شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - السبت 12 جماد ثاني 1443

(۱۳۸۴/۰۴/۲۴) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۴ تیر ۱۳۸۴

خطبه اول :    نمازجمعه این هفته شهرستان خوی به امامت حجت الاسلام شکوری و با حضور امّت متعهد و حزب الله خوی اقامه گردید وی ضمن دعوت مردم به رعایت کردن تقوی و پرهیز از گناه ؛ با محور بحث قراردادن خطبه ۹۹ نهج البلاغه گفتند :امام (ع) بر اساس مفاد برخی از روایات […]

خطبه اول :   

نمازجمعه این هفته شهرستان خوی به امامت حجت الاسلام شکوری و با حضور امّت متعهد و حزب الله خوی اقامه گردید وی ضمن دعوت مردم به رعایت کردن تقوی و پرهیز از گناه ؛ با محور بحث قراردادن خطبه ۹۹ نهج البلاغه گفتند :امام (ع) بر اساس مفاد برخی از روایات این خطبه را در نماز جمعه ایراد فرموده اند و از نظر سند این خطبه قبل از نهج البلاغه در منابع دیگر ثبت شده است از جمله : معانی الاخبار و کتاب من لایحضره الفقیه مرحوم شیخ صدوق و کتاب خطب امیرالمؤمنین (ع) ، علی المنابرفی الجمع و العیاد از زیدبن وهب صحابه حضرت علی (ع) . متن خطبه :

نَحمَدُهُ عَلی ما کان

خدا را ستایش می کنیم بر آنچه رخ داده است .

وَ نَـستَعـینُهُ مِن أَمرِنا علی ما یکون

و از او یاری می طلبیم برای کارهائی که در پیش داریم .

لازم به ذکر است که امام (ع) حمد و سپاس را بر گذشته و یاری طلبیدن را نسبت به امور آینده اختصاص داده است .

وَ نَسأله المعافاتَ فی الأدیان

ما از او سلامت در دین می طلبیم .

کما نسأله المعافات فی الأبدان

آن گونه که سلامت در بدنها را طلب می کنیم .

 

 

توضیح :

۱- بصورت جمع آوردن واژه های ادیان و ابدان به اعتبار افراد است و الاّ ادیان غیر اسلامی نسخه های باطل شده و زمان گذشته هستند و غیر قابل پیروی .

۲- دین انسان نیز همانند جسم وی مریض می شود عوامل مریضی دین : آلودگی انسان به گناهان ، فریب ذخارف دنیا خوردن و تحت تأثیر تبلیغات ضدّ دینی قرار گرفتن است .پزشک دین انبیاء و اولیاء و مبلّغان دین هستند بسی جای تأسف است که در اجتماع مرض دین مورد توجه قرار نمی گیرد ؛ اگر مرد یا زنی فرزندش مرض جسمی پیدا کند فوراً به پزشک می برند لکن دربرابر اینهمه انحرافات دینی و اخلاقی فرزندان سکوت می کنند و کاملاً بی تفاوت هستند .

مرحوم علامه محمد تقی جعفری از یک متفکّر انسان شناس نقل می کند که گفت : اگر یکصدم اشکهائی که برای شکمهای گرسنه و بدنهای برهنه ریخته می شود به ارواح گرسنه معرفت و برهنه از فضایل ریخته می شد هم گرسنگی ها و هم برهنگی های جسمانی از بین می رفت و هم گرسنگی ها و برهنگی های روحی زایل می گشت .

عبادَ الله اُوصیکم بالّرفضِ لهذه الدنیا التارکه لَکم وَان لَم تُحبّوا ترکها

ای بندگان خدا شما را به ترک این دنیایی که سرانجام شما را ترک می گوید توصیه و سفارش می کنم هر چند که ترک آن را دوست نداشته باشید .


 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم نماز ؛ روز بهزیستی ، تشکیل شورای نگهبان ، اعلام پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و قیام مردم مسلمان ایران به رهبری آیه ا… کاشانی ، به قدرت رسیدن مجدد دکتر مصدق و وفات امّ البنین مادر حضرت ابوالفضل العباس (ع) را مناسبتهای هفته اعلان کردند .

 

بازتاب جهانی انفجار بمب در لندن :

چند مطلب در این حادثه قابل توجه و عبرت است :

الف : بعد از وقوع انفجار در کشورهای غربی و اروپائی آماده باش اعلان شد که نمایانگر چند نکته است یکی اینکه الخائن الخائف چون خودشان در سطح جهان به وسیله عوامل خویش علیه ملل مختلف کارهای تروریستی انجام می دهند لذا می ترسند ؛ دیگر ترسو بودن ودرصدبالای آسیب پذیری قدرتهای پوشالی

 

ب : تأثیرات و انعکاس جهانی :

چند روز است رسانه های گروهی جهان این موضوع را مورد تحلیل و برسی قرار می دهند و بازارهای بورس جهان به لرزه در آمده و باز سهام کشورهای انگلیس ، آمریکا ، ایتالیا ، اسپانیا ، فرانسه و هلند با سقوط مواجه شده و کشورهای عضو پیمان ناتو در خواست تشکیل جلسه اضطراری کرده اند و مسلمانان ساکن در غرب و اروپا جانشان ، مالشان و مراکز عبادی و فرهنگی شان بشدّت تهدید می شود و مورد تهاجم بی رحمانه قرار می گیرند . این سروصدا و اقدامات به خاطر یک انفجار در لندن در حالی صورت می گیرد که مجامع بین المللی و رسانه های گروهی در برابر انفجار ها و قتل عامهای متعدد و روزانه مسلمانان در عراق ، افغانستان ، فلسطین ، لبنان ، کشمیر و … خفه خون گرفته و سکوت کرده اند .

 

اصل انفجار مشکوک است :

نخست وزیر انگلستان آقای بِلر به خاطر گره زدن سرنوشت انگلیس با آمریکا در تجاوزات بین المللی بویژه در استمرار اشغال عراق درافکار عمومی جهان و داخل انگلیس بشدّت تحت فشار است لذا برای از بین بردن یا کاستن فشار نیاز به بحران سازی داخلی دارد .و متأسفانه امروز طالبان و بِن لادن در دست آمریکا و اروپا لولو خُرخُره شده جهت توجیه تجاوزات خویش و ایجاد وحشت درمیان ملل جهان ، در حالی که اگر امروز طالبان وجود خارجی داشته باشد غیر از آمریکا و انگلیس چیز دیگری نیست چون طالبان را خودشان بوجود آوردند ، اسلحه دادند ، آموزش دادند ، حمایت کردند و به جان مردم افغانستان و سایر کشورها انداختند .

 

گلایه از ایجاد مزاحمت بعضی عروسی ها :

افراط و تفریط در بعضی از عروسیها از حدّ تحمل گذشته است . ساز و آواز ، رقص و پای کوبی شبانه بعضاً تا صبح ادامه دارد و بر اساس گزارشات اختلاط   نامشروع و مشروب خواری بصورت گسترده رواج پیدا کرده و سکوت مرگبار همسایه ها و متدیّنان دارالمؤمنین بدتر از همه است ، دهها بار به خاطر اذان پنج دقیقه ای و یا عزاداری یک ساعتی در مساجد و یا پخش قرآن از مناره های مساجد به اینجانب زنگ زده اند ؛ لکن در مورد مزاحمت عروسیها حتی یک بار تماس گرفته نشده است .