جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الجمعة 19 شوال 1443

(۱۳۸۴/۰۲/۳۰) خطبه های نماز جمعه خوی – ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۴

خطبه اول :    ضرورت حسابرسی یا محاسبه النفس موضوع خطبه اول نمازجمعه این هفته شهرستان خوی به امامت حجت الاسلام شکوری بود .وی درابتدای خطبه اظهارداشتند امام صادق علیه السلام براساس نقل کتاب تحف القعول می فرماید : به هرمسلمانی که نسبت به ما شناخت دارد لازم است درهرشب و روز کارخود را برنفس […]

خطبه اول :   

ضرورت حسابرسی یا محاسبه النفس موضوع خطبه اول نمازجمعه این هفته شهرستان خوی به امامت حجت الاسلام شکوری بود .وی درابتدای خطبه اظهارداشتند امام صادق علیه السلام براساس نقل کتاب تحف القعول می فرماید : به هرمسلمانی که نسبت به ما شناخت دارد لازم است درهرشب و روز کارخود را برنفس خویش عرضه بدراد و به حساب نفس رسیدگی نماید اگرکارخوبی انجام داده است به دنبال بیشترازآن باشد و اگردید کاربدی ازاو سرزده است استغفارکند تا درروزقیامت رسوا نشود. و در روایت دیگرازآن بزرگوارکه مرحوم علامه مجلسی دربحارالانوارآورده است می فرماید :

اذا أویت الی فِراشِکَ فانظرما سَلَکْتَ فی بَطنِکَ وَ ما کسَبْتَ فی یُومِکَ وَاذکُرْانک مَیِِتٌ وَ انَّ لک مَعاداً

هرگاه به بسترخویش رفتی دراین باره بیندیش که چه خوراکی به معده خود فرستاده ای و درآن روزچه کارهائی کرده ای و به یادآورکه می میری و تو را رستاخیزی وجود دارد و درروایات متعدد ثمرات و آثارفردی و اجتماعی متعددی برای حسابرسی بیان شده است .

 

نتایج و ثمرات محاسبه :

۱-     شناخت پیداکردن به عیوب و کاستیهای خویش، امیرالمؤمنین (ع) می فرماید :  

مَنْ حاسَب نَفسَه وقف علی عیوبه

هرکس ازنفس خویش حساب کشی کند به عیبهایش شناخت پیدا می کند .

۲-     وادارسازی انسان برای اصلاح خویش . باز امیرالمؤمنین (ع) می فرماید :  

ثمره المحاسبه صلاح النفس

یعنی : اصلاح نفس ازجمله آثارحسابرسی است .

۳-     به سعادت رسیدن انسان که ازجمله فلسفه های آفرینش وی می باشد .

در روایتی وارد شده ” مَنْ حاسَب نفسه سعید ”    

یعنی : هرکس نفس خویش را حسابرسی نماید سعادتمند می شود .


 

 

خطبه دوم :

سالگرد عملیات بیت المقدّس و فتح خرمشهراوّلین مناسبت این هفته درخطبه دوّم نمازجمعه بود خطیب اظهارداشت : ضمن تبریک این مناسبت به عموم رزمندگان ، خانواده شهدا و ایثارگران و شما نمازگزاران محترم ، یکی از محورهای قابل دقت و توجه برای درس آموزی نتایج و بازتاب عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهراست .۱-   بعد ازاین عملیات ایران اسلامی موضع تهاجمی خودش را گسترش داد در مقابل دشمنان و حامیان استکباری آنان به موضع انفعالی کشیده شدند بطوریکه درمطبوعات آمریکا دو مطلب زیر منعکس گردید :

الف : آمریکا شکست عراق توسط ایران را خطری بزرگ تلقی میکند .

ب : سقوط خرمشهرو اسارت هزاران سربازعراقی را فقط میتوان یک شکست فاجعه آمیزدانست و تحقیرناشی ازآن را ارتش بعث عراق نمی تواند فراموش کند .

۲- بعد از فتح خرمشهر استکبار نه تنها اندیشه تصرف ایران را از سربیرون کرد بلکه تدابیری اندیشید تا صدام را از سقوط نجات بدهد . راه افتادن گروههای میانجی ازآن جمله بود .

 

ویژگی های نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری :

انتخابات این دوره ریاست جمهوری درمقایسه با ادوارگذشته دارای ویژگیهائی است به برخی ازآنها اشاره می کنم .

الف : آزمایش و تجربه شدن مدیریت جناحها و جریانهای سیاسی مطرح نظام در طول ۲۶ سال بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی .

 

ب : تبیین شدن شرایط بین المللی و داخلی ، مطالبات مردم ازرئیس جمهورآینده درسخنرانیهای متعدد مقام معظم رهبری و درخواست ارائه برنامه ازسوی نامزدها به مردم .

 

ج : بهم ریختن آرایش سیاسی انتخابات گذشته و بوجودآمدن آرایش جدید درمیان جریانهای مطرح ، گروهها و احزاب که رأی دهندگان را به دقت و تعمق هرچه بیشتروامی دارد تا اصلح را انتخاب کنند .

 

د : سوق یافتن مواضع ، جهت گیریها ، تبلیغات بسوی عقلانیت هرچه بیشتر ازقبیل درخواست برنامه ازکاندیداها ، توجه جدی به چشم انداز بیست ساله ، منطقی ترشدن تبلیغات ستادها ، روی آوردن به نظرسنجی ها .

 

توهین آمریکائیان به قرآن :

من این مصیبت بزرگ را به محضر امام عصر(عج) مقام معظم رهبری و مردم متدین و قرآنی ایران تسلیت می گویم این توهین ازسوی ژنرالهای آمریکائی درزندان گوانتانامو و درحضور تعدادی ازمسلمانان ، حلقه ای ازگستاخی و توطئه های متعدد آمریکائیان بعد ازجریان ۱۱ سپتامبر است .چون بعد ازانفجارساختمانهای دو قلوی آمریکا توطئه ها علیه اسلام و مسلمانان سرعت بیشتری پیدا کرد ، ابتدا مسلمانان خاورمیانه را عامل انفجارمعرفی کردند در چنین جوّ کاذب ابتداء افغانستان بعد عراق را اشغال کردند ، پایگاههای نظامی خود را درکشورهای وابسته و شیخ نشینهای خلیج تقویت کردند، گروههای مبارز فلسطینی را تروریست معرفی کردند ، تعدادی ازعناصرضعیف داخل کشورهای اسلامی را مرعوب و عده دیگر را اجیرکردند و درنهایت اکنون به قرآن کتاب رهائی بخش بشریت توهین می کنند . لکن این اقدام جنون آمیزو ابلهانه ازدو نظر جای امیدواری است :

الف : عکس العمل شدید مسلمانان درسرتاسر جهان .

ب : این شیوه رفتار نشان میدهد آمریکائیان به بن بست رسیده اند .