شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - السبت 17 ربيع أول 1443

(۱۳۸۴/۱۱/۲۱) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۱ بهمن ۱۳۸۴

خطبه اول :            حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی از حضرت علی (ع) اظهار داشتند : ” عِندَ حُضورِ الشـَّهَوات وَ اللـِّذات یَتبـیَّنَ وَرَعُ الأَتـقِیاء ” یعنی : در هنگام پیش آمد شهوت ها و لذت هاست که پارسائی تقوا پیشگان معلوم می شود .   […]

خطبه اول :           

حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی از حضرت علی (ع) اظهار داشتند :

” عِندَ حُضورِ الشـَّهَوات وَ اللـِّذات یَتبـیَّنَ وَرَعُ الأَتـقِیاء ”

یعنی : در هنگام پیش آمد شهوت ها و لذت هاست که پارسائی تقوا پیشگان معلوم می شود .

 

رسالت و نقش سفیران کربلا :

از عصر روز عاشورا استمرار رسالت حسینی بعهده سفیران کربلا قرار گرفت که کار خویش را از امروز یعنی ۱۱ محرم الحرام در ظاهر بصورت اسیر آغاز کردند .

 

شمار اسیران :

در کتب تاریخ و مقتل شمار دقیق اسیران مطرح نشده است لکن از تعدادی نام برده شده است :

الف : حدود ۱۵ نفراز زنان و دختران بنی هاشم .

ب : ۸ نفر از مردان و کودکان بنی هاشم .

ج : ۶ نفر اززنان غیر هاشمی .

اسامی اسیران مذکور در کتب زیر مطرح شده ، البته هر کدام تعدادی را مطرح کرده است . عقدالفرید ، مَنا قب ابن شهر آشوب ، مقاتل الطالبیـین ، امالی صدوق ، کامل ابن اثیر ، ریاحین الشریعه ، تـَنـقـیح المَقال ، نفس المهموم و کافی کلینی.

 

رسالتها :

الف : گوشزد کردن ذلت و بدبختی مردم :

حضرت زینب در خطبه معروف خود به مردم کوفه می فرماید :

” لَقـَد خابَ السَّعیُ ، وَ تـَبَّتِ الأَیدی ، وَ خـَسِرَتِ الصَّفـقـَهُ وَ بُؤتـُم بِغَضَبٍ مِن الله ، وَ ضُرِبَت عَلـَیکُم الذ ِّله وَ المَسکـَنَه ”

تلاش شما جز نا امیدی ثمری نداد ، دستانتان برای همیشه بریده شد و کالایتان در این بازار زیان کرد ، خشم الهی را به جان خریدید و ذلت و سرافکندگی شما حتمی شد .

 

 

حضرت فاطمه دختر امام حسین (ع) :

خطاب به مردم کوفه و ترسیم آینده جامعه چنین بیان فرمودند : ” نابود گردید ، در انتظار کیفر الهی باشید ، انگار می بینم نفرین خدا دارد بر شما نازل می شود ، بلاهای آسمانی مدام بر شما خواهد بارید و شما را به خاطر اعمالتان به نابودی خواهد کشید و در همین دنیا به جان یکدیگر خواهد انداخت .“

 

ب : توضیح مظلومیت ابا عبدالله الحسین :

امام زین العابدین (ع) در شروع سخنرانی کوتاه خویش در کوفه چنین فرمود : ” ای مردم هرکس مرا می شناسد می داند من کیستم و آن که نمی شناسد بداند ، من علی بن حسین هستم که او را در کنار فرات بدون هیچ گناهی از دم شمشیر گذراندند . من فرزند کسی هستم که پرده حریم او را دریدند و اموال وی را به غارت بردند و افراد خانواده او را به زنجیر اسارت کشیدند . من فرزند کسی هستم که او را به صبر کشتند .“

 

ج : بیان فضایل اهل بیت (ع) :

امام زین العابدین (ع) درمسجد اموی دمشق بخش مهمی ازسخنرانی خویش را به بیان فضائل اهل بیت پرداخته ومی فرماید:

” من فرزند پیامبری هستم که پروردگار به او وحی کرد ، من فرزند کسی هستم که با ملائکه آسمان نماز گزارد ، من فرزند پیامبری هستم که از مسجد الحرام به مسجد الاقصی سیر کرد ، من فرزند علی هستم که از حرم مسلمانان حمایت کرد . و مارقین ، ناکثین و قاسطین را از میان برد و من فرزند فاطمه زهرا بهترین زنان عالم هستم …

 

د : افشاء جنایات بنی امیه :

حضرت زینب در مجلس یزید که سردمداران حکومت و نمایندگان سایر کشورها حضور داشتند خطاب به وی چنین بیان می فرماید :

” آیا از عدل است که تو زنان و کنیزان خود را در پرده نشانی ، لکن دختران رسولخدا (ص) را اسیر کنی و هتک حرمت کنی و صورت آنان بگشائی و دشمنان به آنان نگاه می کند و آنان را شهر به شهر می گردانی .“

 

هـ : تحقیر ابن زیاد و یزید :

۱- در مجلس ابن زیاد وی از حضرت زینب پرسید : ”کیفَ رَأیتَ فِعلَ الله بِاَهلِ بَیتِکِ ؟ حضرت در پاسخ فرمود :

” کـَتـَبَ الله عَلیهُم القـَتلُ فـَبَرزوا اِلی مَضاجِعِهم وَ سَیَجمَعُ الله بَینـَک وَ بَینهُم فـَتـُحاجوُّنَ اِلیه وَ تـَختـَصِمونَ عِندَه ”

یعنی : خداوند بر آنان شهادت را گزید و به خوابگاههای خویش رفتند و به زودی خداوند تو را با ایشان در یک جا گرد خواهد آورد و در پیشگاه او با تو محاجّه خواهند کرد و از او داوری خواهند خواست .

شیخ مفید می نویسد : ” فـَغَضِبَ إبنُ زیادٍ وَ استـَشاط ”

یعنی : ابن زیاد به خشم آمد و بر افروخت .

۲- حضرت زینب (ع) تند ترین برخورد را در شام با یزید کرد . در بخشی از سخنان خود خطاب به یزید چنین فرمود :

” من تو را ناچیز می شمارم ، سرزنش تو را بزرگ می شمارم و زیادی ملامت تو را لازم می دانم ”

 

روضه :

حضرت زینب که مظهر مهر و عطوفت بود در اثر دعای امام حسین (ع) در برابر مصائب وارده مقاومت ویژه پیدا کرده بود ، لکن بعد از روز عاشورا چند حادثه دلخراش آن حضرت را منقلب کرد .

 

شام غریبان :

تصویرمصائب شام غریبان فرزندان ابا عبدالله الحسین (ع) سخت است. زیبا ترین تصویر را نیّردارد . اگر صبح قیامت را شبی هست آن شب است امشب ” امام زین العابدین (ع) فرمود :عمه ام نماز شب خود را نشسته خواند و توان ایستادن نداشت .

 

قتلگاه :

ابو مِخنـَف نقل می کند از شخصی بنام قرَّ ه بن قیس تمیمی : وقتی اسیران را از قتلگاه عبور می دادند من به آنان نگاه می کردم چون بر کشتگان عبور کردند فریاد برآوردند و لطمه بصورت خود زدند و اگر هر چه فراموش کنم کلمات زینب دختر فاطمه را در آن لحظه ای که بر برادرش حسین گذشت فراموش نخواهم کرد بخدا سوگند که بیقراریها و سخنان زینب هر دوست و دشمنی را به گریه واداشت .


 

  

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوم به تحلیل مناسبتهای هفته پرداختند .

الف : شهادت امام زین العابدین (ع) :

مرحوم شیخ مفید با سند خود از سعید بن کلثوم نقل می کند که در محضر امام صادق (ع) شرفیاب بودم ذکری از امیرالمؤمنین (ع) به میان آمد . امام صادق (ع) بسیار آن بزرگوار را ستوده و آنچه شایسته امیرالمؤمنین (ع) بود مدح کردند سپس اضافه فرمود :

” وَ ما أشبَهَ مِن وُلدِهِ وَ لا أهلِ بَیتِهِ أحَدٌ أقرَبُ شـَبَهاً بِه فی لِباسِهِ وُ فِقهِه مِن عَلّی بن الحُسین (ع) ” .

یعنی : در میان فرزندان و خانواده او (حضرت علی (ع) ) از علی بن الحسین به او در جامه و دانش شبیه تر نبود .اما لباس امیرالمؤمنین (ع) : امام صادق (ع) در همین روایت می فرماید :

” وَ ما کانَ لِباسُه اِلاّ کـَرابیس ” یعنی لباس او فقط از کرباس بود . ”

لباس پنبه ای ارزان قیمت ”.دانش امیرالمؤمنین (ع) : خود آن بزرگوار در نهج البلاغه خطبه ۱۸۹ می فرماید :

” اَیُّهَا النّاس ، سَلُونی قـَبلَ أَن تفقِدونی ”

ای مردم پیش ازآن که مرا نیابید آنچه می خواهید ازمن بپرسید ، درعالم هستی غیراز علی (ع) کسی این جمله را نگفته است

 

۲۲ بهمن و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی :

ملت رشید ایران جشن دهه فجر و بیست و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و راهپیمائی فردا را در شرایط ویژه زیر برگذار می نمایند .

۱- سالگرد پیروزی انقلاب مصادف شده با سالگرد حماسه عاشورا ،لذا راه پیمائی فردا با شور حال ویژه برگذار خواهد شد .

۲- با توجه به گستاخی اروپائیان در توهین به مقدسات یک و نیم میلیارد مسلمان جهان که نشانگر توطئه جدی سردمداران استکبار علیه اسلام و مسلمین است . شرایط جدیدی بوجود آمده است و باید ملت ایران مواضع خود را فردا اعلان نماید.

۳- تصویب شدن قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپائی در شورای حکام آژانس انرژی اتمی راهپیمائی فردای ملت متعهد ایران را به یک رفراندم گسترده و فراگیر علیه این اقدام ظالمانه تبدیل خواهد کرد .

 

گزارشی از پرونده انرژی اتمی ایران :

روز شنبه هفته گذشته شورای حکام انرژی اتمی با ۲۷ رأی موافق و ۵ رأی ممتنع و ۳ رأی مخالف قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپائی را علیه ایران تصویب کرد و بر اساس این قطعنامه موارد زیر از ایران در خواست شده است .

الف : جمهوری اسلامی ایران باید به کلیه فعالیتهای هسته ای خود در کارخانه UCF اصفهان و مجتمع نطنز پایان دهد .

ب : جمهوری اسلامی اجازه بازرسی های گسترده تر از مناطق نظامی وغیر نظامی را به بازرسان داده و امکان بازجوئی از تمامی متخصصان و کارشناسان هسته ای و بررسی اسناد مربوط به فعالیتهای هسته ای اش را در اختیار بازرسان و ناظران آژانس قرار دهد .

 

پاسخ ایران :

۱- مجلس شورای اسلامی تصویب کرده در صورت گزارش با ارجاع پرونده به شورای امنیت دولت موظف است بلافاصله تمامی اقدامات داوطلبانه را به حالت تعلیق درآورد .

 

توضیح :

پرونده کشورها در شورای امنیت به سه صورت قابل طرح است :

الف : صورت اطلاع :

در این صورت اعضای شورای امنیت از فعالیتهای هسته ای یک کشور مطلع می شوند .

ب : صورت گزارش :

در این صورت آژانس قصورها یا تقصیرهائی علیه یک کشور را به شورا گزارش می دهد و شورا نیز پس از بررسی لازم کشور مربوطه را ملزم می کند تا قصور و تقصیرها را تا اجلاس بعدی آژانس برطرف نموده و همکاریهای خود را با آژانس گسترش دهد .

ج : صورت ارجاع :

در این صورت شورای حکام با کشور مربوطه به بن بست می رسند و در نهایت برای هر گونه اقدام عملی پرونده را به شورای امنیت می فرستند .

۲- دولت تمامی اقدامات داوطلبانه خود را به حالت تعلیق در آورده است .

۳- سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی موظف شده کار غنی سازی صنعتی را آغاز نماید .

۴- طرح پیشنهادی روسیه از دستور کار جمهوری اسلامی ایران خارج شده است .

۵- مذاکره با کشورهای اروپائی با این شرط صورت می گیرد که جمهوری اسلامی در حال غنی سازی اورانیم می باشد .

 

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر