شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ - السبت 27 شوال 1443

(۱۳۸۴/۰۳/۲۷) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۷ خرداد ۱۳۸۴

خطبه اول :    موضوع خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی به امامت حجت الاسلام شکوری بررسی جنگ جمل از دیدگاه امیرالمؤمنین(ع) بود ، وی اظهار داشت این جنگ در روز دهم جمادی الاولی در سال ۳۶ قمری میان حضرت علی علیه السلام از یک طرف و عائشه ، طلحه و زبیر از طرف […]

خطبه اول :   

موضوع خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی به امامت حجت الاسلام شکوری بررسی جنگ جمل از دیدگاه امیرالمؤمنین(ع) بود ، وی اظهار داشت این جنگ در روز دهم جمادی الاولی در سال ۳۶ قمری میان حضرت علی علیه السلام از یک طرف و عائشه ، طلحه و زبیر از طرف دیگر واقع شد فقط به مدت یک روز ادامه پیدا کرد و محل وقوع جنگ شهر بصره عراق بوده ، تمامی سپاهیان درگیر پنجاه هزار نفر بوده ، سی هزار جملی ها ، بیست هزار نفر نیروهای حضرت علی (ع) ؛ به گفته تاریخ نویسان متعدد از جمله عقدالغرید ، الکامل و طبری شهدای نیروهای امیرالمؤمنین پنج هزارنفر و کشته های ناکثین مختلف نقل شده است از قبیل سیزده هزار ، شانزده هزار ، ده هزار و پنج هزار نفر .

رهبران جبهه ناکثین زبیر بن عوّام پسرعمه رسولخدا و امیرالمؤمنین و پنجمین نفری بود که ایمان آورد و در تمامی جنگهای پیامبر (ص) شرکت داشت و چندین بار مجروح شد بعد از رحلت رسولخدا (ص) با خلیفه اوّل بیعت نکرد و در شورای شش نفری خلیفه دوّم به سود امیرالمؤمنین کنار رفت امام فرمود :

زبیر از مردان طرفدار ما بود تا اینکه پسر نامبارکش عبدالله بوجود آمد .

۲- طلحه بن عبید الله از پیشتازان در اسلام بود و از بزرگان صحابه بشمار می رفت بسیار با هوش و سیاستمدار بود ، آلوده به دنیا شد و در زمان عثمان اموال بی شماری بدست آورد .

 

۳- عائشه زن پیامبر (ص) دختر ابوبکر از تحریک کنندگان مردم علیه عثمان بود و از دشمنان سرسخت امیرالمؤمنین و اهل بیت پیامبربشمار می رفت از خطبه ۱۷۲ نهج البلاغه بدست می آید امیرالمؤمنین از کشانده شدن عائشه به صحنه درگیری خیلی ناراحت و خشمگین بوده لذا می فرماید : آنها یعنی {طلحه و زبیر و پیروانشان }برمن خروج کردند و همسر رسولخدا عائشه را به همراه خود می کشیدند چونان کنیزی را که به بازار برده فروشان می برند ، به بصره روی آوردند در حالیکه همسران خود را پشت پرده نگه داشتند اما پرده نشین حرم رسولخدا(ص) را دربرابر دیدگان خود و دیگران قرار دادند .

 

۴- عبدالله بن زبیر ، نوه ابوبکر و ازدشمنان سرسخت خاندان پیامبر (ص) بود ، روزی به ابن عباس گفت : چهل سال است دشمنی شما اهل بیت را دردل خود پنهان کرده ام .

 

۵- یعلی بن منیه کارگزار عمر و عثمان در یمن بود بوسیله امیرالمؤمنین عزل گردید از بیت المال اموال بسیاری جمع کرده بود که در جنگ جمل علیه حضرت علی (ع) استفاده می کرد به هر نفر سی دینار ، یک اسب و اسلحه می داد تا با امام بجنگد .تعدادی از موّرخان نوشته اند حضرت علی (ع) فرمود : به خدا قسم گرفتار چند نفر شدم که بعد از رحلت رسولخدا (ص) کسی به مانند آنان گرفتار نشد . مطاع ترین مردم در میان مردم عائشه دختر ابوبکر ،شجاع ترین مردم زبیر بن عوّام ، نیرنگ بازترین مردم طلحه بن عبید الله و بخشنده ترین مردم یعلی بن منیه که به هر نفر سی دینار ، یک اسب و اسلحه می داد تا با من بجنگد.


 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم مناسبتهای هفته را به ترتیب زیر مورد اشاره و بررسی قرار دادند :سالروز تشکیل جهاد سازندگی ، روز بیابان زدائی ، شهادت حضرت زهراء (ع) و آغاز ایام فاطمیّه ، شهادت دکتر چمران ، عزل بنی صدراز ریاست جمهوری به فرمان امام (ره) ، تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی ، روز تبلیغات واطلاع رسانی و انتخابات ریاست جمهوری و حوادث مربوطه .

 

خطبه حضرت زهراء (س):

یکی از یادگارهای ماندگار آن بزرگوار ، خطبه ای است که در مسجد النبی مدینه در حضور خلیفه اوّل و مهاجرین و انصار ایراد فرموده ؛ این خطبه از بخشهای مختلف تشکیل شده از قبیل مباحث اعتقادی ، فلسفه احکام ، توبیخ عملکرد خلیفه ، تبیین حوادث ایام رسالت و جایگاه پیامبر (ص) و امیرالمؤمنین (ع) ، توضیح خصوصیات عصرجاهلیت ، تبیین شرایط سیاسی جامعه و انحراف مسلمانان بعد از رحلت پیامبراسلام (ص) .

 

فرازهائی از خطبه :

حضرت زهراء (س) در جملات کوتاه و پرمغز خود عصر بعد از رسولخدا و حوادث تلخ آن را طوری به تصویرکشیده که تا کنون هیچ تاریخ نگاری یا متخصص در جامعه شناسی نتوانسته به این زیبائی ترسیم نماید . ابتداء می فرماید :وقتی که خداوند پیامبر خود را از میان مردم بسوی انبیاء و اصفیاء برد ، عداوت و نفاق در میان شما نمایان گردید جامه دین کهنه و گمراهان کینه توز به صدا درآمدند ، افراد گم نام و فرومایه سربرآورده و میداندار شدند و نعره شتر باطل بلند شد و شیطان سر خود را از مخفیگاه بیرون آورده و شما را بسوی خویش دعوت کرد و مشاهده نمود شما بلا درنگ دعوتش را پذیرفتید … از عموم همشهریان متدیّن انتظار داریم احترام ایام فاطمیّه را نگهدارند و در راه اندازی هیئتهای عزاداری و مجالس عزا تلاش جدّی داشته باشند .

 

انفجارهای اخیر :

چند انفجار اخیر در شهرهای تهران ، قم و اهواز ازجهات مختلف قابل توجه و تحلیل است .

الف : این اقدام تروریستی کور فاقد ارزش عملیاتی بود چون جاسازی مواد منفجره در سطل زباله ، دستشوئی یک اداره ، کنار رودخانه ، هیچگونه ارزش عملیاتی ندارد در این اقدام انتقام جویانه تعدادی زن ، کودک و سالخورده بی گناه کشته یا زخمی شد و موجب گردید نفرت و کینه ملّت مردم ایران نسبت به گروههای تروریستی و حامیانشان بیشتر گردد .

 

ب : قبلاً مطرح کردیم ۳۲ رادیو فارسی ، ۱۵ کانال تلویزیونی و صدها سایت اینترنتی جهت تحت تأثیر قرار دادن انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری تلاش شبانه روزی دارند این اقدام تروریستی جنون آمیز نشان می دهد آن تلاشهای ناجوانمردانه تبلیغی مؤثر نبوده و الاّ دست به این کار نمی زدند .

 

ج : مردم غیور ایران پاسخ تمامی تبلیغات رسانه ای ، توطئه های مخفی ، انفجارهای جنون آمیز و تروریستی دشمنان را امروز برسر صندوقها خواهند داد و بعنوان چندمین بار آنان را مأیوس خواهند ساخت . انشاءا…