سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الثلاثاء 16 شوال 1443

(۱۳۸۵/۰۱/۱۱) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۱ فروردین ۱۳۸۵

خطبه اول : حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی از امام علی (ع) عموم نماز گزاران را به رعایت تقوی دعوت کردند . ” مَن أَخَذ بِالتَّقوی عَزَبَت عَنهُ الشَّدائِدُ بَعد دُنُوِّها وَ اَحلَولَت لَه الامور بَعدَ مَوارَتِها وَ انفَرَجت لَه الأَمواج بَعد تَراکُِمها وَ أَسهَلَت لَه الصِّعابُ […]

خطبه اول :

حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی از امام علی (ع) عموم نماز گزاران را به رعایت تقوی دعوت کردند .

” مَن أَخَذ بِالتَّقوی عَزَبَت عَنهُ الشَّدائِدُ بَعد دُنُوِّها وَ اَحلَولَت لَه الامور بَعدَ مَوارَتِها وَ انفَرَجت لَه الأَمواج بَعد تَراکُِمها وَ أَسهَلَت لَه الصِّعابُ بَعدَ إِنصابِها ”

” هر کس به تقوا چنگ زند سختیهایی که به او نزدیک شده اند از وی دور می شوند و کارها بعد از تلخ شدن بر او شیرین می شوند و موجهائی که در برابرش متراکم شده اند کنار می روند و دشواریهایی که او را به رنج افکنده اند آسان شوند .”

 

سال رسولخدا (ص) :

سال ۸۵ از ناحیه رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی به نام پیامبر اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص) نامگذاری شده است . ضمن قدردانی و سپاسگزاری از ابتکار و حسن انتخاب معظّم لَه چند مطلب نیاز به توجه و بررسی دارد .

 

استفاده بهینه از فرصت :

بر عموم اقشار جامعه بویژه نخبگان ، مسئولان و نویسندگان لازم است که از این فرصت طلائی در زمینه های مختلف استفاده بهینه کنند بویژه تحلیل و بررسی در موارد زیر :

۱-   سیره عملی پیامبر بزرگوار اسلام (ص) .        

۲- بررسی علل پیشرفت اسلام و عقب ماندگی مسلمانان .    

۳-   پیامبر اسلام (ص) محور وحدت مسلمانان جهان .

۴- مبارزات و استکبار ستیزی پیامبر اسلام (ص) .

۵- بررسی علل اسلام ستیزی غرب و اروپا .  

انتظار این است که با این موضوع همانند بسیاری از موضوعات دیگر برخورد شعاری نشود و با چند سخنرانی یا مقاله در مطبوعات و یا نوشتن چند کتاب سطحی موضوع را خاتمه یافته تلقی نکنند . انشاء ا…

 

علل انتخاب سال پیامبر (ص) :

احتمالاً این پرسش در افکار عمومی مطرح است که اسباب و علل انتخاب سال ۸۵ از سوی مقام معظم رهبری با نام مقدس رسول خدا (ص) چیست ؟ در پاسخ می توان گفت : با توجه به شرایط حاکم بر جوامع بشری بویژه با در نظر داشتن مواضع کشورهای غربی و اروپائی در مقابله با اسلام و مسلمین و با در نظر داشتن ضرورت بازگشت مسلمانان به دین اسلام و با ملاحظه پیامها و سخنرانیهای اخیر مقام معظم رهبری علل این انتخاب را می توان در موارد زیر جستجو کرد .

 

جهت دادن به بیداری اسلامی :

در اثر صدور فرهنگ انقلاب اسلامی شاهد یک خیزش و بیداری عمومی در میان ملل اسلامی هستیم . تنها اگر حوادث سال گذشته را مدِّ نظر قرار بدهیم این مُدعی ثابت می شود :

۱-   پیروزی ائتلاف یکپارچه شیعیان عراق در انتخابات پارلمانی .

۲-   پیروزی قاطع حماس در انتخابات پارلمانی فلسطین اشغالی .

۳-   پیروزی مجاهدین مسلمان در انتخابات پارلمانی افغانستان که ۷۵ درصد کُرسیها را به خود اختصاص دادند.

۴-   پیروزی گروه اسلام گرای اخوان المسلمین در کشور مصر .

۵-   پیروزی اسلام گرایان در انتخابات شوراهای عربستان.

۶- پیروزی اسلام گرایان در انتخابات پارلمانی کویت .

یک چنین بیداری نیازمند به جهت و سمت و سوی صحیح است که تعالیم پیامبر بزرگوار اسلام بهترین محور می باشد .

 

ایجاد وحدت بین الملل اسلامی :

با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر جهان و با توجه به وحدت نسبی کشورهای غربی و اروپائی برای غارت کردن هستی مسلمانان و با در نظر داشتن توطئه های متعدد استکبار علیه مسلمانان که طراحی و به مرحله اجرا درآورده اند و اخیراً به مسائل قومی و ناسیونالیستی دامن می زنند و ارزشها و مقدسات مسلمانان را مورد تهاجم قرار می دهند و شعار جهانی شدن بر مبنای فرهنگ منحط غربی سر می دهند . در چنین شرایطی وحدت میان مذاهب اسلامی و جمع شدن مسلمانان زیر پرچم رسولخدا (ص) از ضروریات اجتناب ناپذیر است .


    

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم مناسبتهای ذیل را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند :

۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی :

در روز ۱۲ فروردین سال ۸۵ مردم متعهد ایران اسلامی با حضور گسترده خویش بر سر صندوقهای رأی با اکثریت قاطع % ۲/۹۸ به نظام جمهوری اسلامی رأی داد .

این نظر خواهی از مردم در آن مقطع حساس آثار و برکات متعددی داشت از جمله :

۱- مردمی بودن حکومت اسلامی را به اثبات رساند .

۲- تبلیغات و توطئه های مخالفین داخلی و دشمنان خارجی انقلاب اسلامی را خنثی کرد .

۳- استقلال ملّت ایران و حاکمیت آن بر سرنوشت خویش تثبیت شد .

۴- یأس و ناامیدی ملل محروم و مظلوم جهان به امید تبدیل شد .

 

۱۲ فروردین عید ملّی و مذهبی ملّت ایران :

رهبر کبیر انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت یوم الله ۱۲ فروردین فرمودند : صبحگاه داوزدهم فروردین که نخستین روز حکومت الله است ، از بزرگترین اعیاد ملّی و مذهبی ماست و ملّت ما باید این روز بزرگ را عید بگیرند و زنده نگهدارند . روزی که پایه های ۲۵۰۰ ساله حکومت طاغوت در ایران فرو ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت دینی مبتنی برخواست و اراده مردم جانشین آن گردید .

 

روز بهورز :

در سال ۱۳۶۳ وزارت بهداشت برای بدست آوردن وضعیت و شرایط خدمات بهداشتی و درمانی کشور پژوهش و تحقیقات گسترده ای انجام داد و نتایج زیر بدست آمد :

الف : ۴۰ درصد از مرگ و میرهای کشور در پنج سال اول زندگی کودکان اتفاق می افتد .

ب : ۸۰ درصد مرگ و میرها در یک سال اول بعد از تولد کودکان واقع می شود .

ج : می توان با آموزشهای اولیه و ساده از وقوع این مرگ و میرها جلوگیری کرد .

د : بخش مهمی از این مرگ و میرها از طریق بیماریهای عفونی از قبیل : سیاه سرفه ، سلّ ، فلج اطفال ، سرخک و اسهال بوجود می آید که واکسنهای مؤثر دارند .

 

اقدامات وزارت بهداشت :

بعد از بدست آمدن این نتایج وزارت بهداشت موارد زیر را به مرحله اجرا در آورد .

۱- در روستاها شبکه های بهداشتی و درمانی بنام (خانه بهداشت ) راه اندازی کرد .

۲- تربیت نیرو از میان جوانان پسر و دختر روستائی بنام ” بهورز ” برای انجام دو مأموریت اساسی :

ــ ” واکسیناسیون کوکان ” . جهت مقابله با بیماریها .

ــ ” آموزش دادن مادران ” . در زمینه رعایت کردن بهداشت .

لذا روز ۱۷ فروردین به نام روز بهورز نامیده شد ، اینجانب ضمن قدردانی و سپاسگزاری از خدمات خالصانه و ارزنده شبانه روزی خواهران و برادران بهورز در مناطق محروم روستایی ، توفیق و موفقیت این عزیزان را از درگاه خداوند منان خواستارم . و از مسئولان محترم ذیربط تقاضا دارم به مشکلات و نیازمندیهای بهورزان عزیز عنایت ویژه داشته باشند .