جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الجمعة 19 شوال 1443

(۱۳۸۴/۰۴/۳۱) خطبه های نماز جمعه خوی – ۳۱ تیر ۱۳۸۴

خطبه اول :    حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی بعد از توصیه مردم به رعایت کردن تقوا با محور قرار دادن خطبه ۹۹ نهج البلاغه تحت عنوان ویژگیهای دنیا از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) اظهار داشتند : در جلسه قبلی فرازهائی از خطبه را مورد اشاره قرار دادیم اکنون […]

خطبه اول :   

حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی بعد از توصیه مردم به رعایت کردن تقوا با محور قرار دادن خطبه ۹۹ نهج البلاغه تحت عنوان ویژگیهای دنیا از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) اظهار داشتند :

در جلسه قبلی فرازهائی از خطبه را مورد اشاره قرار دادیم اکنون فرازهای دیگری را مطرح می کنیم . امام (ع) می فرمایند :برای به چنگ آوردن عزت و افتخارات موهوم دنیا سرودست نشکنید ، به زینتها و نعمتهای دنیا فریفته نشوید و از رنجها و ناراحتیهای آن جزع و بی تابی نکنید چون عزّت و افتخاراتش به زودی پایان می گیرد ، زینت و نعمتهایش زایل می گردد ، رنجها و ناراحتیهایش تمام می شود . خلاصه دوران هر چیز سپری می شود و هر موجود زنده ای به سوی فنا پیش می رود .

 

دو روایت در مورد دنیا :

عَن ابی عَـبد ا… (ع) : قال تـَمَثـلّتِ الدّنیا لعیسی (ع) فی صوره إمرأهٍ زَرقاء فـَقالَ لَها : کم تـَزوَجتِ ؟ قالت کثیراً قال فکلٌّ طـَلّقکِ ؟ قالَت بل کلا قـَتـَلتُ .

امام صادق (ع) فرمود : دنیا در برابر حضرت عیسی به صورت یک زن آبی چشم نمایان گردید . حضرت عیسی (ع) پرسید : با چند نفر ازدواج کرده ای ؟ در پاسخ گفت : بسیار . دوباره پرسید : همه آنها تو را طلاق داده اند ؟ در پاسخ گفت : نه بلکه همه را کشته ام .

 

روایت دوم :

عن جابر قال : قالی ابوجعفر(ع) یا جابِر أنزِل الدُّنیا مِنکَ کمَنزلٍ نَزَلتَهُ ثُمّ أرَدتَ التحرک مِنه فی یومک ذلک اوکمالٍ اکتـَسبـتَه فی منامک وَ استیقظتَ فلیس فی یدک منه شیئٌ .

جابر می گوید : امام باقر (ع) به من فرمود : جابر دنیا را همانند منزلی حساب کن که مدتی در آن استراحت کرده و در همان روز قصد ترک آن را داری و در ادامه می فرماید :

و اذا کـُنتَ فی جنازهٍ فَکُن کانّک أنتَ المَحمولُ ….

یعنی وقتی در تشییع جنازه ای حضور پیدا کردی فکر کن تو مرده ای و مردم تو را حمل می کنند لکن از خداوند در خواست کرده ای به دنیا برگردی تا مجدداً اعمال خوب انجام بدهی .


 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم چند مناسبت مهّم هفته را به ترتیب زیر مورد بررسی قرار دادند .

سالگرد شهادت صاحب احقاق الحق :

در میان دانشمندان شیعه چند نفر در دفاع از حریم تشیّع و ولایت اهل بیت علیهم السلام برجستگی خاص دارند . علامه امینی صاحب الغدیر ، سید حامد حسین هندی صاحب عبقات ، علامه سید عبدالحسین شرف الدین صاحب المراجعاه و علامه قاضی نورالله شوشتری صاحب احقاق الحق این مرحوم در اثر نوشتن احقاق الحق مورد کینه و بُغض تعدادی از جاهلان اهل سنّت قرار گرفت و در نهایت در کشور غربت هندوستان بوسیله شاه وقت ، جهان گیرشاه تیموری با بدترین وضع به شهادت رسید و اکنون مزار وی در اکبرآباد هندوستان زیارتگاه هندیها شده است .

 

رحلت مرحوم شیخ انصاری :

مرحوم میرزای شیرازی رهبر نهضت تنباکو و شاگرد شیخ انصاری می فرماید : از ابتدای غیبت کبری ولی عصر (عج) تا کنون هیچکس همانند شیخ انصاری دانش ، زهد و ریاست را یکجا جمع نکرده است .حضرت امام خمینی (ره) می فرماید :

هو تالی العصمه و فقیه الامه

یعنی شیخ انصاری تالی عصمت و فقیه امّت بود . مرحوم شیخ دارای تألیفات متعدد در موضوعات مختلف بود : ۳۱ جلد در فقه ، ۱۳ جلد در اصول ، ۸ جلد رساله عملیّه ، ۲ جلد در رجال و عقاید ، ۲۳ جلد تقریرات که بوسیله شاگردانش نوشته شده است و صدها شاگرد اسلام شناس تحویل جامعه داده از جمله آخوند خراسانی ، میرزای شیرازی ، میرزا محمد حسن آشتیانی ، میرزا حبیب الله رشتی و …

 

چند مناسبت مرتبط با هم :

ولادت حضرت زهراء (س) وفرزند بزرگوارش امام خمینی(ره) ، روز زن و روزمادر ؛ ضمن تبریک همه این مناسبت ها تأکید من روی دو مناسبت است یکی روز مادر ، دیگری روز زن . چون از مناسبتهای اساسی و مبتلا به روز جامعه هستند . علامه مجلسی در بحارالانوار نقل می کند :روزی مردی به رسولخدا (ص) عرض کرد : هیچ عمل ناشایستی باقی نمانده که من انجام نداده باشم.آیا امکان توبه وجود دارد ؟ رسولخدا (ص) فرمود : آیا از پدر و مادرت یکی زنده است ؟ گفت : پدرم زنده است . فرمود : برو به پدرت نیکی کن . راوی می گوید : وقتی آن مرد برگشت پیامبر (ص) فرمود : ای کاش مادرش زنده می بود .اما در ارتباط با جایگاه زن در اسلام مطالب بسیار است . به عنوان نمونه امیرالمؤمنین در نهج البلاغه می فرماید :

و لا تملّک المرئه مِن أمرها ما جاوَز نفسها فـَاِنّ المرئه ریحانهٌ و لیست بقهرمانه به زن کاری را که از حدّ و توان او فراتر است مسپار زیرا زن گل است نه کارگزار .