جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - الجمعة 16 ربيع أول 1443

(۱۳۸۴/۰۲/۰۹) خطبه های نماز جمعه خوی – ۹ اردیبهشت ۱۳۸۴

خطبه اول :    جایگاه معلم از دیدگاه اسلام : موضوع خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی بود .حجت الاسلام شکوری امام جمعه خوی ضمن تبریک هفته معلم به عموم معلمان خدوم و زحمتکش از معلمان خوئی قدردانی و سپاس گزاری کردند وی اظهار داشت : متعهد بودن به مسئولیت معلمی ، ارزشهای […]

خطبه اول :   

جایگاه معلم از دیدگاه اسلام :

موضوع خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی بود .حجت الاسلام شکوری امام جمعه خوی ضمن تبریک هفته معلم به عموم معلمان خدوم و زحمتکش از معلمان خوئی قدردانی و سپاس گزاری کردند وی اظهار داشت : متعهد بودن به مسئولیت معلمی ، ارزشهای دینی و انقلابی ، حفظ قداست جایگاه معلمی و محیط های آموزشی ، قانع بودن ، عزت نفس و تحمل سختی ها با حداقل امکانات را از ویژگی های بارز معلمان خوی برشمرد و گفت:تعداد زیادی از معلمان اعم ازبرادران و خواهران در مناطق محروم و روستاهای صعب العبور با کمترین و پائین ترین امکانات رفاهی به تدریس مشغول هستند خطیب از مدیریت موفق آقای ملکی رئیس آموزش و پرورش و همکارانش قدردانی کردند .

 

مقام و ارزش معلّم :

از ابن عباس روایت شده رسولخدا (ص) فرمود :

اللهّم اغفرللمعلّمین ثلاثاً و أطل أَعمارَهُم وَ بارک فی کسبهم خدایا معلمان را بیامرز (۳ بارتکرار فرمود) عمرشان را طولانی و کسبشان را مبارک فرما . و درحدیث دیگر می فرماید : وقتی معلم بسم الله الرحمن الرحیم را به کودک یاد داد و او نیز این جمله را فرا گرفت: کتب الله برائهً للصّبی و برائه لأبویه و برائه للمعلم خداوند کودک ، پدر و مادر و معلم آن را از آتش جهنم دور می سازد .

 

توضیح :

در عین حال که احادیث و روایات بی شماری در زمینه ارزش کار معلم از سوی رسولخدا و ائمه هدی علیهم السلام وارد شده است دو حدیث مذکور در رساندن عظمت کار معلم کفایت می کند چون از سوئی پیامبر (ص) آمرزش گناهان معلم را با ۳ بار تکرار کردن از درگاه خداوند می خواهد و از سوی دیگر طول عمر و برکت کسب وی خواستار است تا معلم با فراغت و آسودگی خاطر هر چه بیشتر بتواند نور افشانی کند و در مقام بیان آثار کار معلم می فرماید: چهار نفر با اولین جمله تعلیم معلم از آتش جهنم خلاص می شوند .

 

رابطه معلم با دانش آموز :

یکی از مشکلات اساسی و ناهنجاریهای کشورهای غربی و اروپائی معضلاتی است که دامن گیر دانش آموزان آن کشورها شده ازقبیل : قتل و غارت ، خشونت ، فساد اخلاقی و … همه اینها نشأت گرفته از ناهنجاریهای اعتقادی ، فرهنگی و تربیتی حاکم بر جوامع غربی است. دین اسلام در زمینه تعلیم و تربیت دستوراتی دارد که در صورت درست عملی شدن ، جوامع اسلامی را از تهاجم فرهنگ منحطّ غربی مصون می سازد. مراکز علمی بویژه آموزش و پرورش کشورهای اسلامی را قبله گاه تشنه گان دانش و معرفت می سازد . دین مقدس اسلام در مورد رابطه معلم با دانش آموزان می فرماید :

۱- معلم باید دارای اخلاص باشد علی (ع) می فرماید :

أخلِصْ عَملک وعِلمک                

۲- لازم است معلم به دانش آموزان شخصیت بدهد : پیامبر (ص) فرمود :

وَقِّروا من تُعلّمونه العِلم

۳- مدارا کردن معلم با دانش آموز و عدم خشونت پیامبر(ص) فرمود :

علّموا وَلا تُعنّفوا

یاد بدهید ولی نه با خشونت .

۴- تواضع با دانش آموز . امام صادق (ع) فرمود :

تَواضَعوا لِمَن تُعلّمونَه

در برابر کسی که به او علم یاد می دهید متواضع باشید .

 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم ، مناسبتهای مهم هفته را به ترتیب زیر مورد بررسی قرار دادند :

روز کارگر :

با تبریک این مناسبت به عموم کارگران خوئی یکی از مباحث جدی و مهم در مورد کارگران حقوق مشروع و قانونی آنهااست که دین اسلام و قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی بصورت جدی و دقیق مورد توجه قرار داده است پیامبر فرمود : خدا از هر گناهی با توبه می گذرد جز کسی که مهریه زنی را منکر شود یا حقوق کارگری را غصب کند و ادا ننماید.

در مقابل هندی در کتاب کنزالعمال از پیامبر (ص) روایت می کند خداوند کارگری را دوست می دارد که چون کاری به وی محوّل شد آن را نیکو و زیبا انجام بدهد .

 

شهادت آیت ا… مطهّری :

با تسلیت این مناسبت به عموم نماز گزاران جمعه بارزترین ویژگی شهید مطهّری که نقش وی را نسبت به دیگران برجسته می سازد و آثار ، اندیشه و افکار او را ماندگارساخته است زمان شناسی اوست و همان ویژگی بود که آن بزرگوار را وادار می ساخت در صحنه ها و میدانهای متعدد وارد بشود و جوّ خفگان و استبداد پهلوی نتواند مانع کار اوگردد از قبیل : نویسندگی ، وعظ و خطابه ، تدریس و مبارزه سیاسی در حدّ براندازی رژیم پهلوی و … رحمه الله علیه .

 

روز جهانی مطبوعات :

۱۳ اردیبهشت مصادف با روز جهانی مطبوعات است ضمن تبریک این مناسبت به عموم اصحاب مطبوعات و قلم برخود لازم می دانم از مطبوعات خوی بویژه از هفته نامه های اورین ، خوی و ندای خوی قدر دانی و سپاسگزاری نمایم . جوان بودن نیروها ، خلاقیت ، علاقه مندی بکار ، ساختن با کمترین امکانات محلّی ، بی توقع بودن و تحمل فشارهای مختلف از ویژگی های بارز هفته نامه های خوی است ، امید است با قدرت و توان هرچه بیشتر و بهتر بتوانند رسالت عظیم اطلاع رسانی خویش را استمرار ببخشند .

 

دو سفارش جدی به مطبوعات :

الف : پرداختن به موضوع اساسی و ملّی انتخابات ریاست جمهوری بصورت جدّی از طریق تبیین وظایف و اختیارات رئیس جمهور ، تحلیل شرایط سیاسی داخلی و بین المللی ، بیان اطلاعات و اخبار مربوط به فعالیتهای انتخاباتی کاندیداهای احتمالی ، مصاحبه با مردم و تشویق آنان به شرکت در انتخابات و نقد علمی برخی از مواضع و شعارهای اغراق آمیز و وعده های غیر حاصل و خارج از حوزه وظایف رئیس جمهور از ناحیه خود و یا طرفداران کاندیداهای احتمالی از قبیل زیر سؤال بردن مواضع نظام در برابر استکبار جهانی ، مطالب بی ربط در مورد پرونده انرژی اتمی و دامن زدن به مسائل قومی و توهین به رقبا .

 

ب : دقت هر چه بیشتر در انعکاس اخبار مربوط به عفت عمومی ، حیثیت و آبروی اشخاص و مسائل اخلاقی بویژه قبل از صدور حکم از سوی مراجع قضائی ، چون در آیات قرآن و احادیث اهل بیت علیهم السلام بیشترین تأکید در این رابطه وارد شده و در اصل ۲۴ قانون اساسی می فرماید : نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آنکه مخّل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد.امید است هر دو تذّکر مورد توجه جدی عزیزان قرار بگیرد ، انشاء ا….          

 

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر