سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الثلاثاء 16 شوال 1443

(۱۳۸۴/۰۷/۲۹) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۹ مهر ۱۳۸۴

خطبه اول :            در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی که به امامت حجت الاسلام شکوری برگزار گردید موارد زیر مورد بررسی قرار گرفت : ۱- ویژگیهای رفتاری امیرالمؤمنین (ع) در دفاع از مظلوم به ترتیب زیر : الف : اصول کلی : ۱- زیباترین عدالت یاری رساندن به مظلوم است […]

خطبه اول :           

در خطبه اوّل نماز جمعه این هفته شهرستان خوی که به امامت حجت الاسلام شکوری برگزار گردید موارد زیر مورد بررسی قرار گرفت :

۱- ویژگیهای رفتاری امیرالمؤمنین (ع) در دفاع از مظلوم به ترتیب زیر :

الف : اصول کلی :

۱- زیباترین عدالت یاری رساندن به مظلوم است .

عن علی (ع) : احسن العدل اعانت المظلوم

۲- از دعای مظلوم بترسید .

عن علی (ع) : اتقـّوا دعوت المظلوم

۳- کاری ترین تیرها دعای مظلوم است .

عن علی (ع) : أنفذ السهام دعوه المظلوم.

۴- رستگاری جامعه در گرو گرفتن حق مظلوم از ظالم است .

علی (ع) در این زمینه می فرماید: ملتی که حق ناتوانان را از زورمندان بی اضطراب و بهانه ای نستاند رستگار نخواهد شد .

۵- علی (ع) در خطبه ای از نهج البلاغه خودش را مظلوم معرفی می فرماید :

به خدا سوگند من همواره از حق خویش پس از رحلت پیامبر (ص) محروم ماندم تا به امروز .

۶- من از رعیت خود می نالم ؛ باز در نهج البلاغه می فرماید :

اگر در حکومتهای قبلی مردم از حاکمان خود شکوه می کردند و می نالیدند من از رعیت خود شکوه کرده و می نالم .

 

امام (ع) در طول عمر خودمظلوم بود :

اگر زندگی پر حادثه امیرالمؤمنین (ع) را مورد بررسی قرار بدهیم خواهیم دید همه عمر آن بزرگوار با مظلومیت سپری شده است.در عصر پیامبر(ص) با مظلومیت زندگی کرد بعد از پیامبر ۲۵ سال خانه نشین شد و در طول حکومت چهار سال و چند ماه مظلوم بود و بیشترین ناله ها و شکوه ها را از این دوران می کنند . ضربت خوردن آن حضرت مظلومانه بود وصیتش به فرزندان باز مظلومانه بود ؛ می فرماید : فرزندانم شما را به ترس از خدا سفارش می کنم برای خدا عمل کنید و حق را بگوئید ، دشمن ظالم ، یاور مظلوم باشید ، مواظب یتیمان باشید ، نکند گاهی سیر و گاهی گرسنه بمانند ، مواظب نماز باشید که ستون دین است .

حتی تشییع جنازه آن بزرگوار مظلومانه بود با تعداد معدودی تشییع شد و به صورت غریبانه به خاک سپرده شد و بعداً صعصعه بن صوحان نوحه سرایی کرد و خاکهای زمین را برمی داشت و به سرش می ریخت و همه را به گریه واداشت و بعداً به حسنین (ع) و سایر اولاد آن بزرگوار تسلیت گفت . خدایا تو را قسمت می دهیم به مظلومیت امیر المؤمنین مسلمانان مظلوم و ستمدیده بویژه ملل فلسطین ، عراق و افغانستان را از دست اشغالگران ستمگر آزاد بفرما و شرّ استعمارگران به خودشان برگردان .

آمین یا رب العالمین .


  

خطبه دوم :

در خطبه دوّم نماز موضوعات زیر مورد بررسی قرار گرفت :

۱- توصیه مردم به رعایت تقوا و تمسّک به آیه شریفه ۲۹ سوره انفال که می فرماید : کسانیکه ایمان آورده اید اگر تقوا پیشه کنید خداوند برای شما قدرت تشخیص میان حق و باطل را عطا خواهد فرمود .

۲- فضایل شب های قدر :

بر اساس مصلحتی شب قدر در میان سه شب ۱۹ ،۲۱ ،۲۳ مخفی نگه داشته شده لذا باید در هر سه شب به احیاء و عبادت خدا بپردازیم تا بتوانیم شب قدر را درک نموده و از فضایل آن محروم نمانیم . چون بر اساس روایات این شب بهتر از هزار ماه جهاد است ، بهتر از عبادت هزار ماه است ، قرآن در این شب نازل شده ، روزیها ، اجل ها ، تمامی خیر و شر بندگان در این شب اندازه گیری می شوند و خداوند در این شب دعای کسی را رد نمی کند مگر چهار نفر : عاق والدین ، قاطع رحم ، مشروب خوار و کسی که در دل دشمنی مؤمنی را داشته باشد .

 

۳- معرفی شدن استاندار جدید آذربایجان غربی :

الف:ویژگیهای آقای قربانی استاندار جدید :

۱- بومی بودن ؛ که دیگر نیازی به شناخت منطقه ، مشکلات استان ، جریانهای سیاسی و …. ندارد .

۲- وی شخصیت شناخته شده برای شخص رئیس جمهور هستند دیگر برای رساندن پیام نیاز به واسطه نخواهند داشت چون قبلاً با ایشان در اردبیل و تهران کار کرده اند .

ب : ارائه چند پیشنهاد برای موفقیت هر چه بیشتر آقای استاندار :

* تجدید نظر و بازسازی سیستم مدیریت اجرائی استان .

* شناسائی و بکارگیری نیروهای متعهد و نخبه استان .

* ایجاد هماهنگی ، ارتباط مستمر و تعامل با ائمه جمعه ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ،

تشکّل های مردمی ، شخصیتهای علمی و مدیران آذربایجانی خارج از استان .

* برگزاری جلسات مشاوره با دلسوزان ، متخصصان و نخبگان استان .

 

۴– برگزاری انتخابات قانون اساسی عراق :

۲۳ مهر ، ۶۵ درصد مردم پای صندوقها رفته و به قانون اساسی رأی دادند در حالی این اقدام صورت گرفت که عراق در اشغال چند کشور متجاوز قرار دارد و هرروزمردم مظلوم بوسیله تروریست های تحت حمایت اشغالگران گروه گروه به خاک وخون کشیده می شوند وازسوی جریانهای تروریستی تهدید می شدند که نباید به قانون اساسی رأی بدهند نکته جالب توجه این است که علی رغم خواسته اشغالگران قانون اساسی دارای ویژگیهای مثبت خوبی است از جمله: دین اسلام منشأ قانون گذاری اعلام شده و قوانین مخالف اسلام ، ملغی اعلام شده و گروهی از علمای اسلام بر روند قانون گذاری نظارت خواهند کرد و حقوق پایمال شده شیعیان در طول قرنها استیفا شده است .

 

در نهایت این اقدام مردمی شجاعانه ، اشغالگران را با بحران جدّی مواجه ساخته ، لذا چاره ای جز تخلیه عراق ندارند در عین حال هم مردم عراق ، هم کشورهای همسایه باید مواظبت کنند چون اشغالگران بویژه آمریکا برای استمرار حضور فیزیکی خود دنبال بحران آفرینی خواهد بود و متهّم ساختن ایران و سوریه مبنی بر دخالت در عراق و انفجارات اخیر اهواز در این راستا قابل تحلیل است .