جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الجمعة 19 شوال 1443

(۱۳۸۴/۰۶/۱۱) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۱ شهریور ۱۳۸۴

خطبه اول :    خطیب جمعه خوی حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی با دعوت ازمردم بر رعایت کردن تقوی اظهار داشت .امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند : عند حضور الشهوات و الـلذّات یتبـین ورع الاتـقیاء موقع مواجه شدن انسان با خواسته های نفس و لذتهای دنیا تقوای متقیان روشن […]

خطبه اول :   

خطیب جمعه خوی حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی با دعوت ازمردم بر رعایت کردن تقوی اظهار داشت .امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند :

عند حضور الشهوات و الـلذّات یتبـین ورع الاتـقیاء موقع مواجه شدن انسان با خواسته های نفس و لذتهای دنیا تقوای متقیان روشن می گردد .

 

فلسفه بعثت انبیاء :

خطیب با تبریک سالگرد بعثت رسول اکرم (ص) اظهار نمود : امروز در اثر فعالیتهای جدّی استعمارگران و عوامل آنان در کشورهای اسلامی پرسشها و شُبهات متعددی در حوزه دین مطرح شده است از جمله :

الف : با توجه به اینکه بشر از نظر دانش به اوج رسیده و بسیاری از حقایق جهان هستی را کشف کرده و در حال تسخیر کرات دیگر است باز هم نیازمند به وحی و دین می باشد ؟

ب : با در نظر گرفتن گذشت زمانهای طولانی از بعثت پیامبران بویژه پیامبر اسلام و کهنه شدن آموزه های دینی آیا پیامهای دینی قابل دفاع هستند ؟

ج : با ملاحظه کردن اینکه در اثر گسترش دانش بشری مکتبهای متعدد اومانیستی بوجود آمده و هر کدام بخشی از جوامع بشری را هدایت و مدیریت می کند باز هم نیازمند به دین هستیم ؟ و …

 

پاسخ :

اگر ما فلسفه بعثت انبیاء را مورد توجه قرار دهیم پاسخ همه این پرسشها و شبهات کاملاً روشن می شود بر اساس مفاد آیات قرآن و احادیث معتبر فلسفه بعثت انبیاء عبارتند از :

۱ – تعلیم و تربیت

۲- اقامه قسط و عدل                        

۳- آزادی انسانها از سلطه حکوت های استعماری و استبدادی        

۴- نجات دادن بشر از ظلمات به سوی نورهدایت        

۵- بشارت و انذار      

۶- اتمام حجت برانسانهای لجوج      

۷- رفع اختلاف میان مردم    

۸- تذکر و یادآوری        

۹- دعوت به حیات و زند گی انسانی .

تعلیم و تربیت مهم ترین فلسفه رسالت انبیاء بوده و قرآن در آیات متعدد به این موضوع پرداخته است از جمله در سوره جمعه آیه دوم می فرماید :

هو الذی بعث فی الامیین رسولاً منهم یتلو علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه …

اوست کسی که در میان قوم درس نخوانده رسولی از خودشان برانگیخت تا آیاتش را بر آنان بخواند و آنها را پاکیزه کند و کتاب و حکمت بیاموزد .

نتایج تعلیم و تربیت انبیاء در دست است اگر مقایسه ای میان این روش با تعلیم و تربیت اومانیستی و مکتبهای ساخته و پرداخته دست بشر که اکنون در بسیاری از کشورها حکومت می کنند انجام بدهیم فرقهای این دو تعلیم و تربیت را مشاهده خواهیم کرد اکنون از آثار مهم مکتبهای سیاسی ، مارکسیسم ، لیبرالیسم ، سوسیالیسم و … مکتبهای اخلاقی سقراط ، کانت ، آگوست کنت ، راسل و … عبارت است از :

۱- کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان در ساختن اسلحه های کشتارجمعی با هم مسابقه می دهند .

۲- دو جنگ جهانی خانمان سوز بر ملل جهان تحمیل کردند و اکنون جنگ جهانی سوم را تدارک می بینند و بدین وسیله بشریت را مورد تهدید جدی قرار داده اند .

۳- تمامی فضائل اخلاقی ، عدالت ، انسانیت و ارزشهای انسانی ، خانواده ، جوانمردی و … از میان رفته . استعمار ، استبداد ، فساد و بی عدالتی ، جنگ و خون ریزی تمامی جهان را فراگرفته است .


 

خطبه دوم :

حجت الاسلام شکوری در خطبه دوم نماز پس از دعوت نماز گزاران به رعایت کردن تقوی گفت : امام محمد باقر علیه السلام می فرمایند : برای انسان متقی ۳ نشانه وجود دارد اخلاص در عمل ، کوتاهی آرزوها و بهره گرفتن از فرصتها .

 

رحلت سه فقیه نامدار شیعه :

از جمله مناسبتهای هفته رحلت مرحوم شیخ محمد حسن صاحب جواهر ، سید محمد کاظم یزدی صاحب عروه و آیه ا… میلانی است . مرحوم سید محسن امین در اعیان الشیعه می فرماید : در عالم اسلام کتابی همانند جواهر الکلام در شرح شرایع تألیف نشده است .مرحوم شیخ مرتضی انصاری می فرماید : برای مجتهدی که بخواهد احکام الهی را استنباط کند کافی است کتابهای جواهر الکلام و وسائل الشیعه را داشته باشد و کمتر اتفاق می افتد که به کتب دیگر نیاز داشته باشد .

 

ملاقات دولت با رهبری :

در ملاقات هیئت دولت با مقام معظم رهبری معظم له مطالب مهم و مبسوطی مطرح فرمودند که چند مورد را یادآوری می کنیم :

الف : حمایت از شعارها و برنامه های رئیس جمهور از جمله شعار دولت اسلامی همراه با چند تذکر و یادآوری از جمله دولت اسلامی منوط به انطباق جهت گیری و عمل کارگزاران نظام با مبانی اسلام است . باید دولت جدید در عرصه های داخلی ، خارجی و رفتار با مردم به این شعارها پای بند باشد و به آنها عمل بکند ؛ و باز توجه داشته باشند که عملکرد کارگزاران نقش اساسی در رفتار و زندگی مردم دارد .

 

شعار عدالت محوری :

در این زمینه فرمودند : مفهوم عدالت با عقلانیت و معنویت در هم آمیخته است و یک موضوع ضروری تمامی وزارتخانه ها است .

ب : ضرورت گسترش علم و دانائی همراه با گسترش آزاد اندیشی .

ج : کار متوازن و هماهنگ همراه با ساده زیستی .

د : مبارزه با فساد و تأمین عزت ملی و یا به تعبیر امروزیها غرور ملی .

 

کشتار شیعیان عراق :

فاجعه کاظمین و شهادت بیش از هزار نفر از زائران کاظمین علیهما السلام را به محضر حضرت ولی عصر و رهبر معظم انقلاب و شما نماز گزاران تسلیت می گوئیم امثال این جنایتها که زیر پرچم مدافعان به اصطلاح حقوق بشر صورت می گیرد . دو علت اساسی دارد یکی اینکه آمریکائیان عرضه ایجاد امنیت ندارند دیگر اینکه آنان برای استمرار اشغال عراق نیازمند به نا امنی هستند . از درگاه خداوند خواستاریم که شرشان را به خودشان برگرداند .

 

سایر مناسبتهای هفته :

روز تعاون ، روز جهانی مبارزه با بی سوادی ، سالگرد قیام ۱۷ شهریور ، ولادت با سعادت سرور آزادگان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و روز پاسدار همه این مناسبتها را به نماز گزاران تبریک می گویم و توصیه می کنم در گرامی داشت این مناسبتهای ارزشی نهایت تلاش و سعی را داشته باشیم .