چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - الأربعاء 21 ربيع أول 1443

(۱۳۸۴/۰۴/۱۷) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۷ تیر ۱۳۸۴

خطبه اول :    نماز جمعه این هفته شهرستان خوی به امامت حجت الاسلام شکوری برگزار گردید ؛خطیب پس از حمد و ثنای خداوند و توصیه مردم به رعایت کردن تقوی ، هشدارهای حضرت زهرا سلام الله علیها را نسبت به حوادث تلخ آینده جامعه اسلامی محور مباحث خطبه اوّل مطرح کردند و اظهار داشتند […]

خطبه اول :   

نماز جمعه این هفته شهرستان خوی به امامت حجت الاسلام شکوری برگزار گردید ؛خطیب پس از حمد و ثنای خداوند و توصیه مردم به رعایت کردن تقوی ، هشدارهای حضرت زهرا سلام الله علیها را نسبت به حوادث تلخ آینده جامعه اسلامی محور مباحث خطبه اوّل مطرح کردند و اظهار داشتند زندگانی کوتاه حضرت زهراء (ع) به سه قسمت قابل تقسیم است :

 

الف : دوران قبل از ازدواج :

یعنی حدود ?? سال که ? سال آن را در مکه سپری کردند و سه سال آخر را در مدینه بعد از هجرت ، حوادث قابل بررسی این دوران عبارتند از :

۱)     تحمل کردن مصائب مربوط به ابتدای دعوت رسول خدا و مزاحمتهای مشرکان نسبت به پیامبر(ص)

۲)     مشاهده شکنجه شدن تازه مسلمانها توسط مشرکان مکه .

۳)   از دست دادن مادر مهربان و فداکار خود و حضرت ابوطالب دو حامی و پشتوانه قوی رسولخدا(ص) و حضرت زهرا (ع)

۴)     ایفای نقش مادری نسبت به پیامبر (ص) که آن بزرگوار حضرت زهرا را ام ابیها نامیدند .

۵)     تحمل کردن بی مهریهای بعضی از نامادریها .

 

ب : دوران بعد از ازدواج :

یعنی حدود هفت الی نه سال {با توجه به اختلاف دیدگاهها} در مدینه زندگی کردند . حوادث و موضوعات قابل بررسی در این بخش عبارتند از :

۱- تحمل کردن مشکلات خانه در غیاب شوهر که اکثراً در جنگها حضور داشتند .

۲- تحمل کردن مشکلات مادی ؛ ابن سعد در طبقات می نویسد : حضرت فاطمه (س) بعد از ازدواج مدتی در نزدیکی مسجد قبا ورودی شهر مدینه در خانه اجاره ای زندگی می فرمود .

۳- تربیت کردن فرزندان و شوهرداری .

 

ج : دوران بعد از رحلت پیامبر (ص) تا روز شهادت :

یعنی حدود ?? یا ?? روز که مصیبت بارترین و شکننده ترین دوره زندگی ایشان بوده ، ارتداد عده ای از مسلمانان ، غصب شدن خلافت بعد از رحلت رسول خدا و حمله به منزل آن بزرگوار و غصب فدک از جمله حوادث تلخ این دوره می باشند .

 

هشدارهای حضرت زهرا (س) :

بعد از اینکه حضرت زهرا (س) در اثر بروز مصائب مختلف وجودش به تحلیل رفت حدود چهل روز مریض و به رختخواب افتادند در این روزها ملاقاتهای متعددی با آن حضرت صورت گرفت از جمله ملاقات زنان انصار بود که در این ملاقات آن حضرت مطالب مهمی مطرح فرمودند که بخشی از مطالب هشدارهای ایشان نسبت به حوادث تلخ آینده جامعه اسلامی بود . می فرمایند : قسم به جانم نطفه فساد منعقد شد بعد از انتظار کوتاه نتیجه آن را خواهید دید ظرفهای خون تازه و سمّ کشنده خواهید نوشید آن هنگام است خسران باطل گرایان و مشاهده کردن عاقبت آنچه پیشینیان پایه گذاری کرده اند . شما هم به خاطر دنیای خود به این کار راضی شدید و از صمیم قلب دل به فتنه دادید بشارت باد به شما شمشیر برنده ، حمله تجاوز گرانه ، آشوب فرا گیرو استبداد ستمگران شما را گروه گروه درو خواهند کرد .


 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم با تسلیت شهادت حضرت صدیقه کبری و فاطمه زهراء علیها سلام گفتند:از هیئتهای عزاداری انتظار داریم روز شهادت با راه اندازی عزاداریهای خیابانی به وظیفه خود عمل نمایند و ارادت خود را به اهل بیت عصمت و طهارت نشان بدهند .

 

غائله کشف حجاب :

با تسلیت سالگرد شهادت مردم به پا خاسته مشهد مقدس علیه کشف حجاب رضا خانی توسط قزاقان پهلوی ، بر اساس آمار تاریخ نویسان تعداد شهداء را از دو هزار نفر الی پنج هزار نفر ذکر کرده اند .

 

تحلیل و برداشت :

اگر انسان فرصت بکند و بصورت منصفانه تاریخ ایران بعد از اسلام را بخواند به چند خصوصیت و ویژگی مردم ایران یقین پیدا می کند :

۱-مردم ایران براساس نجابت و بزرگواری که داشته و دارند دین مقدس اسلام را با آغوش بازپذیرفتند آنهم اسلامی که برخاسته از مکتب ناب اهل بیت علیهم السلام باشد ودر تمامی شرایط با تحمّل شدائد از این مکتب دفاع و حمایت کرده اند .

۲-  در اثرعمق ایمانشان به اسلام بسیاری از سلسله های پادشاهان را وادار به قبول اسلام کرده اند ، ولو حتی در ظاهر ناچار شده اند به خاطر جلب رضایت مردم تظاهر به اسلام نمایند مانند : غزنویان ، سلجوقیان ، ایلخانان مغول ، قاجاریه و …

۳-  همه مبارزات ، قیامها و انقلابهای ایرانیان رنگ و صبغه و انگیزه دینی داشته است مانند قیام سربداران علیه حکومت مغول در خراسان ، اخوان الصفا علیه عباسیان ، مرعشیان مازندران در قرن هشتم ، نهضت پیشاهنگان مهدی (عج) در خوزستان ، نهضت سلفیه با رهبری سید جمال الدین اسد آبادی ، نهضت تنباکو ، انقلاب مشروطه ، نهضت ملّی ، قیام ?? خرداد و در نهایت انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران با رهبری یک مرجع تقلید یعنی حضرت امام خمینی قدس سره.

لذا جریانهائی که شعار سکولاریزه کردن ایران را می دهند باید یقین داشته باشند که اشتباه می کند ؛ چون پیشینیان آنها همانند پهلوی ها ، توده ای ها ، منافقین ، حزب دموکرات پیشه وری و تمامی احزاب و جریانهای سیاسی غرب زده و شرق زده دیگر نتوانستند و شما نیز نخواهید توانست .

 

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر