شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - السبت 12 جماد ثاني 1443

(۱۳۸۴/۰۶/۱۸) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۸ شهریور ۱۳۸۴

خطبه اول :    خطیب جمعه شهرستان خوی در خطبه اوّل نماز پس از دعوت مردم به رعایت کردن تقوای الهی گفت ؛ امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند : از نشانه های رنج دنیا آنکه آدمی جمع آوری می کند آنچه را نمی خورد و می سازد بنائی را که خود در آن مسکن نمی کند […]

خطبه اول :   

خطیب جمعه شهرستان خوی در خطبه اوّل نماز پس از دعوت مردم به رعایت کردن تقوای الهی گفت ؛ امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند : از نشانه های رنج دنیا آنکه آدمی جمع آوری می کند آنچه را نمی خورد و می سازد بنائی را که خود در آن مسکن نمی کند پس بسوی پروردگار خود می رود نه مالی برداشته و نه خانه ای به همراه برده . حجت الاسلام شکوری با محور قرار دادن موضوع معاد و بحث علل ترس انسانها از مرگ اظهار داشتند .

 

جهل یکی از علل ترس از مرگ است :

امام حسن عسکری (ع) فرمود : امام هادی (ع) بر یکی از اصحاب خود که در معرض مرگ بود وارد شد در حالی که او از ترس مرگ می گریست و بی تابی می کرد امام خطاب به وی فرمود :

یا عَبدَ الله تخاف من الموت لا نک لا تعرفُهُ

یعنی ای بنده خدا علت اینکه از مرگ می ترسی چون نمی دانی مرگ چیست ؟ بعد امام (ع) مطالبی در ارتباط با مرگ فرمود که موجب تسکین و آرامش خاطر وی گردید و طولی نکشید که دیده از جهان فروبست .

 

مرگ از نظر عترت :

محدث نامی شیعه مرحوم شیخ صدوق کتابی دارد بنام معانی الاخبار مرحوم آقابزرگ تهرانی کتاب شناس معروف در الذریعه می فرماید : صدوق در کتاب معانی الاخبار احادیث مربوط به تفسیر معانی حروف و الفاظ را ذکر فرموده لذا در این کتاب عنوانی وجود دارد بنام معنی الموت حدود ۱۰ روایت از امامان علیهم السلام که نوعاً بصورت پرسش و پاسخ بوده آورده است چند نمونه را مطرح می کنیم .

الف : مرگ برای مؤمن همانند بوئیدن گل خوش بو و برای کافر مثل نیش زدن مارها و عقرب ها است .

ب : مرگ نسبت به مؤمن مانند درآوردن لباسهای چرکین در مقابل نسبت به کافرمثل در آوردن لباسهای فاخراست .

ج : مرگ بزرگترین سروری است که بر مؤمن دست می دهد و عظیم ترین هلاکت است که بر کافر وارد می شود .

اعظم سرورٍ یردُ علی المؤمنین وَ أَعظََم ثـُبورٍ یَرِدُ عَلی الکافرین

 

کلام سید الشهداء (ع) در مورد مرگ :

مرحوم قاضی نوراله تستری در کتاب احقاق الحق روایتی را از امام حسین (ع) نقل می کند که فرموده :

لو عقل الناسُ و تصوّروا الموت بصورته لخربت الدنیا

یعنی اگر مردم مرگ را درست درک می کردند و می فهمیدند و به آن می اندیشیدند آن گونه که شایسته است هر آینه دنیا خراب می شد . چون همه مردم نسبت به دنیا و سازندگی آن بی اعتنا می شدند و رغبتی نسبت به آبادانی آن نشان نمی دادند . از درگاه خداوند لایزال می خواهیم توفیق شناخت و معرفت حقایق را به همه ما عنایت فرماید . انشاءا…  


 

 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم نماز در مقام توصیه مردم به رعایت تقوی اظهار داشت حضرت ابا عبداله الحسین (ع)   می فرماید :

عباد الله اتقوا الله و کونوا من الدنیا علی حذرٍ فَاِنّ الدُنیا لو بقیت لاحدٍ کانت الأنبـیاء احق بالبقاء

ای بندگان خدا از خدا بترسید و از دنیا بر حذر باشید اگر قرار بود دنیا به کسی داده شود انبیاء برای بقاء سزاوارتر بودند . خطیب بعداً با بررسی مناسبتهای هفته در موارد زیر توضیحات لازم را ارائه کردند .

 

الف : ولادت علمدار کربلا :

با تبریک این مناسبت به نماز گزاران در مقام بیان شخصیت و جایگاه معنوی حضرت ابوالفضل العباس (ع) از ناحیه ائمه علیهم السلام مطالب مهمی مطرح شده است . از جمله :

۱- مقام تسلیم ، تصدیق ، وفاء و خیرخواهی نسبت به امامت و ولایت . امام صادق علیه السلام می فرماید :

اشهد لک با تسلیم و التصدیق و الوفاء و النصیحه لخلف النبی (ص)

 

۲- مطیع حق بودن :

در زیارتنامه آن حضرت وارد شده است :

السلام علیک ایّها العبد الصالح المطیع لله و لرسوله و لامیرالمؤمنین و الحسن و الحسین

 

۳- آرزوی مقام آن حضرت :

در ضمن متن زیارت معتبری که ابوحمزه ثمالی از امام صادق (ع) نقل می کند این جملات وجود دارد : فجمع الله بیننا و بینک … فی منازل المخبتین خدا بین ما و تو در منزلهای بهشتی اهل خضوع و تقوی جمع کند .

 

ب : ولادت امام ذین العابدین (ع) :

با توجه به اینکه در ایّام مبارک ماههای شعبان و رمضان قرار داریم و یکی از ویژگیهای بارز این ایّام دعا خواندن است و از بهترین دعاها و مناجاتهای شیعه مربوط به امام زین العابدین (ع) است بویژه :

۱- مناجات خمسه عشر :

پانزده مناجات کوتاه است که در مفاتیح الجنان مطرح شده از جمله عبارت اند از : دعای توبه کنندگان ، دعای شکوه کنندگان ، دعای امیدواران ، دعای سپاسگزاران ، دعای ارادتمندان ، دعای تهی دستان و دعای پناهندگان و …

 

۲- دعای ابوحمزه ثمالی :

در سحرهای ماه رمضان که از جمله دعاهای پر مغز و ارزشمندی است .

 

۳- دعاهای صحیفه سجادیه :

که مجموعاً ۵۴ دعا است در زمینه های مختلف از جمله عاقبت به خیری ، درخواست حوائج ، توبه ، درخواست عفو از گناهان ، دعای ورود رمضان ، وداع رمضان و عید فطر ، دعا برای پدر ، مادر و اولاد و …

 

 

انتقاد از مسئولان دانشگاه ارومیه :

خطیب با انتقاد شدید از مسئولان دانشگاه ارومیه در ارتباط با کوتاهی در عمل کردن به وظایف و تعهدات خویش در زمینه راه اندازی دانشگاه دولتی در شهرستان خوی اظهار داشتند با آنهمه زحمت و تلاش مسئولان شهری و استانی بویژه جناب آقای استاندار برای گسترش آموزش عالی در خوی متأسفانه مسئولان دانشگاه مرکز استان در جهت مشخص نکردن تکلیف سند زمین دانشگاه و کوتاهی در بستن قرار داد با پیمانکار جهت شروع عملیات ساختمانی و کوتاهی در جذب کردن هیئت علمی تمام وقت و کوتاهی در راه اندازی رشته های کارشناسی عمران , معماری , طراحی صنعتی و رباتیک عملاً نشان داده اند به گسترش آموزش عالی در شهرستان های استان اعتقادی ندارند لکن باید بدانند آموزش عالی حق مشروع و قانونی جوانان همه شهرستانهای استان بویژه جوانان شهرستان خوی است و مسئولان و مردم خوی از این حق نخواهند گذشت و از قدیم گفته اند حق گرفتنی است و ما این حق را قطعاً خواهیم گرفت . انشاء ا…