یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ - الأحد 13 جماد ثاني 1443

(۱۳۸۵/۰۷/۰۷) خطبه های نماز جمعه خوی – ۷ مهر ۱۳۸۵

خطبه اول :  حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی موضوع سیره رسولخدا (ص) در ماه رمضان را مورد اشاره و بررسی قرار داده و اظهار داشتند .   رجب و شعبان مقدمه رمضان : از احادیث و روایات متعدد و همچنان از ادعیه مربوطه بدست می آید که از نظر رسولخدا […]

خطبه اول : 

حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی موضوع سیره رسولخدا (ص) در ماه رمضان را مورد اشاره و بررسی قرار داده و اظهار داشتند .

 

رجب و شعبان مقدمه رمضان :

از احادیث و روایات متعدد و همچنان از ادعیه مربوطه بدست می آید که از نظر رسولخدا (ص) دو ماه رجب و شعبان با همه اعمال مستحبی که دارند مقدمه ماه رمضان هستند .

در واقع مؤمنین با انجام اعمال مستحبی آن دو ماه از جمله روزه گرفتن آماده می شوند برای روزه ماه رمضان .

الف : مرحوم سید بن طاوس در کتاب الاقبال نقل می کند که رسولخدا (ص) به هنگام رؤیت هلال رجب دعائی می خواند که از جمله فقرات آن چنین بود .

” اَللّهُمَ بارِک لَنا فِی رَجَبٍ وَ شَعبانَ وَ بَلِّغُنا شَهرَ رَمَضان وَ اَعِنّا عَلی الصِّیامِ وَ القِیامِ وَ حِفظِ اللِّسانِ وَ غَضِّ البَصَرِ وَ لا تَجعَل حَظَّنا مِنهُ الجُوعَ وَ العَطَشَ ”

خدایا برکت عنایت فرما به ما در ماه رجب و شعبان و ما را به ماه رمضان برسان و کمکمان ده برای گرفتن روزه و شب زنده داری و نگهداری زبان و پوشیدن چشم و بهره ما را از آن ماه تنها گرسنگی و تشنگی قرار مده .

 

یادآوری :

رسولخدا (ص) در ضمن این دعا از درگاه خداوند درخواست می کند او را برای رسیدن به ماه رمضان و انجام چهار چیز یاری کند .

۱-   گرفتن روزه .  

۲-   شب زنده داری و بجا آوردن نماز .  

۳-   حفظ زبان .  

۴- پوشیدن چشم .

مرحوم ملا احمد نراقی (ره) استاد شیخ مرتضی انصاری (ره) و صاحب کتاب فقهی مستند الشیعه در کتاب اخلاقی معراج السعاده آفات زبان را چنین می شمارد : غیبت ، بهتان ، دروغ ، شماتت ، مسخره کردن ، جدال ، مزاح و فحش دادن .

مرحوم فیض کاشانی در المحجه البیضاء از رسولخدا (ص) نقل کرده که فرمود :

” مَن یَتَکَفّلُ لی بِما بَینَ لِحیَیهِ وَ رِجلَیهِ اَتَکَفُّل لَه بِالجَنَهِ“

هر کس برای من کفایت کند بدانچه در میان دو فکّ او (زبان) و در میان دو پای او (فرج) است ( یعنی کسیکه نگهبان زبان و حافظ عفت و دامن خویش باشد ) من بهشت را برای او کفالت می کنم .

 

اهمیت و نقش نگاه :

اینکه رسولخدا (ص) در لحظه رؤیت هلال رجب از درگاه خداوند درخواست می فرماید : که خداوند توفیق بدهد تا در ماه رمضان بتواند غَضُّ البَصَر داشته باشد اهمیت مسئله را کاملاً روشن می سازد .

لازم به ذکر است که هدف از غضّ البصر حفظ و نگهداری چشم از محرمات است و برای هر چه بهتر روشن شدن موضوع چند عنوان را از روایات در زمینه نگاه مطرح می سازیم .

الف : مرحوم مجلسی در بحارالانوار ۱۰۴ ص۴۵-۵۲   از حضرت مسیح (ع) روایت می کند که فرمود :

” اِیّاکُم وَ النَّظَرَ اِلی المَحذُوراتِ فَاِنَّها بَذرُ الشَهَواتِ وَ نَباتُ الفِسقِ ”

از نگاه کردن به آنچه منع شده است بپرهیزید . زیرا آن تخم شهوتها و گیاه گناه است .

 

ب : باز در بحار الانوار ج ۷۶ ص ۳۳۴   از رسولخدا (ص) نقل می کند که فرمود :

” مَن مَلأَ عَینَه مِن حَرامٍ مَلأَ اَللهُ عَینَه یُومَ اَلقِیامَهَ مِنَ النارِ اِلاّ اَن یَتُوبَ وَ یَرجِعَ ”

هرکه چشم خود را از حرام پرکند خداوند در روز قیامت چشم او را از آتش پر می کند مگر اینکه توبه کند و ا عمل خود دست بردارد .

 

ج : در غرر الحکم از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده که فرمود :

” اَلعُیونُ مَصائِدَ الشَّیطانِ ”

چشمها دامهای شیطانند .

 

د : در میزان الحکمه حدیثی نقل کرده از رسولخدا (ص) که فرمود :

” غُضُّوا أَبصارَکُم تَرُونَ العَجائِبَ  ”

چشمان خود را (از حرام) فروبندید تا شگفتی ها را ببینید .


  

 خطبه دوم: 

خطیب در خطبه دوم به بررسی و تحلیل مناسبتهای ذیل پرداخت .

بررسی مشکلات منطقه :

بطوریکه نمازگزاران عزیز مستحضر هستند در نظر سنجی های سالانه معاونت محترم نظارت و بازرسی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور موضوع بررسی مشکلات منطقه از سوی امام جمعه مطرح می شود .

در واقع درخواست این است که امام جمعه به مشکلات منطقه پرداخته و در خطبه ها مطرح بسازند .

لکن بطوریکه قبلاً نیز اشاره کرده ام من شخصاً با این موضوع موافق نیستم به چند دلیل :

۱- مشکلات مناطق برای عموم معلوم است و چیز ناشناخته ای وجود ندارد تا با گفتن امام جمعه معلوم و روشن گردد .

۲- اینجانب در طول مدت امامت جمعه خود برای حل مشکلات منطقه و مردم تقریباً در تمامی امور عملاً دخالت داشتم از قبیل : دانشگاه دولتی و بین المللی ، بیمارستان ، مشکل مسکن مردم، توسعه شهر ، میراث فرهنگی و آثار باستانی، سازماندهی اقشار مختلف جامعه مانند : گروه همیاری ، امناء مساجد ، هیئتهای عزاداری ، جامعه روحانیت .

حضور در تمامی اجتماعات ، تبدیل کردن دفتر امام جمعه به یک تشکیلات اداری ، باز کردن شعبه ای از تمامی بانکها و صندوقهای قرض الحسنه در دفتر ، انجام سفرهای متعدد استانی و کشوری برای حل پاره ای از مشکلات مردم و دهها تلاش و اقدام دیگر . لکن متأسفانه هر چه بیشتر تلاش کردیم کمتر نتیجه گرفتیم .

۳- تجربه ۲۷ ساله نشان می دهد پرداختن ائمه جمعه به مشکلات مردم غیر از درگیر شدن امام جمعه با مسئولان و جناحهای مختلف جامعه و زیر سؤال رفتن او نتیجه دیگری نداشته ، نمونه آن را در سفر اخیر هیئت دولت شاهد بودیم که ما خواسته های توده مردم خوی را مطرح کردیم لکن با یک شوخی رئیس جمهور کلی مشکلات پدید آمده است .

۴- در عین حال به دلیل اینکه این موضوع در تمامی نظرسنجی ها مطرح شده است ، لازم دیدم یک تحلیل کلی از مشکلات منطقه ارائه بدهم و از مسئولان در خواست دارم هر کجا ایرادی دارند تذکر بدهند .

 

زمینه های مشکلات :

ابتدا لازم به یادآوری است که مشکلات منطقه دارای تقسیمات ازقبیل :

۱-   استانی و شهرستانی .

۲-   شهری و روستائی .

۳-   عمومی و اختصاصی .

۴- فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و امنیتی می باشد.

در توضیحات تلاش خواهیم کرد به تمامی ابعاد بپردازیم و هدف ما از این بررسی نقد گروه یا شخص خاصی نیست بلکه صرفاً بیان مشکلات و ارائه راه حل در حدّ وسع و توان است.

 

الف : نوار مرزی بودن :

استان آذربایجان غربی با سه کشور عراق ، ترکیه و جمهوری نخجوان همسایه است .

خود این پدیده مشکلات خاص خودش را دارد که تقریباً تمامی شهرها و روستاهای استان را تحت تأثیر خودش قرار داده است که در جلسات بعدی توضیح خواهیم داد . انشاء ا…

 

روز آتش نشانی و ایمنی :

هفتم مهر ماه مصادف با روز آتش نشانی و ایمنی است .

من این مناسبت را به عموم عزیزان شاغل و زحمتکش در این مجموعه تبریک می گویم .

 

مهمترین حوزه فعالیت آتش نشانی :

۱-   اطفاء حریق .  

۲-   امداد نجات .

۳- سیل و زلزله می باشد .

براساس گزارشی که به اینجانب داده اند در طول شش ماه اول سال ۸۵، حدود ۱۲۰ مورد آتش سوزی است .

در این زمینه به حدیثی از رسولخدا (ص) در کتاب کافی برخورد کردم بعنوان هدیه تقدیم عزیزان آتش نشانی می کنم .

” مَن رَدَّ عَن قـُومٍ مِنَ المُسلِمینَ عادِیَهَ ماءٍ اُونارٍ وَ جَبَت لـَهُ الجَنَّه ” (کافی ج ۵ ص ۵۵ )

کسیکه گروهی از مسلمانان را از خطر سیل یا آتش سوزی نجات دهد بهشت بر او وجب می شود . از عموم مردم و مسئولان تقاضا می کنم عزیزان آتش نشانی را همراهی و کمک نمایند .

 

مواضع رهبر حزب الله لبنان :

روز جمعه گذشته سید حسن نصرالله در اجتماعی میلیونی مردم لبنان که بعنوان جشن پیروزی برگزار شده بود .

طی سخنرانی مفصل شجاعانه و در عین حال دردمندانه خود در ارتباط با مسائل لبنان و کشورهای اسلامی بیان کرد : من دو محور از سخنرانی ایشان را یادآوری می کنم .

۱- با اعلان این مطلب که با پیروزی حزب الله بر اسرائیل دوران جدیدی در منطقه آغاز شده است که پیروزی مسلمانان و شکست اسرائیل را بدنبال دارد .

خطاب به سران کشورهای اسلامی اعلان کرد که با سیاست مدارا و سازش نمی توان بر اسرائیل پیروز شد .

۲- سید حسن نصرالله با گلایه از برخی گروههای لبنانی که دردوران جنگ در تضعیف حزب الله تلاش می کردند اظهار داشت اسرائیل و آمریکا تلاش می کند شکست خود را با راه اندازی جنگ داخلی در لبنان جبران کنند . در واقع می خواهند حوادث عراق را در لبنان تکرار کنند .

 

حفظ حرمت ماه رمضان بر همه واجب است :

احتمال دارد بعضی افراد از گرفتن روزه معذور باشند لکن این عذر دلیل نمی شود در انظار عمومی روزه خواری بکنند ، لذا بر همه مؤمنان است از باب امر به معروف و نهی از منکر با تخلفات برخورد نمایند و هماهنگی لازم با نیروی انتظامی و دادگستری صورت گرفته که با این قیبل موارد برخورد قانونی جدّی داشته باشند .