یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - الأحد 18 ربيع أول 1443

(۱۳۸۴/۰۵/۲۱) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۱ مرداد ۱۳۸۴

خطبه اول :    حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی ضمن دعوت کردن مردم به رعایت تقوی گفت : یکی از مباحث مهم در موضوع معاد که از دیر زمان مورد توجه متکلمان و فلا سفه قرار گرفته چگونگی و کیفیت معاد است و دیدگاههای مهم در این زمینه […]

خطبه اول :   

حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی ضمن دعوت کردن مردم به رعایت تقوی گفت : یکی از مباحث مهم در موضوع معاد که از دیر زمان مورد توجه متکلمان و فلا سفه قرار گرفته چگونگی و کیفیت معاد است و دیدگاههای مهم در این زمینه به ترتیب زیر می باشد :

چگونگی معاد :

در کتب کلامی و فلسفی سه دیدگاه مورد توجه و بررسی بیشتر قرار گرفته است .

 

الف : دیدگاه مادیّون :

تمامی اشخاص و مکاتیب منکر ماوراء الطبیعه و کسانیکه وجود خداوند را قبول ندارند معتقد هستند زندگی پس از مرگ مفهوم ندارد و انسان بعد از مرگ و متلاشی شدن بدن نابود می شود و تنهاچیزی که باقی می ماند اجزاء وموادی است که تبدیل به موجودات دیگرمی گردد .

 

ب : دیدگاه فلاسفه :

جمعی از فلاسفه عقیده دارند حقیقت انسان عبارت از نفس مُجرّد است و بدن ابزاری برای حیات دنیوی بشر و روح او بوده و دخالتی در حقیقت انسان ندارد و به مُجرّد جدائی از روح پوسیده شده و از بین می رود دیگر قابل بازگشت نمی باشد ؛ لذا در قیامت برای دریافت پاداش یا کیفر فقط روح انسان بازگشت می کند . مرحوم ملاّ صدرا در کتاب اسفار این دیدگاه را به جمهور فلاسفه و پیروان مکتب فلسفی مشآء نسبت می دهند .

 

ج : پیروان ادیان آسمانی :

قائل به معاد جسمانی و روحانی هر دو هستند و عقیده دارند همانطور که خداوند در ابتدای آفرینش انسان را آفریده است او را مجدداً با همین بدن می آفریند کیفر و پاداش اعمال اختیاری انسان را همین بدن خواهد دید .مرحوم ملاّ صدرا این دیدگاه را به کثیری از بزرگان فلاسفه و عرفاء و جماعتی از متکلّمان و کثیری از دانشمندان امامیه از قبیل شیخ مفید ، شیخ طوسی ، سید مرتضی علاّمه حلّی ، خواجه نصیر طوسی نسبت می دهند .

 

جسمانی بودن معراج :

بی مناسبت نیست در تکمیل بحث جسمانی بودن معاد بحث جسمانی بودن معراج رسول خدا (ص) نیز که درمیان دانشمندان مطرح شده مورد بررسی قرار بگیرد .پیامبر (ص) وقتی که در مکّه بود در یک شب بعد از اقامه نماز مغرب و عشا از مسجد الحرام به مسجد الاقصی در بیت المقدّس رفت و از آنجا به آسمانها صعود پیدا کرد و پس از مشاهده عظمت خداوند با شناخت و دید جدید از حقایق عالم هستی که در هدایت انسانها نقش اساسی داشت همان شب ( وقت نماز صبح ) به زمین مکّه بازگشت .

مرحوم علاّمه مجلسی این موضوع را در مجلّدات مختلف بحارالانوار مطرح فرموده و اظهار داشته اند جسمانی بودن معراج از آیات قرآن و روایات متواتر بدست می آید و انکار آن یا روحانی و در خواب معرفی کردن معراج سه عامل اساسی دارد : عدم شناخت آثار ائمه (ع) ، ضعیف بودن ایمان و یقین یا تحت تأثیر حیله های فلاسفه قرار گرفتن


 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم نماز جمعه مناسبتهای تاریخی ، سیاسی ، اجتماعی و منطقه ای را به ترتیب زیر مورد بررسی قرار داد .

۱-  شهادت میرزا رضا کرمانی :

امروز ۲۱ مرداد مصادف با سالگرد شهادت این روحانی آزاده است که به علت کشتن ناصرالدّین شاه در تهران اعدام گردید . آنطور که از لابلای کتب تاریخ ، خاطرات ، اسناد و بازجوئیهای خود میرزا رضا بدست می آید چند عامل در این اقدام شجاعانه نقش عمده داشت یکی فروش بخشهای مهم کشور در طول سلطنت پنجاه ساله ناصرالدین شاه چون در این دوران بخشهائی از کشور از ناحیه همسایگان اشغال گردید ، بخشهای دیگر با قراردادهای ننگین به استعمار گران واگذار گردید و مدیریت داخلی کشور بویژه مراکز حساس و استراتژیک در اختیار بلژیکی ها ، روسها و انگلیسی ها قرار گرفت .دیگری توهین به مقدّسات دینی و روحانیّت ؛ البته یکی از ویژگی های بارز پادشاهان قاجار و پهلوی مبارزه با دین و روحانیّت شیعه بود ، لذا ناصرالدّین شاه در جریان نهضت تنباکو و تبعید سیّد جمال الدّین اسد آبادی بیشتر توهین و جسارت را نسبت به دین و روحانیّت از خود بروز داد .

 

۲-  ولادت امام محمّد تقی (ع) :

سه شنبه مصادف با دهم رجب سالگرد ولادت امام محمد تقی علیه السلام است ضمن تبریک این ولادت به عموم نماز گزاران روایتی را از آن حضرت در فضیلت ۲۷ رجب روز مبعث رسول اکرم (ص) نقل می کنیم . امام (ع) می فرماید :در ماه رجب شبی است که نسبت به مردم بهتر است از همه چیزهائی که آفتاب برآن تابیده است و آن شب ۲۷ رجب همان شبی است که در صبح آن رسول خدا (ص) مبعوث گردید عمل این روز مساوی با عمل شصت سال از نظر پاداش است و روزه این روز مساوی با روزه یک سال است . از خداوند توفیق می خواهیم که بتوانیم اعمال این ماه و روز را هر چه بهتر انجام دهیم . انشاءا…

 

۳- حوادث اخیر مناطق مرزی :

در چند هفته اخیر شاهد تحرکات و مزاحمتهای ضدّ انقلاب در کردستان هستیم بویژه در شهرهای اُشنویه ، پیرانشهر ، مهاباد و سردشت . تاریخ کشورهای منطقه بویژه عراق ، ترکیه ، سوریه و ایران نشان می دهد استعمارگران برای تأمین منافع نامشروع خود از مناطق مرزی توسط جریانهای سیاسی بعنوان اهرم فشار علیه حکومت های مرکزی برای گرفتن امتیاز استفاده می کردند .پس از پیروزی انقلاب بویژه در سالهای اوّل پیروزی آمریکائیان از این اهرم علیه انقلاب اسلامی استفاده کرد لکن با شکست مواجه شد اخیراً نیز با توجه به تحوّلات کشورهای عراق و ترکیه مزاحمتهائی آغاز شده است انتظار داریم خود مردم کُرد در برابر این جریان قرار بگیرند و مسئولان سیاسی ، نظامی ، انتـظامی و امنیّـتی منطقه نیز باید توجه داشته باشند که پایدار کردن امنیت درمنطقه و حراست مردم از تعرّض ضدّ انقلاب و گروهکها نیاز به طراحی استراتژی و ایجاد وحدت در عمل دارند .

 

۴- تعمیرات مسجد مطلب خان :

امام جمعه در پایان خطبه ها از مردم در خواست کرد برای انجام تعمیرات مسجد مطلب خان از طریق زکات ، ثلث اموال و … کمک کنند و شماره حساب ۱۴۰۰ در مؤسسه مالی و اعتباری بنیاد واقع در مقابل مقبره به همین مناسبت افتتاح شده است .

 

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر