جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - الجمعة 16 ربيع أول 1443

(۱۳۸۴/۰۶/۰۴) خطبه های نماز جمعه خوی – ۴ شهریور ۱۳۸۴

خطبه اول :    حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی در ادامه بحث معاد گفتند : علل ترس از مرگ : یکی از مباحث مهّم موضوع مرگ علل و انگیزه های ترس و وحشت از آن است لذا کتب روائی ، کلامی ، فلسفی و ادبیات جوامع مختلف بشری […]

خطبه اول :   

حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی در ادامه بحث معاد گفتند :

علل ترس از مرگ :

یکی از مباحث مهّم موضوع مرگ علل و انگیزه های ترس و وحشت از آن است لذا کتب روائی ، کلامی ، فلسفی و ادبیات جوامع مختلف بشری پر است از مباحث مربوط به این موضوع ، اگر محاورات و گفتگوهای روزمرّه انسانها را در سطح جهان پهناور مورد مطالعه و بررسی قرار بدهیم به داستانها ، افسانه ها ، قصه های محرک ، ضرب المثلها و اصطلاحات بی شماری در این زمینه برخورد خواهیم کرد ؛ مانند :هیولای مرگ ، سیلی اَجل ، چنگال مرگ ، خطر مرگ ، دور از جان شما و …

 

همه این اصطلاحات ، ترس و وحشت انسانها از مرگ را می رساند حتی برخی از عبارات که در ظاهر نام مرگ در آنها برده نشده لکن غیر مستقیم نمایانگر وحشت و ترس انسانها از مرگ است مانند : دام بقائه ، دامت برکاته ، دام عمره ، خلّد الله ملکه ، صد سال به این سالها و …

 

قبلاً مطرح گردید تمامی مادیّون و کسانیکه ماورای طبیعت را قبول ندارند مانند کمونیستهای امروزی مرگ را فنا و نابودی می دانند لذا چنین اشخاص و طرفداران چنین تفکّر و جهان بینی حق دارند از مرگ بترسند چون اصولاً بشر از عدم و نیستی هراس و وحشت دارد .از فقر و ناداری می ترسد چون نیستی ثروت است ، از بیماری می ترسد چون نیستی سلامت است ، از تاریکی می ترسد چون در آن نور وجود ندارد .

 

لکن قبلاً نیز اشاره گردید این نوع ترس بی مفهوم است چون گفته شد که مرگ به معنای نابودی نیست بلکه انتقال از منزلی به منزل دیگر است . لذا امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید : ای مردم ما و شما برای باقی ماندن آفریده شده ایم نه برای فانی شدن لکن تغییر مکان می دهید از خانه ای به خانه دیگر و در ادامه می فرمایند :

فـَتزوَّدُوا لِما انتم صائرون الیه و خالدون فیه          

یعنی از این سرای گذران برای عالمی که رهسپار آن هستید و برای همیشه در آن می مانید توشه ای بردارید .    


 

 

خطبه دوم :

خطیب درخطبه دوّم نماز مناسبتهای مهّم هفته را به ترتیب زیرمورد بررسی و تحلیل قرار داد .

۱- روز کارمند :

با تبریک چهارمین روز هفته دولت به کارمندان دولت گفت : امیرالمؤمنین (ع) خطاب به مالک اشتر نخعی استاندار خویش در مصر می نویسد : کارمندان را با گزینش انتخاب کن و بدون مشاوره کارمندان را به کاری وادار مکن چون چنین کاری نوعی ستمگری و خیانت است . کارمند باید اهل تجربه باشد ، حیاء داشته باشد ، از خاندانهای اصیل و ریشه دار در دین باشد چون چنین افرادی اخلاقشان گرامی تر ، آبروی شان محفوض تر ، طمع ورزی شان کمتر و آینده نگری شان بیشتر است . بعداً جهت بالا بردن راندمان کاری و صیانت کارمند از آسیبها ، حقوق آنها را مورد تذکر قرار داده می فرماید :روزی فراوان (حقوق بیشتر) در اختیار آنان قرار ده چون این عمل موجب می شود در اصلاح خود بکوشند ، و به بیت المال دست درازی نکنند و در صورت نافرمانی و یا خیانت در امانت اتمام حجتی باشد برای تو .

 

۲- روز مبارزه با تروریسم :

۸ شهریور روز مبارزه با تروریسم است . بدترین نوع تروریسم در عصر حاضر تروریسم دولتی است امروز مسلمانان جهان در کشورهای مختلف قربانی توطئه های یک یا چند کشور غربی و اروپائی می شوند آنان جهت تضعیف یا براندازی رهبران مسلمان دست به ترورهای ناجوانمردانه می زنند بعد از پیروزی انقلاب فقط در همین هفته پنج نفر از بهترین فرزندان اسلام با ترور شهید شده اند :شهیدان رجائی ، باهنر ، آیه ا… حکیم ، حاج مهدی عراقی و حسام عراقی .در عین حال کشورهای غربی و اروپائی با بی شرمی تمام پرچم مبارزه با تروریسم را بر دوش کشیده و در سطح جهان اربده کشی نموده و مسلمانان را متهم به تروریسم می کنند .

 

۳- شهادت امام موسی کاظم (ع) :

با تسلیت این مناسبت به عموم نماز گزاران بعنوان تبرّک روایتی از آن بزرگوار نقل می کنم . روزی در کنار قبری فرمود : چیزی که این آخر اوست سزاوار است به اوّلش رغبتی نشان داده نشود و چیزی که این اوّل اوست (قیامت) سزاوار است از آخر آن ترسیده شود .

 

۴- شروع به کار دولت جدید :

با رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی دولت جدید شروع به کار کرد . من این مناسبت را به نماز گزاران تبریک گفته و به دولت مردان آرزوی توفیق دارم .

 

۵- مراسم اعتکاف :

بر اساس گفته برگزار کنندگان کشوری امسال سیصد و پنجاه هزار نفر در مراسم اعتکاف شرکت کرده اند که بیش از ۸۰ درصد آنان جوانان ۱۵ الی ۲۵ ساله بودند و در شهرستان خوی پانصد و هشتاد و پنج نفر معتکف بوده که چهارصد و پنجاه نفر زن و بقیه مرد بودند و اکثر معتکفین خوی را اعم از مرد و زن جوانان و نوجوانان تشکیل می دادند که این گرایش به مسائل دینی و عبادی قابل تقدیر است .  

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر