سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الثلاثاء 16 شوال 1443

(۱۳۸۴/۱۰/۰۲) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲ دی ۱۳۸۴

خطبه اول :            حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه این هفته در ادامه موضوع معاد مباحث تکمیلی عالم برزخ را به ترتیب زیر مورد بررسی قرار دادند .   تجسم اعمال : تجسم اعمال یک اصطلاح کلامی و فلسفی می باشد و متضمن این معنی است که ثواب و عقاب اعمال […]

خطبه اول :           

حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه این هفته در ادامه موضوع معاد مباحث تکمیلی عالم برزخ را به ترتیب زیر مورد بررسی قرار دادند .

 

تجسم اعمال :

تجسم اعمال یک اصطلاح کلامی و فلسفی می باشد و متضمن این معنی است که ثواب و عقاب اعمال خوب و بد انسانها چیزی جدا از آن اعمال نیست . مثلاً اگر در برابر گناهی آتش دوزخ وعده داده شده ، آن آتش چیزی جدا از آن عمل گناه نیست ، بلکه حقیقت آن است و تمثل پیدا کرده . و لازم به یادآوری است که موضوع تجسم اعمال ریشه در آیات قرآن و روایات اهل بیت (ع) دارد و نوعاً در ارتباط با قیامت و بعضاً عالم برزخ می باشند و دانشمندان از این مباحث در زمینه لذت و اَلم اخروی ، عذاب و لذت قبر ، حساب و کتاب در قیامت نتیجه گیری می کنند .

 

آیات تجسم اعمال :

تعدادی از آیات قرآن بر تجسم اعمال در روز قیامت دلالت دارند . بعنوان نمونه فقط دو مورد را مورد اشاره قرار می دهیم :

الف : سوره زلزال ۶-۸ :

“ یَومئذٍ یَصدُرُ النّاسِ أشتاتاً لِیُرَوا أعمالَهُم فَمن یَعمَل مِثقالَ ذَرهٍ خَیراً یَره وَ مَن یَعمل مِثقال ذَرهٍ شَراً یَره ”

یعنی در آن روز مردم بصورت گروههای مختلف از قبرها خارج می شوند تا اعمالشان به آنان نشان داده شود . پس هر کس به اندازه سنگینی ذره ای کار خیر انجام داده آن را می بیند و هر کس به اندازه ذره ای کار بد کرده آن را می بیند . بطوریکه ملاحظه می شود مفاد آیه این است که خود عمل را خواهد دید .

 

ب : سوره آل عمران ۳۰ :

یَومَ تَجِدُ کـُلَ نَفسٍ ما عَمِلَت مِن خَیرٍ مُحضَراً

یعنی : روزی که (قیامت) هر کس آنچه را از کار نیک انجام داده حاضر می بیند . از این آیه نیز استفاده می شود که خود عمل بصورت مجسّم حاضر خواهد شد .

بطوریکه اشاره شد در این زمینه آیات زیادی وجود دارد که در کتب مربوطه ملاحظه گردد .

 

روایات تجسم اعمال :

همانند آیات ، روایات معتبر متعددی در زمینه تجسم اعمال وارد شده و این موضوع را بصورت مبسوط مورد توجه قرار داده اند . ما به عنوان نمونه روایتی را که جمعی از محدثین ، مفسرین و فقهای شیعه با سند های خویش ذکر کرده اند از جمله : قمّی ، عیاشی ، شیخ مفید ، کلینی و علامه طباطبایی در کتب خود از امیرالمؤمنین (ع) آورده اند مطرح می کنیم .

قال امیرالمؤمنین (ع) :

إنّ ابن آدم إذا کان فی آخر یوم من ایّام الدنیا و اوّل یومٍ من ایّام الآخره مُثـِّل له مالهُ وَ وُلدُهَ وَ عَملهُ فَیَلتـَفِتُ ألی ماله فَیقول : و الله انّی کنت علیک حریصاً شحیحاً فما لی عندک ؟ فیقول : خذ منّی کفنک .قال : فَیَلتـَفِتُ الی وُلدِه فَیقول : والله انی کنتُ لکم محباً و انّی کنتُ علیکم مُحامِیاً فماذا لی عندکم ؟ فیقولون نـُؤدّیکَ الی حُفرَتِک نُواریک فیها .قال : فَیلتَفِتُ الی عَملِه فیقول : والله انّی کنتُ فیک لَذاهِداً وَإِن کنتَ عَلیَّ ثـَقیلاً فَماذا عندک ؟ فَیقول انا قرینُکَ فی قبرکَ و یومَ نَشرِک …. (فروع کافی ج ۳ ص ۲۳۱)

یعنی : انسان وقتی که در آخرین روز زندگی و اوّلین روز آخرتش قرار می گیرد ، ثروت فرزندان و عمل او در مقابلش مجسم می شوند . وی خطاب به ثروتش می گوید : به خدا قسم من بر تو حریص بودم اکنون بگو از من چه چیزی نزد توست ؟ ثروت پاسخ می دهد : کفن خویش را از من بگیر و برو . بعد خطاب به فرزندانش می گوید : بخدا قسم من دوستدار و حامی شما بودم ، چه چیزی از من نزد شماست ؟ پاسخ می دهند : به قبرت می سپاریم و تو را در آن می پوشانیم . در نهایت خطاب به عمل خویش می پرسد : به خدا قسم من از تو روی گردان بوده و تو را بر خودم دشوار و سنگین می یافتم . پس بگو چه چیز از من نزد توست ؟ عمل جواب می دهد : من با تو در قبر و در روز قیامت قرین و همدم خواهم بود تا به پروردگارت عرضه شویم .  


        

  

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم مناسبتهای ذیل را مورد بررسی قرار دادند :

چند موضوع مربوط به شهر :

الف : درخواست گزارش به مردم از عملیات جاده قطور .

وی اظهار داشت ، چندین سال است بیشترین گفتگو و تبلیغات در عین حال کمترین فعالیت را در زمینه جاده قطور مشاهده کرده ایم . علی الظاهر سه شرکت در حال فعالیت هستـند ولی پیشرفت مهمی مشاهده نمی شود و بر اساس گفته مسئولان چند سال است کشور ترکیه بخش خودش را تمام کرده فقط منتظر اتمام قسمت ایران است . و در ضمن سالیان متمادی است امکانات و ساختمانهای ایستگاه رازی قطار که سرمایه ملی است دراثر بلااستفاده ماندن در حال تخریب و از بین رفتن است . لذا از جناب آقای فرماندار و مسئولان اداره راه درخواست می کنیم در این زمینه گزارش مبسوطی به مردم ارائه داده شود .

 

ب : شروع عملیات جاده معروف توپ یولی :

از آرزوهای دیرینه مردم خوی و مردم تسوج می باشد در صورت شروع و پایان رسیدن عملیات آن مسیر خوی به تبریز در حدود ۵۰ کیلومتر نزدیک تر می شود و در خروج خوی از بن بست فعلی نقش اساسی دارد و موجب دست رسی پیدا کردن مردم مناطق تسوج و شبستر به امکانات موجود در خوی از قبیل : فرودگاه ، قطار ، جاده قطور و بازار تخمه آفتابگردان خوی می باشد . امیدوارم با پیگیری مسئولان مربوطه بویژه مدیر کل محترم اداره راه و ترابری دو استان آذربایجان غربی و شرقی و نمایندگان محترم شهرستان های خوی و شبستر و سایر مسئولان مربوطه عملیات آن هر چه زودتر شروع گردد . انشاءا… و لازم می دانم از شورای محترم شهر خوی از بابت برگزاری جلسه اخیر در این زمینه قدردانی نمایم .

 

ج : ضرورت تأسیس پاسگاه در شهرک ولی عصر :

در این زمینه جلسات متعددی با حضور مسئولان مربوطه گذاشته شده لکن تا کنون نتیجه عملی گرفته نشده است و در تماس اخیر این جانب با فرمانده محترم نیروی انتظامی فرمودند : در صورت تهیه شدن محل ما آماده تأسیس پاسگاه هستیم . لذا از هیئت امنای شهرک و آقایان فرماندار محترم و اعضای محترم شورای شهر و مسئولان مسکن و شهرسازی خواهشمندیم ، این موضوع را جدی گرفته و حل نمایند . چون تأمین امنیت مردم یکی از وظایف مسلـّم مسئولان نظام است .

 

 

* چند حادثه در جهان اسلام :

در چند هفته اخیر سه حادثه مهم و قابل بررسی در جهان اسلام اتفاق افتاده است .

الف : پیروزی حماس :

در انتخابات اخیر شهرداریهای سرزمینهای اشغالی علی رغم فشارهای اسرائیل ، کاندیداهای حماس پیروزی های چشم گیری را بویژه در کرانه باختری که قلب سرزمینهای اشغالی است بدست آورده ، لازم به یادآوری است امروز حماس سازمان دهنده انتـفاضه دوم ، یا انتـفاضه الاقصی در سرزمینهای اشغالی است که نیروی جوان مسلمان را به صحنه مبارزه کشانده است و آثار زیر را به دنبال داشته : بوجود آوردن جنگ تمام عیار در سرزمینهای اشغالی ، مهاجرت معکوس صهیونیست ها ، شکست دادن نظامیان اسرائیل و وادار کردن آنان به عقب نشینی از غزه ، تحمیل مشکلات اساسی اقتصادی به رژیم اشغالگر و در نهایت شکست دادن نیروی های سازشگر حکومت خود گردان درانتخابات اخیر شهرداریها .

 

ب : پیروزی اخوان المسلمین :

اخوان المسلمین یک گروه اسلام گرا در کشور مصر است که در انتخابات اخیر پارلمان مصر ۸۸ کرسی را به خود اختصاص دادند که یک پـیروزی چشم گیر مسلمانان در تاریخ سیاسی اخیر کشور مصر است . لازم به یادآوری است که این پیروزی در شرایط سختی بدست آمد چون :

۱- اخوان المسلمین از سوی حکومت مصر غیر قانونی اعلام شده بود ، لذا نمایندگان وی در انتخابات پارلمان بصورت منفرد و مستقل شرکت کرده بودند .

۲- بخش مهمی از صندوقهای رأی در طول سه نوبت رأی گیری تقریباً در محاصره نیروهای دولتی قرار داشت و از رأی دادن طرفداران اخوان المسلمین جلوگیری می شد .

۳- متجاوز از هزار نفر از طرفداران اخوان المسلمین در طول انتخابات دستگیر و ۱۳ نفر توسط نیروهای دولتی کشته شدند .

 

نگرانی آمریکا :

بعضی از مسئولام آمریکایی از حوادث انتخابات مصر اظهار نگرانی کردند لازم به یادآوری است که حکومت مصر از جمله کشورهای وابسته به آمریکاست و علت این نگرانی در ارتباط با توطئه جدید سردمداران آمریکا است که در فکر بوجود آوردن خاورمیانه بزرگ هستند و در این راستا حمایت ظاهری ریاکارانه از گروههای اسلام گرا و زیر سؤال بردن حکومت های سلطنتی و خودکامه منطقه از جمله شگردهای آمریکاست .

 

ج : پیروزی ائتلاف عراق یکپارچه :

بر اساس گزارش خبرگزاری ها در انتخابات اخیر پارلمان کشور عراق ۷۴۷۱ کاندیدا از ناحیه ۷۵ حزب سیاسی ، ۲۷ نامزد مستقل و ۹ ائتلاف شرکت کردند . لکن رقابت اصلی درمیان چند گروه بوده :

۱- ائتلاف عراق یکپارچه : متشکل از مجلس اعلای انقلاب اسلامی ، حزب الدعوه ، کنگره ملی عراق  

۲- اوتلاف کردستان .        

۳- فهرست العراقیه          

۴- جبهه توافق سنـّی .

من این پیروزی را که شکست اشغالگران را بدنبال دارد به عموم مردم عراق تبریک می گویم ولی عراقی ها و عموم کشورهای منطقه باید مواظب توطئه های جدید آمریکا باشند که سفرهای مخفی سردمداران آمریکا از این توطئه ها حکایت دارد .