دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - الإثنين 19 ربيع أول 1443

(۱۳۸۴/۰۵/۱۴) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۴ مرداد ۱۳۸۴

خطبه اول :    حجت الاسلام شکوری در ابتدای خطبه اوّل این هفته نمازجمعه خوی ضمن دعوت کردن مردم به رعایت کردن تقوی اظهارداشتند ؛ موضوع خطبه اوّل معاد از نظرکتاب و عترت است . قبل ازپرداختن به اصل موضوع جهت تبیین محورهای بحث مطرح ساختن مقدماتی لازم است.   ۱- ضرورتهای بحث از معاد […]

خطبه اول :   

حجت الاسلام شکوری در ابتدای خطبه اوّل این هفته نمازجمعه خوی ضمن دعوت کردن مردم به رعایت کردن تقوی اظهارداشتند ؛ موضوع خطبه اوّل معاد از نظرکتاب و عترت است . قبل ازپرداختن به اصل موضوع جهت تبیین محورهای بحث مطرح ساختن مقدماتی لازم است.

 

۱- ضرورتهای بحث از معاد :

ابتدا لازم است علل و ضرورتهای پرداختن به موضوع معاد مورد اشاره قرار بگیرد چون درایجاد انگیزه و رغبت نسبت به توجه و پیگیری مباحث آینده در شنونده و خواننده نقش مؤثر دارد .

 

الف : تأکیدات قرآن :

ملاحظه آیات قرآن نشان می دهد موضوع معاد از اهمّیت ویژه برخوردار است برخی از پژوهشگران گفته اند : چهار هزار آیه از آیات قرآن درباره معاد است یعنی نزدیک به دوسوّم کتاب خدا . برخی ازمفسّران بطور قطع هزار و چهارصد آیه را درباره معاد دانسته اند .

 

معاد در کنار مبدأ :

در جای جای قرآن بعد از موضوع ایمان به خداوند ، ایمان به جهان دیگر آمده و تقریباً ۳۰ آیه این دو موضوع را در کنار هم قرار داده است .

وَ یُؤمِـنُونَ بِالله وَ الیَـوم الأخر

 

ب : اهمّیت معاد از نظر عترت :

احادیث رسیده از رسولخدا (ص) و ائمه هدی علیهم السلام درباره معاد که نوعاً تفسیر آیات معادی قرآن است نیز بسیار است . مرحوم علامه مجلسی در مجّلدات ۶-۷-۸ بحارالانوار در ضمن ۲۲ باب و بیش از هزار و یکصد حدیث درباره معاد در زمینه های مختلف ذکر کرده است .

 

ج : گسترش خودکشی :

عده ای از افراد جامعه در اثر مشکلات زندگی ، آلودگیها به مفاسد ، احساس پوچی و بن بست در زندگی دینوی ، تلقـیـنات دشمنان علیه فرهنگ اصیل اسلامی و در نهایت در اثر ضعف و سستی ایمان به قصد نجات دادن خویش دست به خودکشی و پایان دادن به زندگی دنیوی می زنند غافل از اینکه مرگ تازه آغاز ماجرا است . رسولخدا (ص) فرمودند :مَن ماتَ قامَت قیامَتَه

یعنی هر کس بمیرد قیامت وی به پا می شود .

 

د : ضرورت عمق بخشی به باورهای دینی :

با توجه به گستردگی تهاجم فرهنگی دشمنان و ایجاد شبهه در عقاید و باورهای دینی مردم بویژه قشر جوان و تحصیل کرده کشور ، پرداختن به مباحث اعتقادی ضرورت مضاعف دارد از مسئولان فرهنگی و تبلیغی انتظار داریم با استفاده از ابزار روز و امکانات لازم و اساتید فاضل و مجرّب در جهت بالابردن سطح اطلاعات و آگاهی های دینی ، اعتقادی و سیاسی جامعه و مسلح کردن آنان در برابر تهاجم فرهنگی و شبهات دشمنان تلاش جدّی مسئولانه داشته باشند بویژه در اوقات فراغت و ایّام تعطیلات تابستانی .    

 

 

خطبه دوم :

خطیب درخطبه دوّم نماز جمعه ضمن توصیه مردم به رعایت کردن تقوی گفت رسولخدا (ص) بعد از قرائت فرمودن آیه شریفه وَمَن یَـتق الله یَجعَل لَه مَخرَجاً هر که از خدا پروا داشته باشد او را راه خروج و فرجی قرار می دهد .فرمود : یعنی راه خروج از شبهات دنیا و از سختی های مرگ و دشواریهای روز قیامت .

 

ولادت امام باقر (ع) :

با تبریک ولادت امام باقر(ع) به عموم نمازگزاران . مرحوم شیخ مفید در ارشاد می نویسند : از هیچ یک از فرزندان امام حسن و امام حسین (ع) آن اندازه از دانش دین ، آثار ، روایات ، علوم قرآن سیره و فنون مختلف آشکار نشد که از امام باقر(ع) به ظهر پیوست .

 

جلوه امامت :

با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر جامعه اسلامی در عصر خلفای اموی و ضعف اعتقادی مردم در اثر سیاستهای حاکمان جور بیشترین جلوه و صبغه فعالیتهای امام باقر(ع) علمی و فرهنگی بوده . لذا بعنوان تبرّک یک روایت در این زمینه از آن بزرگوار نقل می کنیم: فرمود : تـَفـقـَهوا فِی الحـَلال وَ الحـَرام وَ الاّ فـَأَ نـتـُم أعـرابٌ .در فهم عمیق حلال و حرام دین تلاش کنید و اِلّا شما أَعراب هستید ( مقصود از اعراب انسانهای بی فرهنگ و بی ادب و لجوج هستند ) .در روایت دیگر می فرماید : یک متّفقه در دین نسبت به شیطان سنگین ترازهزار عابد است .

 

آغاز به کار یو ـ سی ـ اف اصفهان :

پس از ۱۶ ماه چالش هسته ای میان ایران و آزانس بین المللی انرژی اتمی در نهایت در تاریخ آبانماه سال ۸۳ آژانس به صراحت اعلان کرد در فعالیتهای هسته ای ایران هیچ گونه انحرافی از مسیر صلح آمیز بودن مشاهده نشد و محمد البرادعی طیّ مصاحبه ای اعلان کرد از نظر ما پرونده ایران بسته شده است ولی از نظر سیاسی باید ایران نظر غرب بویژه آمریکا را جلب نماید . بعد از این موضع گیری آژانس مسئولان هسته ای ایران اعلان کردند به زودی چرخه سوخت را آغاز خواهند کرد که ۳ کشور اروپائی اعلان کردند آماده هستند یک طرح جامع ارائه نمایند و درچند مورد فرصت سوزی کردند در نهایت پس از پایان آخرین مهلت یعنی ۱۰ مرداد سال ۸۴ ایران با حضور بازرسان آژانس پلمپ کارخانه یو ـ سی ـ اف اصفهان را شکست ؛ در مجموع باید گفت :

اروپائیان برسر سه راهی گیر کرده اند از طرفی می خواهند برای حفظ کردن منافع منطقه ای ابتکار عمل را در اختیار خود داشته باشند و از سوی دیگر آمریکا را بعنوان رقیب بزرگ منزوی سازند و از ناحیه سوّم ایران را از فن آوری هسته ای محروم کنند .لکن جمهوری اسلامی با مواضع اصولی و منطقی خود تا کنون چند نتیجه مهم را به نفع خود گرفته است .یکی خلع سلاح کردن غرب و اروپا ، دیگری با اقرار گرفتن از آژانس این اهرم فشار را از دست غرب خارج ساخت . سومی بوجودآوردن یک انسجام و اجماع داخلی و تبدیل موضوع ضرورت دست یابی به فن آوری هسته ای به یک موضوع ملّی در داخل کشور.

 

تنفیذ حکم ریاست جمهوری :

خطیب در این زمینه مطالبی را مطرح ساخت و اظهارداشت تأکید رئیس جمهور به چهار اصل بنیادین : عدالت گستری ، مهر ورزی ، خدمت گزاری و پیشرفت مادی و معنوی کشور امیدوار کننده بود که انشاء الله با انتخاب کارگزارن لایق و همکاری مردم و جریانهای سیاسی بتوانند وعده های خود را عملی سازند . انشاء ا…      

 

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر