یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ - الأحد 13 جماد ثاني 1443

(۱۳۸۵/۰۲/۰۱) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱ اردیبهشت ۱۳۸۵

خطبه اول : حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه شهرستان خوی با بیان فرازهائی از صحیفه سجادیه امام سجاد (ع) عموم   نماز گزاران را به رعایت تقوی دعوت کردند . ” وَ جعَل تَقواکَ مِنَّ الدُُّنیا زادی وَ اِلی رَحمَتِکَ رِحلَتی وَ فِی مَرضاتِکَ مَدخَلی وَاجعَل فَراری إِلَیک وَ رَغبَتی فِیما عِندَک وَ […]

خطبه اول :

حجت الاسلام شکوری در خطبه اوّل نماز جمعه شهرستان خوی با بیان فرازهائی از صحیفه سجادیه امام سجاد (ع) عموم   نماز گزاران را به رعایت تقوی دعوت کردند .

” وَ جعَل تَقواکَ مِنَّ الدُُّنیا زادی وَ اِلی رَحمَتِکَ رِحلَتی وَ فِی مَرضاتِکَ مَدخَلی وَاجعَل فَراری إِلَیک وَ رَغبَتی فِیما عِندَک وَ ألبِس قـَلبی الوَحشَهَ مِن شِرارِ خَلقِک وَهَب لِی الأُنسَ بِکَ وَ بِاولیائِکَ وَ اَهلِ طاعَتِک ”

یعنی : توشه ام را از دنیا تقوایت و سفرم را بسوی رحمتت و ورودم را در رضای خودت قرار ده ، فرارم را بسوی خودت و اشتیاقم را در آنچه نزد توست قرار ده و لباس وحشت از بدیهای آفریدگانت را بر من بپوشان و مأنوس شدن به تو و دوستداران و اطاعت کنندگانت را به من ببخش .

 

سیره عملی رسولخدا (ص) : {۴}

مباحث سه هفته گذشته بمناسبت سال رسول اکرم (ص) و ایّام ولات آن بزرگوار و هفته وحدت بر سیره عملی آن حضرت از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه خطبه ۱۶۰ اختصاص داشت ؛ اکنون در ادامه همان مطالب بخشهای دیگری از خطبه را بررسی می کنیم .

” فَأعرَضَ عَنِ الدُُّنیا بِقَلبِه وَ أماتَ ذِکرَها مِن نَفسِه وَ أحبَّ أن تَغیبَ زینَتُها عَن عَینِه لِکـَیلا یَتَّخِذَ مِنها رِیاشَاً وَ لا یَعتـَقِدَها قَراراً وَ لا یَرجُوَ فِیها مُقامَاً ”

پیامبر (ص) با قلب خود از دنیا روی گردان بود و یاد دنیا را در وجود خود میرانده بود و دوست داشت زر و زیور دنیا از چشمش پنهان باشد ، مبادا از آن لباس فاخری برای خودش تهیه کند و دنیا را قرارگاه خویش پندارد و امید اقامت در آن را داشته باشد .

 

توضیح :

مرحوم کلینی (ره) در بحث ایمان و کفر کتاب اصول کافی و باب ذم الدنیا (نکوهش دنیا) روایت کرده که از امام زین العابدین (ع) سؤال شد : ” أیُّ الأعمالِ أَفضَلُ عِندَ الله عَزَّوَجَل ؟ ”

کدام اعمال در پیشگاه خداوند با فضیلت تر است ؟

امام (ع) در پاسخ فرمود :

” ما مِن عَمَلٍ بَعدَ مَعرِفَهِ اللهِ عَزَّوَجَل وَ مَعرِفَهِ رَسولِه أَفضَلُ مِن بُغضِ الدُّنیا ”

یعنی : بعد از شناخت پیداکردن به خداوند و رسولش هیچ عملی با ارزشتر از دشمن داشتن دنیا نیست . بعداً امام از تعدادی گناهان نام می برد از قبیل : تکبّر ، حِرص ، حسد ، دوست داشتن ریاست و ثروت در نهایت می فرماید :

” فَاجتَمَعنَ کـُلُّهُنَ فِی حُبِّ الدُّنیا ”

یعنی : تمامی آن گناهان در دنیادوستی جمع شده است .

بعد می فرماید :

” فَقالَ الأنبِیاءُ وَ العُلَماءُ بَعدَ مَعرِفَهِ ذلِک : حُبُّ الدُّنیا رَأسُ کُلِّ خَطیئَهٍ ”

یعنی : انبیاء و دانشمندان بعد از شناخت پیداکردن بر تمامی گناهانی که در دوستی دنیا جمع شده است اظهار فرموده اند :که دوستی دنیا در رأس هر گناهی است .

 

سؤال :

احتمالاً در اذهان حضار محترم این پرسش مطرح گردد که علت اصلی روی گردانی رسولخدا (ص) از دنیا و نکوهش ذخارف آن و برحذر داشتن امّت خود از گرایش به مادیات دنیا چیست ؟

 

جواب :

پاسخ این پرسش در فرمایشات متعدد پیامبر اسلام (ص) وارد شده است از جمله در حدیثی چنین می فرماید :

” مالی وَ للّدنیا ”

مرا با دنیا چه کار ؟

” اِنَّما مَثلی وَ مَثَلُها ”    

مثل من در برابر دنیا

” کـَمَثَلِ الرّاکبِ ”        

همچون شخص سواری است که

” رُفِعَت لَه الشَّجَرهُ ”      

به درختی می رسد

” فِی یَومٍ صائِف ”        

در روز داغ تابستان

” فَقالَ تَحتَها ”            

کمی در زیر آن درخت استراحت می کند { قال از ماده قیلوله به معنای استراحت است }

” ثُمَّ راحَ وَ تَرَکـَها ”        

سپس آن را ترک می گوید .  


 

  

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوّم مناسبتهای ذیل را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند :

۱- شنبه آغاز هفته جوان .

این مناسبت را به عموم جوانان تبریک عرض می کنم و از مسئولان محترم در بخشهای مختلف انتظار داریم در حل مشکلات جوانان عزیز تلاش مضاعف داشته باشند .

 

۲- یکشنبه مصادف با سوم اردیبهشت روز کتاب .

هدف از نامگذاری این روز به نام کتاب ، جلب توجه جامعه و مراکز علمی به کتاب و کتابخوانی بوده ، امیدواریم مسئولان محترم فرهنگی بویژه رؤسای محترم دانشگاهها ، دانشکده ها و آموزش و پرورش در این زمینه اهتمام جدی داشته باشند و از طریق دایر کردن نمایشگاههای کتاب در شهر و اعزام دانشجویان و دانش آموزان عزیز به نمایشگاه بین المللی کتاب که در همین ماه برگزار خواهد شد و همچنین تهیه بُن کتاب و پرداخت وام به آنان جهت خرید کتاب شرایط را برای گسترش فرهنگ کتابخوانی فرهم سازند .

 

۳- سفر هیئت محترم دولت به استان :

سفر استانی ریاست محترم جمهور و هیئت دولت به استان آذربایجان غربی نزدیک است . با در نظر داشتن اینکه اعضای محترم دولت و خود رئیس محترم جمهور به شهرستانها و بخشها نیز سفر خواهند کرد ؛ لذا ضرورت دارد همشهریان عزیز به چند نکته توجه داشته باشند .

الف : استقبال گرم و حضور گسترده در مراسم مربوطه که بعداً به اطلاع خواهد رسید .

ب : با توجه به اینکه ریاست محترم جمهور در اوائل پیروزی انقلاب اسلامی دو سال در شهرستان خوی بعنوان نماینده دولت خدمت داشتند و از نزدیک با مشکلات و نیازمندیها آشنا هستند ، در عین حال تمامی مشکلات و درخواستها از طریق جناب آقای فرماندار و مسئولان مربوطه در شهرجمع آوری شده و به استحضار ریاست محترم جمهور و تک تک وزراء گزارش خواهد شد .

 

ج : از اقشار مختلف بویژه گروهها ، تشکـّلها و نخبگان محترم شهر انتظار این است که درخواستهای خود را با هماهنگی مسئولان محترم مطرح سازند ، مخصوصاً در خواستهائی که در ارتباط با مصالح عمومی است. و از جناب آقای فرماندار استدعا داریم وقتی را برای ملاقات با گروهها و تشکـّلهای مردمی مشخص فرمایند تا آنان بتوانند مطالب و در خواستهای خود را هماهنگ سازند .

 

۴- پذیرش حوزه نمازی خوی:

آزمون کشوری پذیرش طلاب حوزه های علمیه اول تیر ماه امسال برگزار خواهد شد و تا روز هفتم خرداد ماه مهلت ثبت نام برای جوانان عزیز وجود دارد . حوزه علمیه خوی نیز قرار است از میان داوطلبان چهل نفر پذیرش کند ؛ لذا از عموم متدینین ، روحانیان ، معلمان و همه نماز گزاران جمعه انتظار داریم در تشویق جوانان لایق و متعهد برای به عهده گرفتن مسئولیت سربازی حضرت ولی عصر (عج) و خدمت به اسلام و مسلمین حوزه را یاری فرمایند .

 

شرایط و مراحل پذیرش :

۱- حسن شهرت و تدیّن شخصی و خانوادگی .

۲- التزام به مبانی نظام جمهوری اسلامی .

۳- صحت و سلامت جسمی و روحی .

۴- شرکت در آزمون کشوری و قبولی از تحقیق و مصاحبه .

 

مزایا و گستره فعالیت :

حوزه و گستره فعالیت آقایان طلاب بعد از اتمام تحصیلات همراه با دریافت مدرک قابل قبول در داخل و خارج کشور خیلی وسیع و گسترده می باشد از آن جمله است :

اجتهاد ، تدریس در حوزه و دانشگاه ، تبلیغ دین در ایران و سایر کشورهای جهان ، اداره دفاتر فرهنگی سفارتخانه های جمهوری اسلامی ، فعالیت در مراکز تحقیقی و پژوهشی حوزه و دانشگاه ، قضاوت ، مسئولیت عقیدتی سیاسی ارگانها و نهادها ، تدریس در آموزش و پرورش ، امامت جمعه و جماعات ، شرکت در طرح های هجرت و روحانی مستقر حوزه علمیه قم و …

 

راه اندازی حوزه علمیه خواهران :

با توجه به تلاشهای پیگیر دو سال اخیر موفق شدیم امتیاز تأسیس حوزه علمیه خواهران را دریافت کنیم که نتیجه نهائی را انشاء ا… در هفته آینده به اطلاع عموم اهالی بویژه خواهران عزیز خواهیم رساند .