شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - السبت 20 شوال 1443

(۱۳۸۵/۰۶/۲۴) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۴ شهریور ۱۳۸۵

خطبه اول :   حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی از امیرالمؤمنین (ع) عموم نمازگزاران را به رعایت تقوی دعوت کرده و اظهار داشتند . قال علی (ع) : ” اِنَّ تَقوی اَللهِ مِفتاحُ سَدادٍ وَ ذَخیرَهُ مَعادٍ ” تقوی و ترس از خدا کلید گشودن هر در بسته […]

خطبه اول : 

 حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی از امیرالمؤمنین (ع) عموم نمازگزاران را به رعایت تقوی دعوت کرده و اظهار داشتند .

قال علی (ع) : ” اِنَّ تَقوی اَللهِ مِفتاحُ سَدادٍ وَ ذَخیرَهُ مَعادٍ ”

تقوی و ترس از خدا کلید گشودن هر در بسته ای و ذخیره آخرت می باشد .

 

سیره پیامبر (ص) در برخورد با جوانان :

ارزش جوان :

” عَن رَسُول اَلله (ص) : اِنَّ أَحَبَّ الخَلائِقِ اِلی اللهِ عَزَوَجَّلَ شابٌّ حَدَثُ اَلسِنِّ فِی صُورَهٍ حَسَنَهٍ جَعَلَ شَبابَهُ وَ جَمالَه فِی طاعَتِه ذلِکَ الذی یُباهی بِه الرَّحمنُ مَلائِکتَه ، یَقُولُ هَذا عَبدی حَقاً“

محبوب ترین خلایق نزد خداوند جوان نورسته خوش سیمایی است که جوانی و زیبایی خود را برای خدا و در راه او بگذارد ، خداوند رحمان به وجود چنین جوانی بر ملائکه می نازد و می فرماید : این است بنده راستین من .

 

کارگزاران جوان پیامبر (ص) :

الف : پس از اینکه رسولخدا (ص) به مدینه هجرت فرمود و با یاری مردم آن شهر و توفیق الهی اسلام را تثبیت فرمود . بزرگترین آرزوی آن بزرگوار و مردم مسلمان فتح کردن مکه بود تا بدین وسیله بتوانند خانه خدا را از بتها پاک نمایند و راه پیشرفت و توسعه اسلام را هموار سازند . با عنایت خداوند در سال هشتم هجرت این آرزو محقق شد و مکه بدست مسلمانان فتح گردید .

پیامبر(ص) جوانی ۲۱ ساله بنام عُتّاب بن اُسَید را که اهل مکه بود بعنوان فرماندار مکه منصوب فرمود . انتصاب این جوان به چنین مقام بزرگی موجب رنجش خاطر جمعی از رجال عرب و بزرگان مکه شد و زبان به اعتراض گشودند .

پیامبر (ص) در پاسخ فرمودند :

” وَ لا یَحتَجَّ مُحتَجٌ مِنکُم فی مُخالِفَتِهِ بِصِغَرِسِنِّه فَلَیسَ الاَکبَر هُوَ الأَفضَلُ بَلِ الأَفضَلُ هُوَ الأَکبَر وَ هُوَ الاَکبَر فِی مُوالاتِنا وَ مُوالاتِ اَولیائِنا وَ مَعاداهِ أَعدائِنا فَلِذلِکَ جَعَلناهُ الاَمیرَ عَلَیکُم وَ الرَئیسَ عَلَیکُم ” بحار الانوار ج ۲۱ ص ۱۲۳

نباید هیچ یک از شما او را بخاطر کمی سنش مخالفت کند زیرا ملاک فضیلت سن و سال زیاد نیست بلکه میزان بزرگی انسان ، فضیلت و کمال معنوی اوست و عُتّاب انسان بزرگ و با فضیلتی است چون پیرو ما بوده و با دوستان ما دوستی و با دشمنان ما دشمنی می کند ، لذا من او را امیر و رئیس شما قرار دادم .

 

سخنرانی فرماندار :

عُتّاب بعد از منصوب شدن به فرمانداری مکه مردم را جمع کرد و یک سخنرانی پر شوری ایراد کرد و چنین گفت : ” رسولخدا (ص) مرا نسبت به منافقان آتشی سوزان و بر مؤمنان رحمت و برکت فرستاده است . من به منافقان و مؤمنان شما اهل مکه از همه داناترم . به همه اعمال شما نظارت خواهم کرد هر کس در مسیر حق قدم بردارد حق وی را ادا خواهم کرد و هر کس عذری داشته باشد عذر وی را خواهم پذیرفت و در مورد افراد نافرمان حکم خدا را جاری خواهم ساخت تا حرم خدا را از لوث وجود منافقان پاکسازی کنم .

در ادامه گفت :

” قَوِیُّکُم عِندی ضَعیفٌ حَتی آخُذَ الحَقَ مِنهُ وَ ضَعیفُکُم عِندی قَوِیٌ حَتی آخُذَ الحَقَ لَه اِتَقُوا اَللهَ وَ شَرِّ فُوا بِطاعَهِ الله اَنفُسَکُم وَ لا تَذِلُّوها بِمُخالِفَهِ رَبِّکُم ”

قوی شما در پیش من ضعیف است تا اینکه حق دیگران را از وی بستانم ، ضعیف شما در نظر من قوی است تا حق او را از دیگران بگیرم .

روای می گوید : ” فَعَل وَ الله کَما قالَ . ”

یعنی به خدا قسم گفته خود را عملی کرد .

 

ب: جریان جیش اُسامه :

در تاریخ اسلام معروف و همه مسلمانان بر آن اطلاع دارند که رسولخدا (ص) اُسامه بن زید را در سن ۱۸ یا ۱۹ سالگی فرمانده لشکری قرار داد که برای جنگ با رومیان آماده شده بود و پیامبر (ص) عموم مسلمانان را موظف فرمود تا دراین جنگ حضور داشته باشند .

 

ج : مصعب بن عمیر :

یکی دیگر از جوانان لایق و شایسته ای که در نوجوانی به پیامبر (ص) در مکه ایمان آورد مصعب بن عمیر بود وی در شعب ابوطالب همراه پیامبر (ص) بود بعداً مدتی به حبشه هجرت کرد و اولین نفری بود که با دستور رسولخدا (ص) جهت تعلیم معارف قرآن و زمینه سازی برای هجرت آن بزرگوار به مدینه اعزام شد .

ابن اثیر در اسد الغابه فی معرفه الصحابه می نویسد :

” شَهِدَ مُصعَب بَدراً مَعَ رَسُولِ اللهِ وَ شَهِدَ اُحُداً وَ مَعَهُ لِواءُ رَسُولِ الله وَ قُتِلَ بِاُحُد شَهیداً ”

یعنی مصعب همراه رسولخدا (ص) در جنگهای بدر و احد شرکت داشت و در جنگ احد پرچمدار پیامبر (ص) بود و در همان جنگ به فیض شهادت نائل شد .


 

 

خطبه دوم: 

خطیب در خطبه دوم به بررسی و تحلیل مناسبتهای ذیل پرداخت .

سالگرد درگذشت :

تعدادی از دانشمندان و شخصیتهای برجسته علمی و ادبی :

۱- درگذشت محدث و مورخ بزرگ شیعه محمد بن علی بن شهرآشوب مؤلف کتاب المناقب .

۲- رحلت مفسر قرآن علامه شیخ محمد جواد بلاغی مؤلف کتاب الآلاءالرحمن فی تفسیر القرآن .

۳- رحلت فقیه مجاهد میرزا محمد حسن شیرازی رهبر نهضت تنباکو .

۴- درگذشت شاعر متعهد آذربایجانی مرحوم سید محمد حسین شهریار .

بزرگترین افتخار دانشمندان شیعه در طول تاریخ تبلیغ و گسترش فرهنگ و علوم اهل بیت (ع) بوده ، لذا بعنوان هدیه به روح همه این شخصیتها چند بیت از اشعار مرحوم شهریار را که در مصیبت جدش ابا عبدالله الحسین (ع) تحت عنوان (کاروان کربلا) سروده تقدیم می دارم .

شیعـیان دیگـر هـوای نینــوا دارد حـسیـن

                         روی دل بـا کـاروان کـربـلا دارد حـسیـن

بسکه محملها رود منزل به منزل با شتاب  

                         کس نمی داند عروسی یا عزا دارد حسین

دشـمنانـش بـی امـان و دوستانـش بی وفـا

                       با کدامین سر کند مشکل دو تا دارد حسین

دسـت آخـر کـز همه بیگانه شـد دیدم هنوز

                     بــا دم خـنجـر نـگاهـی آشـنـا دارد حـسیـن

شمر گوید گوش کردم تا چه خواهد از خدا

                     جـای نفرین هم به لب دیدم دعا دارد حسین

 

 

اجلاسیه جنبش عدم تعهد :

نمایندگان ۱۱۶ کشور عضو جنبش عدم تعهد اجلاسیه شش روزه خود را در کشور کوبا آغاز کردند . روز چهارشنبه بیانیه ای را در ارتباط با موضوع انرژی هسته ای ایران صادر کردند . در این بیانیه چند محور مورد توجه اعضاء قرار گرفته است :

۱- حمایت از مواضع اصولی و شفاف ایران در زمینه انرژی اتمی .

۲- تأکید بر این نکته که آژانس در بررسی های خود در زمینه فعالیتهای اتمی ایران به موضوعی منفی دست پیدا نکرده و صلح آمیز بودن آن را تأیید کرده است .

۳- تأکید بر این نکته که موضوع هسته ای ایران باید از طریق مذاکره و در محدوده آژانس حل و فصل گردد .

۴- از کشورهای درگیر با موضوع درخواست شده است در بررسی پاسخ ایران به نامه کشورهای ۱+۵ عجله نکنند و پاسخ به موقع ایران را مورد بررسی جدی و عمیق قرار بدهند .

 

ملاقات با مقام معظم رهبری مدظله :

اینجانب روز دوشنبه این هفته توفیق پیدا کردم به زیارت مقام معظم رهبری برسم که در این ملاقات موضوعات متعددی در زمینه مسائل منطقه و شهرستان خوی به محضر ایشان گزارش شد . و موراد زیر مورد تأکید قرار گرفت :

۱- ابلاغ سلام و اخلاص شما مردم متعهد خوی ، روحانیت محترم و مسئولان خدوم به محضر ایشان که متقابلاً حامل تفقد و سلام گرم آن بزرگوار به شما مردم هستم .

۲- گزارشی کوتاه از سفر هیئت دولت به آذربایجان غربی با تأکید به حضور گسترده اقشار مختلف در استقبال از دولت بویژه برادران اهل سنّت و بدون تشریفات بودن این سفر که از برجستگی خاص برخوردار بود .

۳- ارائه گزارشی از وضعیت و شرایط فعلی شهرستان خوی و یادآوری امتیازات و ویژگیها و سوابق علمی و فرهنگی این شهر در طول تاریخ .

۴- گزارش کلی از وضعیت و شرایط موجود حوزه علمیه نمازی شهرستان خوی و سایر حوزه های علمیه استان و یادآوری مشکلات و نیازمندیهای آنها در زمینه ها و ابعاد مختلف و گلایه از کم توجهی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم .

 

خاورمیانه در صدر اخبار جهان :

در هفته جاری بیشترین اخبار حساس خبرگذاریها و رسانه های منطقه و جهان را کشورهای اسلامی و خاورمیانه تشکیل می داد .

الف : سفر نوری مالکی نخست وزیر عراق به ایران و ملاقات با رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی و تصمیم گیری در زمینه های اقتصادی ، سیاسی و امنیتی .

ب : توافق حماس با چند گروه فلسطینی دیگر بر سر تشکیل دادن دولت وحدت ملی و واگذاری ۶ وزارت خانه به گروههای سازشکار فلسطینی .

ج : هشدار سید حسن نصر الله رهبر حزب الله لبنان به گروههای لبنانی وابسته به غرب که نشانگر این است که هنوز اسرائیل و آمریکا به اختلافات و مشکلات داخلی لبنان دامن می زنند .

د : بروز درگیری میان نیروهای ناتو و طالبان در افغانستان و درخواست بالا بردن سطح نیروهای ناتو به دوبرابر و اظهار نگرانی وزیر خارجه آمریکا از شرایط موجود .

هـ : مطرح شدن پرونده انرژی هسته ای ایران در شورای حکام آژانس بین المللی که از مجموع مباحث مطرح شده در جلسه و مواضع نمایندگان کشورهای مختلف در مصاحبه ها و گزارش پایانی رئیس شورای حکام نشان از چرخش در مواضع کشورهای غربی و اروپائی دارد که لازم است در جلسات آتی مورد بررسی قرار بگیرد . انشاءا…