جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الجمعة 19 شوال 1443

(۱۳۸۴/۰۵/۲۸) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۸ مرداد ۱۳۸۴

خطبه اول :    حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی موضوع معاد از نظر کتاب و عترت را ادامه دادند . ۱- مرگ آغاز زندگی آخرت : وی با محور قرار دادن بحث مرگ اظهارداشت در تعبیرات منابع اسلامی و بیان فلاسفه الهی مرگ را انتقال از عالمی به […]

خطبه اول :   

حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی موضوع معاد از نظر کتاب و عترت را ادامه دادند .

۱- مرگ آغاز زندگی آخرت :

وی با محور قرار دادن بحث مرگ اظهارداشت در تعبیرات منابع اسلامی و بیان فلاسفه الهی مرگ را انتقال از عالمی به عالم دیگر تعبیر کرده اند و بعضاً مرگ را به تولد کودک از مادر تشبیه نموده اند یعنی دنیا نسبت به عالم آخرت همانند شکم مادر نسبت به دنیا است (دقت شود) .

 

۲- مباحث مرگ :

در منابع اسلامی اعم از قرآن ، روایات ، علم کلام وفلسفه مباحث متعددی در ارتباط با موضوع مرگ مطرح شده است لکن ما برحسب اقتضای حال شنوندگان و خوانندگان خود که اقشار مختلف جامعه هستند چند بحث خاص را به ترتیب مطرح خواهم کرد .

۱- حقیقت مرگ چیست ؟

۲- معنی و اقسام اَجل .

۳- ریشه های ترس از مرگ .

۴- فرشته مرگ و کیفیت قبض روح انسانها .

۵- توصیه های اخلاقی در ارتباط با مرگ .

 

الف : حقیقت مرگ چیست ؟

بشر از ابتدای خلقت برای شناخت مرگ تلاش و کوشش بسیار نموده است و همواره علاقه داشته بداند این چیست که پرونده حیات آدمی را می بندد و به زندگیش خاتمه می دهد ؟ دانشنمدان در قرون و اعصار در این زمینه نظریاتی بیان کرده اند بعضی درست و بعضی نادرست است غالباً تصور می کنند مرگ یک امر عدمی و به معنای فنا و نابودی می باشد لکن این برداشت هرگز با آنچه در قرآن ، روایات و دلایل عقلی اقتضا می کند موافق نیست .

 

ب : مرگ از نظر قرآن :

در سوره ملک آیه دوّم می فرماید :

الذّی خلق الموت و الحیاه …

او خداوندی است که مرگ و حیات را آفریده برای اینکه شما را امتحان کند این آیه شریفه در کمال صراحت و روشنی مرگ و حیات را دو امر وجودی و خلق شده از ناحیه خداوند معرفی می کند .

 

ج : مرگ از نظر روایات :

امام محمد باقر (ع) می فرماید :

الحیاه وَ الموتُ خلقان من خـَلق الله

یعنی حیات و مرگ دو مخلوق از آفریده های خداوند هستند . این روایت نیز بر وجودی بودن مرگ دلالت دارد .امیر المؤمنین (ع) می فرماید : ای مردم ما و شما برای باقی ماندن آفریده شده ایم نه برای فانی شدن لکن تغییر مکان می دهید از خانه ای به خانه دیگر وَ لکنَّکـُم مِن دارٍ اِلی دارٍ تـُنقـَلون امیرالمؤمنین (ع)در این روایت مرگ را انتقال از خانه ای به خانه دیگر معرفی می کنند یعنی مرگ یک امر وجودی است نه عدمی .  

 

 

خطبه دوم :

خطیب درخطبه دوّم نماز مناسبتهای هفته وحوادث جاری کشور را به ترتیب زیرمورد اشاره وبررسی قرار داد .

۱- ولادت امیرالمؤمنین (ع) :

ضمن تبریک (ع) این عید بزرگ به نمازگزاران تذکر چند مطلب ضرورت دارد . یکی اینکه مقام معنوی اهل بیت و امیرالمؤمنین (ع) برای ما ها که افراد معمولی هستیم قابل درک نیست . دیگراینکه در میان ائمه علیهم السلام زندگی و سیره عملی امیرالمؤمنین (ع) این خصوصیت را دارد که اگر یک نفر مسلمان دارای هرتخصصی از علوم و صاحب هر مسئولیتی از مسئولیتها باشد بخواهد به احکام و معارف دینی در تمامی زمینه ها عمل بکند در همه موارد امام (ع) مطلب دارند . از قبیل جنگ و جهاد ، مدیریّت ، حکومت داری ، مسائل خانوادگی واجتماعی ، مردم داری ، مسائل اقتصادی ، سیاسی ، اعتقادی ، تعلیم و تربیت ، فقه وعبادت ، مسائل امنیّتی و …

 

۲- کودتای ۲۸ مرداد :

یکی از موضوعات مهّم برای بررسی و درس آموزی در زمینه کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ در ایران عبارت است از انگیزه ها و زمینه های بوجود آورنده این پدیده شوم و خیانت بار است با بررسی کتب تاریخی ، اسناد و خاطرات شخصیتهای سیاسی چند عامل نقش محوری داشته :

۱- بروز اختلاف میان ملّی ها با مذهبی ها و در نهایت کنار زده شدن مذهبی ها .

۲- استفاده از عناصر وفادار به شاه در ارکان دولت ملّی .

۳- منحل شدن مجلس ۱۷ از سوی مصدق.

۴- وابستگی جمعی از ملّی ها به کشورهای خارجی .

۵- مشتبه ساختن حقایق به مردم بطوریکه خائن را خادم و خادم را خائن می شناختند . در نهایت زحمات مردم از بین رفت و آمریکا ۲۵ سال بر ایران مسلّط گردید و آن همه خون داده شد تا انقلاب اسلامی به پیروزی رسید .

 

۳- هفته مسجد :

۳ مرداد سالگرد آتش سوزی در مسجد الاقصی از طریق یهودیان است لذا با تصویب وزرای خارجه کشورهای اسلامی در اجلاس تهران به همین مناسبت هفته مسجد نام گذاری شد .مسجد الاقصی به دلیل قبله اوّل مسلمانان بودن ، محل عروج رسولخدا به آسمانها ومورد احترام بودن به تمامی پیروان ادیان آسمانی بعنوان یک معبد تاریخی از احترام و اهمیّت ویژه برخوردار است در عین حال یهودیان در جریان آتش سوزی دویست مترمربع از سقف ، قسمتهائی از گنبد و منبر با سابقه هشتصد ساله را سوزاندند .

 

۴- هفته دولت :

هفته اول شهریور ماه بمناسبت شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر (شهیدان رجائی و باهنر)در هشتم شهریور بنام هفته دولت نامیده شده است لذا فرصت خوبی است برای کارگزاران اجرائی نظام تا بتوانند عملکرد خویش را به مردم گزارش کنند امسال به دلیل انتقال دولت این هفته برای هر دو قابل استفاده است بدنه دولت قبلی می توانند عملکرد خود را توضیح بدهند و دولت جدید اهداف و آرمانهای خویش را به اطلاع مردم متعهد ایران اسلامی برساند .