پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - الخميس 17 جماد ثاني 1443

(۱۳۸۴/۰۳/۲۰) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۰ خرداد ۱۳۸۴

خطبه اول :    نمازجمعه این هفته شهرستان خوی با حضورگسترده مردم متعهد و با امامت حجت الاسلام شکوری برگزارگردید وی درابتدای خطبه اوّل با توصیه مردم به رعایت کردن تقوی اظهارداشت رسولخدا (ص) فرمود : إعمَلْ بِفرائض الله تکن التقن الناس     یعنی : به واجبات عمل کن تا با تقواترین مردم باشی . […]

خطبه اول :   

نمازجمعه این هفته شهرستان خوی با حضورگسترده مردم متعهد و با امامت حجت الاسلام شکوری برگزارگردید وی درابتدای خطبه اوّل با توصیه مردم به رعایت کردن تقوی اظهارداشت رسولخدا (ص) فرمود :

إعمَلْ بِفرائض الله تکن التقن الناس    

یعنی : به واجبات عمل کن تا با تقواترین مردم باشی . بنابر این حدیث عمل به واجبات یکی از راههای رسیدن به نهایت تقوی است ، خطیب درادامه با اشاره به سالگرد شهادت فقیه نامدارشیعه ، محمّد مکّی معروف به شهید اوّل نقش حوزه علمیّه کشورلبنان را درگسترش و پیشرفت شیعه درطول تاریخ مورد بررسی قرار دادند .

 

پایه گذار شیعه درلبنان :

موّرخان ، پایه گذارشیعه درلبنان را صحابی مبارز پیامبر(ص) ابی ذر غفاری میدانند که به فرموده مرحوم سید مرتضی علم الهدی درزمان خلیفه سوّم به سوریه تبعید شد تا تحت کنترل معاویه بن ابی سفیان قراربگیرد ابی ذر در روستای میس الجبل مسجدی دارد که اکنون نیزبنام مسجد ابی ذر معروف است .

 

مناطق شیعه نشین :

پیروان اهل بیت علیهم السلام اساساً درقسمت جنوب لبنان سکونت دارند در روستاها و شهرهای امثال : جباع ، نبطیه ، جزین ، صور، صیدا ، اشتوره ، برج البراجنه ، شیاح و کفرشیما .

 

حوزه علمیه لبنان :

حوزه لبنان را می توان درسه دوره تقسیم بندی کرد :

دوره اوّل :

ازقرن ا ول الی قرن هفتم . دراین دوره تعامل علمی میان حوزه لبنان با نجف صورت گرفته و رسائل طرابلسیه سید مرتضی علم الهدی و اقامت شاگرد وی ابوالفتح کراجکی درشهر طرابلس ازجمله این تعامل است و همچنان تأسیس بیت الحکمه و کتابخانه در شهرطرابلس ازمظاهرتمدن علمی همین دوره است .

 

دوره دوّم :

که مرحوم شهید اوّل نیز به این دوره مربوط می شود ازقرن هشتم الی قرن یازدهم استمرارداشته که ازپُررونق ترین دوره ها است با چند ویژگی ، صدها دانشمند دراین دوره برخاسته است صاحب وسائل الشیعه ازبعضی استادا نش نقل می کند : درزمان شهید اوّل درتشییع جنازه ای در یکی ازروستاهای جبل عامل هفتاد مجتهد شرکت کرده بود . بعد ازروی کارآمدن صفویه درایران دانشمندان جنوب لبنان با هجرت به ایران تشیّع را در این کشور گسترش دادند ازجمله مهاجرین پدر و خود شیخ بهائی ، حرّ عاملی صاحب وسائل الشیعه و شیخ حسن صاحب معالم فرزند دانشمند مرحوم شهید ثانی بوده .

شهید اوّل رابطه گرمی با سربداران داشت که علی بن مؤید آخرین حاکم سربداران از وی درخواست می کند که برای بعهده گرفتن رهبری شیعه به ایران سفرکند لکن او عذرمی خواهد ولی کتاب لُمعه دمشقیه را به نا به فررموده شهید ثانی درمدت هفت روزتألیف و به ایران می فرستد و خودش بعد ازمدتی دراثرکینه چند نفرازعلمای اهل سنّت بوسیله حاکم وقت کشته می شود و بعد از به دار آویختن و سنگسار کردن جنازه وی را می سوزانند .

 

دوره سوّم :

ازقرن یازدهم تا عصرحاضردراین عصرحوزه لبنان دیگر رونق سابق را ندارد ، لذا دانشمندان لبنانی برای تکمیل علوم خود به حوزه های علمیه عراق و ایران پناه می برند . ازدانشمندان معروف این دوره : علامه سید شرف الدین صاحب المراجعات ، سید محسن امین صاحب اعیان الشیعه ، شیخ محمد جواد مغنیه صاحب تألیفات زیاددر علوم اسلامی و علامه سید محمد حسین فضل الله هستند .


 

 

خطبه دوم :

حجه الاسلام شکوری درخطبه دوّم نماز سالگرد شهادت آیه ا… سعیدی ، بخارائی ، صفار هرندی و نیک نژاد ، ولادت حضرت زینب و روزپرستار و بهورز و نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را بعنوان مناسبتهای مهم هفته مطرح کردند .

 

روزپرستار :

وی با تبریک ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستاراظهارداشتند : پرستاران ازجمله قشرهائی هستند که بصورت گم نام و بدون چشم داشت تلاش شبانه روزی دارند درعین حال با توجه به نوع مسئولیت بیشترمورد ا نتقاد قرارمی گیرند تا تشویق و قدردانی وبخش مهمی ازکارهای مریض را پرستاران انجام می دهند و مقدمات عملهای جراحی دکتران را پرستاران فراهم می سازند ، چه تناسب و انتخاب خوبی است که روز ولادت حضرت زینب بعنوان روز پرستارنامیده شده است چون حضرت زینب (س) بخش مهمی ازعمرش را درپرستاری گذرانده است از قبیل : پرستاری ازمادر ، پدر، برادران ، برادرزادگان ، و خانواده های شهدای کربلا و اسرای اهل بیت بعد ازحماسه عاشورا ، لذا تقریباً تمامی پرستاریهای حضرت زینب در شرایط بحرانی صورت گرفته است .

یکی از درسهای مهم پرستاری که پرستاران ما می توانند از حضرت زینب (س) فرا بگیرند عمل به تکلیف بوده که تمامی کارهای طاقت فرسا را در راستای انجام تکلیف و اطاعت ازخداوند انجام می داد .

لذا براساس گزارش تاریخ درشبی همانند شب شام غریبان که مرحوم محتشم کاشانی آن را به شب قیامت تشبیه می کند اگر صبح قیامت را شبی است آن شب است امشب ، نمازشب حضرت زینب (س) ترک نمی شود لذا این جهانبینی است که کارهای طاقت فرسای پرستار ی را قابل تحمل می سازد .

 

تذکرات انتخاباتی :

خطیب درپایان خطبه دوّم بعنوان تذکرات انتخاباتی مطالبی را به ترتیب زیر متذکرشدند :

۱- همه حضور برسر صندوقهای رأی را یک تکلیف شرعی بدانیم و تحت تأثیر تبلیغات دیگران قرار نگیریم .

۲- به هرکسی که رأی می دهیم درپیش خود حجت شرعی داشته باشیم تا فردای قیامت پاسخگو باشیم .

۳- ازمجریان و ناظران انتظارداریم نهایت تلاش خود را بکاربرند تا انتخابات هرچه با شکوه تر برگذار گردد انشاء ا… .

۴- ازصدا و سیما قدردانی می کنم که با اجرای برنامه های ابتکاری در معرفی کاندیداها از بسیاری اسرافها و ناملایمات انتخابات گذشته جلوگیری کرد .

۵- ازعزیزان فعال و گردانندگان ستاد های انتخاباتی درشهرو حومه قدردانی می کنم که با تلاشهای شبانه روزی خود حضورحداکثری مردم را فراهم می سازند .