جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الجمعة 19 شوال 1443

(۱۳۸۵/۰۵/۰۶) خطبه های نماز جمعه خوی – ۶ مرداد ۱۳۸۵

خطبه اول :  حجه الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی ضمن دعوت کردن نمازگزاران به رعایت تقوی روایتی از امیرالمؤمنین (ع) قرائت کردند . عن مولانا علی (ع) : ” فَالتـَّقـُوا اللهَ الذّی اَنـْتُم بِعَیـْنِهْ وَ نَواصیکُم بِیَدِه ”. نهج البلاغه خطبه ۱۸۳   از خداوند پروا داشته باشید چون زیر نظر او […]

خطبه اول : 

حجه الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی ضمن دعوت کردن نمازگزاران به رعایت تقوی روایتی از امیرالمؤمنین (ع) قرائت کردند .

عن مولانا علی (ع) :

” فَالتـَّقـُوا اللهَ الذّی اَنـْتُم بِعَیـْنِهْ وَ نَواصیکُم بِیَدِه ”.

نهج البلاغه خطبه ۱۸۳  

از خداوند پروا داشته باشید چون زیر نظر او هستید و اختیارات شما در دست اوست .

و در ادامه بحثی تحت عنوان مروری بر سیره رسولخدا (ص) اظهار داشتند .

۱- عبادت پیامبر (ع) : خداوند در قرآن فلسفه آفرینش انس و جن را عبادت بیان فرموده است .

” وَ ما خَلَقـْتُ اَلـْجِنَّ وَ الاِنسَ اِلاّ لِیَعبُدُونَ ” من جن و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند (و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند ) .

 

 

معنی عبادت :

عبادت تنها رکوع ، سجود ، قیام و قعود و سایر مراسم رسمی عبادی معروف در میان دین داران نمی باشد بلکه عبادت دارای یک مفهوم گسترده و وسیعی است .

مرحوم راغب اصفهانی لغت شناس معروف در معنی واژه عبادت می نویسد :

” اَلعِبادَهُ غایَهُ التَذَلُلِ وَ لا یَستَحِقُها اِلاّ مَن لَهُ غایَهُ اَلاِفضالِ وَ هُوَ اللهُ تَعالی ”

عبادت نهایت فروتنی و اطاعت است لذا شایستگی پرستش را ندارد مگر موجودی که نهایت کمال و فضیلت را داشته باشد و او تنها خدای تعالی است .

بعد از معلوم شدن فلسفه خلقت انس و جن که ( عبادت ) می باشد و روشن شدن مفهوم گسترده آن ؛ برمی گردیم به عبادت و بندگی رسول الله (ص) در برابر خداوند احدیت .

الف : در بحارالانوار ج ۸۴ ص ۲۵۷ از عائشه همسر رسولخدا (ص) نقل می کند که گفت :

” کانَ رَسُولُ اللهِ یُحَدِّثُنا وَ نُحَدِّثُهُ فَاِذا حَضَرَتِ الصَّلاهُ فَکانَه لَمْ یَعرِفـْنا وَ لَم نَعرِفـْهُ ”

یعنی : رسول خدا(ص) با ما حرف می زد و ما با او سخن می گفتیم همین که موقع نماز می شد او را حالتی دست می داد که گوئی نه او ما را می شناسد و نه ما او را می شناسیم .

 

ب : مجموعه ورام ج ۲ ص ۷۸ از امیر المؤمنین (ع) نقل می کند که کانَ رَسُولُ اللهِ لا یُؤْثِرُ عَلی الصَّلاهِ عَشاءً وَ لا غَیـْرَهُ وَ کانَ اِذا دَخَلَ وَقـْتُها کـَأنَهُ لا یَعـْرِفُ اَهلاً وَ لا حَمیمَاً”

یعنی : رسولخدا (ص) هیچ چیز از شام و غیر آن را بر نماز مقدم نمی داشت و چون وقت نماز داخل می شد گویا هیچ یک از اهل و عیال ، قوم و خویش را نمی شناخت .

 

ج : در بحار الانوار ج ۱۶ ص ۲۱۷ عبد الله بن سنان از امام صادق (ع) نقل می کند که فرمود :

شبی پیامبر (ص)در خانه امّ سلمه بود اندکی از شب نگذشته بود ام سلمه دید رسولخدا (ص) در بستر نیست برخاست و دنبال او گشت متوجه شد در کنار اطاق ایستاده دست ها را بلند کرده اشک از دیدگانش جاری است و با خداوند راز و نیاز می کند .

” اَللّهُمَّ لا تَنـْزَعْ عَنّی صالِحَ ما أعَطَیتَنی أبَداً“

خدایا نعمتها و خوبیهائی که به من عنایت فرموده ای از من مگیر .

” اَللّهُمَّ لا تُشـْمِتْ بی عَدُوّاً وَ لا حاسِداً اَبَداً ”

خدایا حسودان و دشمنان مرا شاد مگردان .

” اَللّهُمَّ وَ لا تَرُدَّنی فِی سُوءٍ اِسـْتَنـْقـَذْتَنی مِنـْـهُ اَبَداً ”

خدایا مرا به بدی هایی که از آنها نجاتم دادی باز مگردان .

” اَللّهُمَّ وَ لا تَکِلنـْـی اِلی نَفـْسی طَرفَهَ عَینٍ اَبَداً ”

خدا یک لحظه مرا به خودم وا مگذار .


      

خطبه دوم : 

خطیب در خطبه دوم به تحلیل و بررسی مناسبتهای ذیل پرداختند .

تسلیت دو شهادت :

شنبه ۳ رجب سالروز شهادت امام هادی (ع) و سه شنبه ۶ رجب به روایت مرحوم کلینی سالگرد شهادت امام کاظم (ع)است .

هر دو مناسبت را به محضر حضرت ولی عصر(عج) و شما نمازگزاران پیرو اهل بیت (ع) تسلیت می گویم .

پیامبر خدا (ص) فرمود :

” اِنَّما أهلِ بَیـْتی فِیکُم کـَمَثَلِ سَفینَهِ نُوحٍ مَنْ رَکـِبَها نَجا وَ مَنْ تَخَلَّفَ عَنـْـها غَرِقَ . ”

بحار الانوار ج ۲۳ ص ۱۰۵

یعنی : همانا مثل خاندان من در میان شما به کشتی نوح ماند هر که بر آن سوار شد نجات یافت و هر که از آن باز ماند غرق شد .

امام باقر (ع) فرمود :

” اَما اِنَّهُ لَیـْسَ عِندَ اَحَدٍ مِنَ النّاسِ حَقٌ وَ لا صَوابٌ اِلاّ شَیئٌ اَخَذُوهُ مِنّا أَهلَ البَیتِ ”

بدانید که هیچ سخن حق و درستی نزد هیچ کس نیست مگر آنکه آن را از ما خاندان گرفته اند .

 

 

هفته خون :

روز دوشنبه ۹ مرداد مصادف با آغاز هفته خون است با تبریک این مناسبت به عموم برادران و خواهران فعال در سازمان انتقال خون از عموم مردم متعهد و نوع دوست انتظار داریم برای تأمین و استمرار سلامتی خویش و رفع نیازمندی بیماران و حادثه دیدگان بویژه مبتلایان به هموفیلی و تالاسمی در اهدای خون عنایت ویژه داشته باشند .

 

روز ترویج آموزش فنی و حرفه ای کشور :

امروز جمعه مصادف با روز ترویج آموزشهای فنی و حرفه ای است من این مناسبت را به تمامی عزیزان شاغل و فعال در سازمان فنی و حرفه ای تبریک می گویم .

امام صادق (ع) فرمود : ” کُلُّ ذی صَناعَهٍ مُضطَرٌّ اِلی ثَلاثِ خِلالٍ یَجـْتَلِبُ بِها المَکـْسَبَ وَ هُوَ اَنْ یَکُونَ حاذِقاً بِعَمَلِه مُؤَدِّیاً لِلاَمانَهِ فِیه مُسـْتَمیلاً لِمَن اِسـْتَعـْمَلَهُ ” تُحَف العقول ص ۳۲۲

هر صنعت گری برای جلب مشتری ناگزیر از داشتن سه خصلت است ، در کارش مهارت داشته باشد ، امانت دار باشد و رضایت خاطر کسی را که به او سفارش کار داده است بدست آورد .

 

گزارشی از جنگ حزب الله با ارتش صهیونیستی :

در هفته اوّل درگیری میان حزب الله و ارتش رژیم اشغالگر قدس که به (آزمون سرنوشت)مشهور شده است واقعیتهای زیادی آشکار گردید :

۱- در روزهای آغازین جنگ وزیر امور خارجه آمریکا در مقابل دوربین های تلویزیونی با وقاحت و بی شرمی تمام اظهار داشت :

” اسرائیل یک هفته فرصت دارد تا تومار حزب الله را درهم بپیچد و خاورمیانه جدید با مرزهای جدید و با محوریت اسرائیل شکل خواهد گرفت . ”

لکن این خیالبافی ها با اقدامات شجاعانه حزب الله درهم شکست چون در اولین هفته جنگ ، حزب الله : بیش از دو هزار موشک به ۳۰ شهر و شهرک صهیونیستی نشین شلیک کرد . و حدود یک و نیم میلیون از ساکنان اراضی اشغالی آواره شدند .

 

در هفته دوم :

هفته دوم جنگ در رسانه های جهان به (سونامی حزب الله )معروف گردید چون ۱۸۰ تن از زبده ترین نظامیان صهیونیستی به همراه چندین هلی کوپتر آپاچی و ۲۰ تانک پیشرفته میرکاوا را در کام خود کشید .

 

هفته سوم :

در آغاز هفته سوم جنگ ، موارد زیر قابل توجه و دقت هستند :

الف : ارتش اسرائیل که خود را چهارمین ارتش مجهز جهان معرفی می کرد امروز در جائی قرار دارد که در آغاز جنگ قرار داشت . سید حسن نصر الله اعلان کرد : ”اگر تمام دنیا هم بیایند نمی توانند دو نظامی اسرائیل را از ما پس بگیرند ”

ب : در اثر مقاومت حزب الله و ناامیدی جهان استکبار از شکست دادن آنها در دو هفته گذشته ، رفت و آمد های سیاسی

و دیپلوماتیک به خاورمیانه جهت میانجی گری آغاز شده است .( یعنی همان کاری که در دفاع ۸ ساله ایران پس از ناامیدی استکبار از پیروزی صدام انجام دادند ) از قبیل سفرهای وزیران خارجه آمریکا ، آلمان ، فرانسه و چند مقام ارشد کشورهای دیگر ، این نشان می دهد شیب پیروزی به نفع حزب الله است .

ج : حمایت مردم جهان از مقاومت حزب الله و محکوم کردن جنایات اسرائیل و آمریکا هر روز بیشتر می شود . بعضی از شبکه های تلویزیونی اروپائی اعلان کرده اند بر اساس آخرین نظر سنجی در ۱۲ کشور عربی میزان محبوبیت سید حسن نصر الله به رکورد بی سابقه ۵/۹۶ در صد رسیده است .

د : کمک های معنوی ، سیاسی و مالی به مبارزان شجاع و قهرمان فلسطین و لبنان وظیفه انسانی و اسلامی هر مسلمان می باشد و بعضی از مراجع تقلید این کمک ها را واجب می دانند .