شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - السبت 20 شوال 1443

(۱۳۸۵/۰۴/۱۶) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۶ تیر ۱۳۸۵

خطبه اول :  حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی ضمن دعوت کردن نمازگزارن به رعایت کردن تقوی در جمع بندی موضوع شفاعت از دیدگاه قرآن اظهار داشتند . بررسی چهار گروه از آیات مربوط به موضوع شفاعت نتایج زیر بدست آمد . ۱- هر کدام از گروهها موضوع خاصی از شفاعت […]

خطبه اول : 

حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی ضمن دعوت کردن نمازگزارن به رعایت کردن تقوی در جمع بندی موضوع شفاعت از دیدگاه قرآن اظهار داشتند .

بررسی چهار گروه از آیات مربوط به موضوع شفاعت نتایج زیر بدست آمد .

۱- هر کدام از گروهها موضوع خاصی از شفاعت را دلالت دارد .    

۲- بدون ملاحظه تمامی آیات مربوط به شفاعت اظهار نظر در این موضوع ناقص و غیر علمی خواهد بود .    

۳- شفاعت اختصاص به خداوند دارد و سایر موجودات در صورت اذن خدا حق شفاعت خواهند داشت .    

۴- شفاعت دارای حدود و شرایط خاصی است در صورت عدم اهراز آنها شفاعت مفهومی نخواهد داشت .  

۵- لازم است در میان شفاعت کننده و شفاعت شونده سنخیت و رابطه خاصی وجود داشته باشد .

۶- شفاعت در حق کسانی است که خداوند را اطاعت کرده اند لکن دارای لغزشها و گناهانی نیز هستند .

 

 

پاسخ چند شبهه :

ابتدا لازم به یادآوری است که ایرادهای مطرح شده در موضوع شفاعت علل و انگیزه های متفاوتی دارد .

الف : بعضی از ایرادها جنبه سیاسی دارد ، مخالفین و دشمنان تشیع برای کوبیدن مکتب اهل بیت آنها را مطرح کرده اند بخش مهمی از شبهات مطرح شده از ناحیه وهابیان و روشنفکران عصر از این قبیل می باشد .

ب : بخشی از شبهات ناشی از سطحی نگری و برداشتهای غلط از اندیشه و اعتقادات شیعه می باشد چون نوعاً بعضی ایرادات از ناحیه کسانی مطرح شده که حتی خواندن عربی را بلد نیستند .

ج : عامل دیگر طرح شبهات ، فرق نگذاشتن میان شفاعت از دیدگاه اسلام ، با شفاعت در میان عوام الناس است چون میان این دو نوع شفاعت اصلاً ارتباط و سنخیتی وجود ندارد .

 

شبهه اول :

شفاعت و اعتقاد برآن یک نوع تشویق کردن مردم به گناه و آلودگی است بدلیل اینکه در واقع به انسان تلقین می شود که هر خلافی که می توانی انجام بده چون در روز قیامت هستند کسانی که شفاعت خواهند کرد و همه انسانهای گنه کار و آلوده را از آتش جهنم نجات خواند داد .

 

پاسخ :

۱ بطوریکه ملاحظه گردید شفاعت بمعنای واقعی ، نه تنها بسوی گناه تشویق نمی کند بلکه یک عامل قوی بازدارنده است و موجب می شود انسان گنه کار هر کجا قرار دارد متوقف شده و به امید رسیدن به شفاعت شافعان دیگر آلودگی را بیشتر نکند .

۲- تازه هیچ تضمینی برای شفاعت ، شافعان وجود ندارد که حتماً مثلاً یکی از اولیاء الله در حق انسان شفاعت بکند .

 

شبهه دوم :

شفاعت در روز قیامت با عدل خداوند سازگاری نیست ؛ چون امکان ندارد عده ای از گناه کاران مشمول شفاعت شده و از غضب الهی رهائی پیدا کنند و در مقابل عده ای مجازات شوند . این کار عین تبعیض و بی عدالتی است و از مقام ربوبی به دور است ؟

 

پاسخ :

۱- قبلاً بیان گردید شفاعت دارای حدود و شرایط ویژه است ، لذا هر کس مشمول آن نمی شود ، تا اینکه اگر در حق بعضی عملی شد گفته شود تبعیض گردید ، بلکه هر کس دارای شرایط باشد مشمول این تفضل خواهد بود .

۲- مجازات کردن انسان گنهکار عین عدالت است اما پذیرش شفاعت نوعی تفضّل است که با ملاحظه کردن دو جهت عملی می شود .

الف : زمینه های مناسب موجود در شفاعت شونده که در دنیا با عمل خویش بدست آورده است .

ب : ملاحظه کردن مقام و جایگاه والای شفاعت کننده و احترام قائل شدن به وی .

 

شبهه سوم :

اعتقاد به شفاعت موجب می شود انسانها دنبال اعمال نروند و در نهایت در اثر عقیده بر شفاعت استعدادهای ذاتی خود را بروز ندهند در واقع عقیده به شفاعت موجب سکون و رکود انسانها می شود ؟

 

پاسخ :

این دیدگاه همان برداشت سطحی و عوامی از شفاعت است ، نه شفاعتی که اسلام مطرح کرده چون ملاحظه گردید شفاعتی که آیات قرآن و احادیث مستند مطرح کرده اند موجب امید نشاط و پیشرفت انسان می شود نه سکون و رکود .    


 

خطبه دوم : 

خطیب در خطبه دوّم مناسبتهای ذیل را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند :

۱۶ تیر روز مالیات :

از سالها پیش اقتصاد کشورما تا حدود زیادی متـّکی به درآمدهای نفتی بوده ، معلوم است که اقتصاد نفتی وابسته به سیاستهای کشورهای استعمارگر است چون تعیین قیمت جهانی نفت در دست کشورهای قدرتمند است .

لذا بهترین منبع درآمد برای تأمین نیازهای جاری کشور (مالیات) می باشد .

در همه کشورهای جهان : رسم بر این است که هزینه های خدمات عمومی ازطریق مالیات تأمین می شود، به عبارت دیگر:

خدماتی که مردم می خواهند ازآنها استفاده کنند باید پولش را بدهند ، درحال حاضر در بسیاری ازکشورهای دنیا بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد هزینه های عمومی از طریق مالیات تأمین می شود به دلیل اینکه منطق آنان عبارت از این است که میگویند : ”اگر کسی می خواهد از امکانات عمومی استفاده کند باید هزینه اش را بپردازد .”

این درحالیست که براساس بررسیها درکشور ایران دربهترین وضعیت ، مردم تنها {یک سوم }هزینه خدمات عمومی را که دریافت می کنند ازطریق مالیات می پردازند یعنی سهم مالیات دربودجه عمومی کشور درحدود (۳۰درصد)است جای بسی تأسف است که صاحبان درآمدهای کلان درکشورما ازپرداخت مالیات فرارمی کنند .

علل این پدیده را باید درموارد زیرجستجوکرد:

۱- فرهنگ پرداخت مالیات درکشور ما جانیفتاده است .

یعنی اینکه پرداخت مالیات یک وظیفه ملی تلقی شود و فرارازآن نوعی خیانت به کشورومردم به حساب آید .

۲- قوانین مالیاتی و ساختار وصول مالیات درکشور پیشرفته نیست .

۳- اطلاعات دستگاه مالیاتی ازفعالیتهای اقتصادی افراد بسیار ناچیزاست .

 

 

جنایات اسرائیل درفلسطین :

سالیان متمادی است که دنیا شاهد جنایات ، وحشیگری و ددمنشی رژیم غاصب اسرائیل است . لیکن قرائن وشواهد نشان می دهد پدیده جدیدی درخاورمیانه درحال شکل گیری واتفاق است .

اگرماچند جریان را در کنار هم قراربدهیم به این نتیجه ملموس خواهیم رسید :

الف : ازدوران روی کار آمدن رژیم غاصب اسرائیل تاکنون یکی ازشعارهای محوری واساسی وی عبارتست از: اسرائیل بزرگ یا از نیل تا فرات به خاطر همین ایده واندیشه پلید است که اسرائیل تنها عضو سازمان ملل است که مرزهای آن مشخص نیست و تمامی جنایات وتجاوزات رژیم صهیونیستی ازقبیل :

حمله به کشورهای اسلامی ، اشغال صحرای سینا، بلندیهای جولان، جنوب لبنان ، ترور رهبران گروههای اسلامی درسطح جهان ، گسترش دادن زَرّادخانه های خود ، قتل عام مسلمانان در ادوار مختلف مانند اردوگاههای دیریاسین ، کفرقاسم ، تـَل زَعتـَر، قانا وصدها جنایت دیگردراین راستا انجام می پذیرد .

ب: بعد ازفروپاشی شوروی و بروز تحولات جدید در روابط بین الملل آمریکا فرصت را غنیمت شمرده وبرای رسیدن به اهداف امپریالیستی خود شعارهای جدیدی را مطرح کرد از قبیل :

ــ نظم نوین جهانی .      

ــ جهانی شدن .      

ــ و خاورمیانه بزرگ .

به دنبال همین شعارها آمریکا کل جهان ، بویژه کشورهای اسلامی را مورد تهدید و تجاوز قرار داده است .

ج : در چند سال اخیر اتحادیه اروپا دنباله رو سیاستهای تجاوز کارانه آمریکا شده و در تمامی جنایات و تجاوزات آمریکا به کشورهای اسلامی یا شریک آمریکا شده یا حمایت و پشتیبانی کرده است .

 

 

د : جنایات اخیر و سکوت جهان :

در چند روز اخیر رژیم سفـّاک اسرائیل در ظاهر به قصد آزادسازی سرباز اسیر خویش به مسلمانان بی پناه غزّه حمله کرده است در این حمله فجایع زیر را به بار آورده :

ــ ویران ساختن مراکز تجاری ، آموزشی ، درمانی ، سیاسی و مسکونی فلسطینیان .

ــ ربودن ۶۴ مقام حکومت خود گردان حماس .

ــ قتل عام زنان ، کودکان و مردم بی دفاع غزّه .

بسی جای تأسف است که :

کشورهای جهان و مجامع بین المللی به اصطلاح مدافع حقوق بشر نه تنها اقدامی انجام نداده اند بلکه برای آزادی سرباز اسرائیل با رژیم غاصب همسوئی می کنند .

این در حالی است که متجاوز از ۹ هزار فلسطینی بیش از دو سال است بدون محاکمه در سیاه چالهای اسرائیل شکنجه می شوند .

مجموع این حوادث نشان می دهد که همه کشورهای غربی و اروپائی و سازمانهای بین المللی وابسته ، اجماع کرده اند تا تحولاتی در جهان بویژه در خاورمیانه به نفع خودشان بوجود بیاورند . لذا ضرورت دارد سران کشورهای اسلامی و عموم مسلمانان هوشیاری خودشان را حفظ کنند .