سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الثلاثاء 16 شوال 1443

(۱۳۸۴/۰۸/۱۳) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۳ آبان ۱۳۸۴

خطبه اول :            نماز عید سعید فطر شهرستان خوی با حضور گسترده و یکپارچه مردم روزه دار و به امامت حجت الاسلام شکوری در مصلّی این شهر برگزار گردید . خطیب بعد از اقامه نماز در خطبه اوّل پس از دعوت مردم به رعایت کردن تقوی در تمامی شئون زندگی و توصیه به […]

خطبه اول :           

نماز عید سعید فطر شهرستان خوی با حضور گسترده و یکپارچه مردم روزه دار و به امامت حجت الاسلام شکوری در مصلّی این شهر برگزار گردید . خطیب بعد از اقامه نماز در خطبه اوّل پس از دعوت مردم به رعایت کردن تقوی در تمامی شئون زندگی و توصیه به حفظ کردن حالات معنوی و روحی بدست آمده در ایام ماه مبارک رمضان در سایر روزها و ایام ماههای دیگر با نقل روایتی از کتاب اقبال الاعمال سید بن طاووس اظهار داشتند طبق این روایت در روز عید فطر امام حسن (ع) ملاحظه فرمودند عده ای از مردم در حال خندیدن و بازی هستند با مشاهده این صحنه خطاب به اصحاب خود فرمود :

اِنَّ الله عَزّوجلَّ جَعلَ شهرَ رمضان مِضماراً لِخَلقه

یعنی خداوند ماه مبارک رمضان را میدان آزمایش و مسابقه برای بندگان خویش قرار داده است که در این مسابقه بندگان بسوی اطاعت پروردگار به مسابقه می پردازند .

فَسَبَقَ قومٌ فَـفازوا

یعنی : عده ای در این مسابقه برنده شدند .

و تَخَلّفَ آخَرون فَخابوا

یعنی : عده ای دیگر از طاعت خدا تخلّف کرده و باختند .

وَالعَجَبُ مِنَ الّضاحِک اللّاعِب

یعنی : من از انسان خندان و بازی کننده در تعجب هستم در روزی می خندند که انسانهای محسن پاداش داده می شوند و افراد متخلف در خسران و زیانکاری هستند .

بعد امام در پایان فرمود :

وَ اللهُ لُوکُشِفَ الغِطاءُ لَشَغَلَ مُحسِنٌ بِاِحسانِه وَ مُسیئٌ بِاِسائَتِه

یعنی به خدا قسم اگر پرده های ” عالم طبیعت ” کنار برود انسان نیکوکار به احسان خودش و گنه کار به گناهان خویش مشغول خواهند شد .


  

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم نماز عید فطر با تبریک مجدد این عید سعید به عموم نماز گزاران و مردم روزه دار و متعهّد خوی و قدردانی از مسئولان انتظامی و قضائی در برخورد جدّی با تعدادی از روزه خواران و قدردانی از حضور گسترده مردم در مساجد و مراسم شبهای قدر و راهپیمایی های روز قدس و روز ۱۳ آبان و قدردانی از زحمات روحانیان بویژه طلاب محترم و فاضل اعزامی از حوزه علمیّه قم .ابتدا با اشاره به اعیاد رسمی اسلامی که عبارتند از : روز جمعه ، روز بعثت رسول خدا (ص) ، روز عید غدیر ، روز عرفه ، روز عید قربان و روز عید فطر . به بیان ویژگیهای عید سعید فطر پرداختند :

الف : عید فطر در عین حال که روز شادی و فرح مسلمانان است ودر واقع در این روز اعمال عبادی روزه داران خاتمه پیدا می کند و پاداش زحمات خود را دریافت خواهند کرد دارای رنگ عبادی مضاعفی است که عبارتند از :اقامه نماز عید با شرایط ویژه ، خواندن دعاهای ویژه شب و روز عید فطر ، و خواندن زیارت امام حسین (ع) و سایر شهدای کربلا .

 

ب : یکی دیگر از ویژگیهای این عید اجتماع مسلمانان برای اقامه نماز بصورت جماعت و گوش فرا دادن به خطبه های خطیب در زمینه مسائل مختلف جوامع اسلامی .

 

ج : پرداخت کردن زکات فطره بعنوان یک مالیات واجب اسلامی جهت برطرف ساختن نیاز نیازمندان جامعه و اظهار همدردی با آنان .

 

د : سنّت زیبا و حسنه دید و بازدید و صله ارحام جهت تبریک گفتن عید فطر به همدیگر و حضور در مجالس فاتحه مسلمانان و دادن عیدی به کودکان و تشکیل مراسم شادی و فرح .

خطیب در پایان با دعا به پیروزی و موفقیت مسلمانان در برابر مستکبران بویژه جهت نجات مسلمانان عراق ، افغانستان و فلسطین از دست اشغال گران و شادی روح شهدا و امام امت و طول عمر مقام معظّم رهبری و موفقیت ملت متعهد ایران و شفای مریضان بویژه جانبازان عزیز دعا کردند .