمانان با پیامبر فاصله ایجاد کردند .

۲- بدعت گذاری در دین در زمینه های مختلف آغاز گردید .

۳- قداست و جایگاه رفیع خلافت رسولخدا از میان رفت بطوریکه در دوران معاویه تبدیل به پادشاهی شد .

۴- خاندان پیامبر نه تنها منزوی شدند بلکه مدام مورد آزار و اذیت حاکمان قرار گرفتند .

۵- در دوران امامت امام زین العابدین و امام حسین علیها السلام جامعه اسلامی عملا بر مرحله انفجار رسید . و این شرایط از ندای مظلومانه امام حسین علیه السلام کاملاً مشهود است که فرمود :

لا ترون ان الحق لا یعمل به و ان الباطل لا یتناهی عنه

اتفاق افتادن کربلا شرایط را به نفع جبهه حق تغییر داد و بنی امیه را در موضع انفعالی قرار داد . در دوران حاضر نییز بعد از انقلاب مشروطه و شکست آن شرایطی شبیه شرایط بعد از سقیفه بوجود آمد .

۱- دین و مظاهر دینی مورد تمسخر قرار گرفت

۲- جهت کوبیدن جهت کوبیدن دین جریان روشنفکری و قلی گرائی راه اندازی شد .

۳- یک سر آهنین میان دو قشر حوزوی و دانشگاهی بوجود آوردند .

۴- فساد و ابتذال به سبک غربی را در تمامی کشور اوج دادند .

تا در دوران پهلویها که عملاً علیه اسلام قیام کردند انقلاب اسلامی با رهبری امام و رشادت فرزندان امام شرایط را به نفع جبهه حق تغییر داد .