یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - الأحد 18 ربيع أول 1443

(۱۳۸۴/۰۷/۰۸) خطبه های نماز جمعه خوی – ۸ مهر ۱۳۸۴

خطبه اول :    نماز جمعه این هفته شهرستان خوی با حضور پرشور مردم بویژه جوانان عزیز اعم از برادران و خواهران به امامت حجت الاسلام موسوی شکوری برگزار گردید وی در خطبه اوّل ابتدا پس از توصیه مردم به رعایت کردن تقوی گفتند ؛ امیرالمؤمنین (ع) در ضمن حکمت ۲۴۲ می فرماید : از […]

خطبه اول :   

نماز جمعه این هفته شهرستان خوی با حضور پرشور مردم بویژه جوانان عزیز اعم از برادران و خواهران به امامت حجت الاسلام موسوی شکوری برگزار گردید وی در خطبه اوّل ابتدا پس از توصیه مردم به رعایت کردن تقوی گفتند ؛ امیرالمؤمنین (ع) در ضمن حکمت ۲۴۲ می فرماید : از خدا بترس گرچه اندک باشد و میان خود و خدا پرده ای ( از شرم ) بیفکن گر چه نازک باشد .

خطیب با محور قرار دادن موضوع هفته های گذشته یعنی معاد از نظر کتاب و عترت بحث علل ترس از مرگ را مطرح کردند و اظهارداشتند یکی از علل اساسی توحشت از مرگ ترس از گناهان است . عده ای از انسانها شدیداً از مرگ وحشت دارند لکن نه به خاطر اینکه مانند انسانهای مادی مرگ را فنا و نابودی می دانند و همچنان نه بخاطر اینکه نسبت به حقیقت مرگ جهل داشته باشند بلکه علت وحشت آنها از مرگ گناهان و آلودگیهائی است در دوران زندگی دنیوی خود مرتکب شده اند .

مرحوم علامه مجلسی در جلد ۶ صفحه ۱۲۷ بحارالانوار نقل می کند : مردی از امام حسن مجتبی (ع) پرسید : یابن رسول ا… چرا ما مرگ را ناخوشایند می دانیم و او را دوست نمی داریم ؟امام (ع) در پاسخ فرمودند : شما آخرت خود را ویران ساختید و دنیای خویش را آباد کردید لذا خوش ندارید که از آبادی به سوی ویرانی روید .

امام (ع) با این تشبیه زیبا به پرسشگر فهماند بطوریکه انسان از محلی که خراب شده خوشش نمی آید و بصورت فطری از محل آباد خوشش می آید لذا انسانهای گناهکار به علت اینکه در اثر گناه و آلودگی خانه آخرت را خراب کرده اند لذا از مرگ و انتقال به آنجا ترس و وحشت دارند . یکی از روشهای خلاصی از گناه انس گرفتن با ادعیه معصومین علیهم السلام است و باز یکی از مهمترین آموزه های ادعیه یادآوری گناهان در محضر خداوند است از آنجمله است دعای زیبا و پر مغز ابوحمزه ثمالی از زبان امام زین العابدین (ع) در فقراتی می فرمایند :

 و أَعنّی بالبکاء علی نفسی فقد ا َفنیتُ بالتسویف و الآمال عمری …

خدایا مرا به گریه برحال خودم یاری فرما که عمرم را با تسویف و آرزوهای ( باطل ) از دست دادم . از من بدحال تر کیست ؟ اگر من با چنین حال منـتقل شوم به جانب قبری که برای خوابگاه خود آماده نکرده ام و با عمل صالح فرشی در آن بستر نگسترده ام .

یادآوری :

با توجه به مقام عصمت ائمه علیهم السلام احتمالاً این پرسش در ذهن بعضی مطرح بشود که چرا امام در عین معصوم بودن با خداوند چنین راز و نیاز می کند و گناهانی برای خودش شمارش می کند ؟ در پاسخ باید گفت : این مطالب از ائمه علیهم السلام دو جهت دارد :

یکی اینکه با توجه به عمق شناخت آنان از عظمت خداوند در عین داشتن مقام عصمت باز از کوتاهی خود در برابر او می ترسند تازه این نوع رفتارها و مناجات با خداوند است که آنان را به مقام عصمت رسانده است . دیگر اینکه ائمه علیهم السلام راهنمایان و هادیان بشر هستند می خواهند به انسانهای آلوده و گناه کار بیاموزند درمقابل آنهمه گناه با خداوند چطور راز و نیاز بکنند و درخواست غفران و عفو نمایند .  


 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم همراه با توصیه به رعایت کردن تقوی اظهار داشتند رسولخدا (ص) خطاب به ابوذر فرمود : ای ابوذر به عمل توام با تقوی بیشتر اهتمام داشته باش تا به نفس عمل . وی با تسلیت سالگرد شهادت شهیدان فلاحی ، نامجو ، فکوری ، کلاه دوز و جهان آراء گفت: مظلومیت این شهداء باید در تاریخ بماند . شهید جهان آرا ء قبل از پیروزی انقلاب در سن نوجوانی وارد گروهی می شود بنام حزب الله که پس از دستگیری بمدت یکسال زندانی می شود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۴۵ روز بصورت مظلومانه در مقابل حملات بعثی ها از خرمشهر دفاع می کند و در نهایت با مقام رفیع شهادت از دنیا می رود .

 

روز جهانی سالمندان :

امروز جهان به چند علت اساسی در زمینه حل مشکلات سالمندان با بحران مواجه است و هر چه تلاش می کنند و برنامه ریزی نمایند باز عاجز هستند چون از تعالیم آسمانی جدا شده اند و عواطف انسانی از میان رفته ، بی عدالتی گسترش پیدا کرده و نگاه آنان به زندگی مادّی و سودجویانه است . در مقابل از نظر دین اسلام احسان به والدین رادر کنار پرستش خداوند قرار داده و به مسلمانان دستور می دهد در دوران پیری والدین نه تنها باید کفالت زندگی آنان را فرزندان بعهده بگیرند بلکه حق کوچکترین آزار آنان را ندارند .

 

پرونده انرژی اتمی ایران :

پس از شکست آمریکا و سه کشور اروپائی در ارجاع پرونده به شورای امنیت یک قطعنامه غیر اجماعی افتضاح علیه ایران صادر کردند که مسئولان نظام و رسانه های گروهی به اندازه کافی در مورد آن توضیحات لازم را داده اند ؛ من می خواهم به این پرسش پاسخ بدهم که با توجه به عدم پذیرش مفاد قطعنامه از سوی ایران نتیجه چه خواهد شد ؟

 

یک احتمال این است :

که غرب و اروپا کوتاه بـیایند و حق ایران را در داشتن فن آوری هسته ای قبول بکنند چون توان درست کردن اجماع جهانی علیه ایران ندارند ، اعمال فشار علیه ایران منافع آنها را در منطقه با مشکل مواجه می سازد و این فشار علیه کره شمالی جواب نداد .

احتمال دوم :

ارجاع پرونده به شورای امنیت و محکوم کردن ایران در این صورت انجام اقدامات نظامی خیلی ضعیف است چون آمریکا اکنون در باتلاقی مانند عراق ، افغانستان گیر کرده ، قدرت نظامی و انسجام مردم را در جنگ آزموده است و در نهایت آسیب ایران در جنگ بمراتب کمتر از آسیب غرب و اروپا است . لذا تنها راهی که باقی می ماند تحریم اقتصادی ایران است همان کاری که آمریکا از ابتدای پیروزی علیه ایران اعمال می کند و علیه کره شمالی اعمال کردند لکن جواب نداد در عین حال غرب و اروپا به انرژی و سوخت ایران و منطقه شدیداً نیاز دارند .

سفارش در مورد رعایت حرمت ماه رمضان و استفاده بهینه از فرصتهای آن و ضرورت ثبت نام بی سوادان در نهضت سواد آموزی و هفته نیروی انتـظامی از جمله مناسبتهائی بودند که امام جمعه مورد توجه و بررسی قرار دادند .

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر