یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - الأحد 11 ربيع أول 1443

(۱۳۸۵/۰۸/۱۲) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۲ آبان ۱۳۸۵

خطبه اول :  حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی سیره مبارزاتی رسولخدا (ص) را مورد بررسی قرار داده و اظهار داشتند از گزارشات تاریخی اصول و روشهای مبارزاتی رسولخدا (ص) بصورت روشن و مشخص بترتیب زیر بدست می آید : ۱- دلسوزی بر امّت : پیامبر (ص) همه وجودش رحمت و […]

خطبه اول : 

حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی سیره مبارزاتی رسولخدا (ص) را مورد بررسی قرار داده و اظهار داشتند از گزارشات تاریخی اصول و روشهای مبارزاتی رسولخدا (ص) بصورت روشن و مشخص بترتیب زیر بدست می آید :

۱- دلسوزی بر امّت :

پیامبر (ص) همه وجودش رحمت و دلسوزی برای امت خویش بود و جهت هدایت مشرکان و کفار نهایت تلاش و کوشش خود را بکار برد .

بطوریکه خداوند در سوره کهف خطاب به آن بزرگوار می فرماید :

” فَلَعَّلَکَ باخِعٌ نَفسَکَ عَلی آثارِهِم اِن لَم یُؤمِنوا بِهذاَ الحَدیثِ أسَفا ”

گوئی تو می خواهی بخاطر اعمال آنها خود را از غم و اندوه هلاک کنی اگر به این گفتار ایمان نیاورند .

 

۲- رعایت ادبیات جنگ :

پیامبر (ص)در تمامی جنگها اصول و ادبیات عقلانی حاکم بر جنگ را بکار می بستند و لشکریان خود را به رعایت آن اصول سفارش می فرمود .

مانند : عدم حمله به زنان ، کودکان و ضعیفان ، نکشتن اسیران و قطع نکردن آب بر روی دشمنان و…

 

۳- جلو انداختن خاندان در جنگ :

موقع آغاز و شروع جنگ ابتدا اهل بیت و خاندان خویش را به میدان می فرستاد . امیرالمؤمنین در نامه شماره ۹ نهج البلاغه در این زمینه چنین می فرماید :

” وَ کانَ رَسولُ اللهِ اِذا اِحمَرَّ اَلبَأسُ وَ أحجَمَ اَلنّاسُ قَدَّمَ أهلَ بَیتِهِ فَوَقی بِهِم أصحابَهُ حَرَّ السُیوفِ وَ الأسِِنَّهِ فَقُتِلَ عُبِیدَهُ بنِ اَلحارِث یَومَ بَدرٍ وَ قُتِلَ حَمزَهُ یُومَ اُحُدٍ وَ قُتِلَ جَعفَرُ یُومَ مُوتِه ”

پیامبر اسلام (ص) هرگاه آتش جنگ زبانه می کشید و دشمنان هجوم می آوردند ، ابتدا اهل بیت خود را جلو می فرستاد تا بوسیله آنها اصحابش را از سوزش شمشیرها و نیزه ها حفظ فرماید . چنان که عبیده بن حارث در جنگ بدر ، حمزه در جنگ احد و جعفر در جنگ موته شهید شدند .

 

۴- قاطعیت در مواضع :

ابن هشام در سیره نبوی خویش می نویسد : قریش که از گسترش اسلام وحشت داشتند برای گرفتن حمایت حضرت ابوطالب از رسولخدا (ص) با وی چند بار ملاقات کردند روزی ابوطالب در خواست های سران قریش را به اطلاع رسولخدا (ص) رساند .

پیامبر (ص) پس از استماع مطالب عموی خویش چنین پاسخ دادند :

” یا عَمَّ وَ اللهِ لُو وَضَعُوا اَلشَّمسَ فِی یَمینِی وَ القَمَرَ فِی یَساری عَلی اَن اَترُکَ هذَا اَلامرَ … ما تَرَکتُهُ ”

عمو جان به خدا سوگند اگر خورشید را در دست راست من و ماه را در دست چپ من قرار بدهند به بهای اینکه دعوت خود را ترک کنم هرگز چنین نخواهم کرد .{ سیره ابن هشام جلد ۱   ص ۲۰۶ }    

باز امیرالمؤمنین (ع) در ضمن خطبه ۱۱۶ نهج البلاغه در مقام بیان ویژگیهای مبارزاتی رسولخدا (ص) می فرماید :

” فَبَلِّغ رِسالاتِ رَ بّّه غِیرَ وانٍ وَ لا مُقَصِّرٍ وَ جاهَدَ فِی اَللهِ أعدائَهُ غَیرَ واهِنٍ وَ لا مُعَذِّرٍ ”

او {پیامبر (ص)} بدون سستی و ابلاغ رسالت پروردگارش پرداخت و هر گز کوتاهی نکرد و در راه خدا با دشمنان او جنگید بدون اینکه از خود ضعفی نشان دهد و در این راه هیچ عذر و بهانه ای نیاورد .

 

۵- حضور در خط مقدم جنگ :

امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه چنین می فرماید :

” کـُنّا اِذا اِحمَرَّ البَأسُ اِتَّقِینا بِرَسولِ اَلله (ص) فَلَم یَکُن اَحَدٌ مِنّا اَقرَبَ اِلی اَلعَدُّوِ مِنهُ ”

چون جنگ شعله ور می شد به رسول خدا (ص) پناه می بردیم . هیچ کس از ما به دشمن نزدیک تر از او نبود .

این عبارت امیرالمؤمنین (ع) که خودشان در تمامی جنگها بعنوان یک سرباز فداکار و ایثارگر در رکاب رسولخدا (ص) شمشیر می زد . شهامت و شجاعت وی زبان زد عام و خاص بود و خواب راحت را از چشم کفار و مشرکان زدوده بود در حق رسولخدا (ص) چنین اظهار نظر می فرماید که : آن بزرگوار در خط مقدم جبهه از همه جلوتر بود و مواقع سختی مسلمانان به او پناه می بردند .

و بعضی از شارحان نهج البلاغه جمله اتقینا برسول الله (ص)را طور دیگر معنی کرده اند . و آن اینکه یعنی ما بوجود رسولخدا (ص) بدلیل اینکه جلوتر از ما بود از دشمن می ترسیدیم که به وجود مبارک وی آسیب برسانند .


 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوم به بررسی و تحلیل مناسبتهای ذیل پرداخت .

مناسبتهای هفته :

۱- سالگرد تبعید امام (ره) :

روز ۱۳ آبان سال ۱۳۴۳ مصادف است با سالگرد تبعید رهبر کبیر انقلاب به کشور ترکیه . مهر ماه سال ۴۲ کابینه اسدالله علم با دستور محمد رضا پهلوی پیشنهاد کشور آمریکا مبنی بر اعطای مصونیت قضائی (کاپیتولاسیون) به حدود ۴۰ هزار نفر آمریکایی در ایران ، بصورت یک لایحه قانونی تصویب کرد .

در اوایل سال ۴۳ به تصویب مجلسین شورای ملی و سنا رسید . وقتی اخبار محرمانه مربوط به این مصوبه (کاپیتولاسیون) به اطلاع امام (ره) رسید روز ۴ آبان ۴۳ در قم یک سخنرانی پر شوری ایراد فرمود که نه تنها حکومت شاه بلکه کل جهان آن روز را تکان داد .

محتوای این نطق تاریخی بقدری کوبنده بود که آمریکا و شاه بیشتر از ۹ روز نتوانستند تحمل بکنند و در نهایت شب ۱۳ آبان امام (ره) را دزدیده و به کشور ترکیه تبعید کردند .

بعنوان نمونه محورهائی از آن سخنرانی را بترتیب زیر مورد اشاره قرار می دهیم :

الف : شروع کردن سخنرانی با قرائت آیه شریفه ” استرجاع ” (انا لله و انا الیه راجعون) که در موقع مصیبت می خوانند .

ب : تشریح محتوای کاپیتولاسیون توأم با محکوم کردن شخص شاه ، دولت ، نمایندگان مجلسین و حکومت های آمریکا و اسرائیل بصورت صریح و کوبنده .

ج : استمداد از مراجع تقلید ، حوزه های علمیه ، روحانیت کشور ، ملت ایران و سایر ملل آزاده جهان و سران کشورهای اسلامی برای دفاع و حمایت از اسلام و استقلال کشور ایران .

و در بخشی از سخنرانی با فریاد بلند اظهار داشتند : ” و الله گناهکار است کسی که داد نزد . والله مرتکب کبیره است کسی که فریاد نزد ”

 

 

۲- روز دانش آموز :

افکار و اندیشه های نورانی امام (ره) در طول ۱۴ سال بعد از تبعید در میان تمامی اقشار جامعه ایران نفوذ پیدا کرد . لذا در روز ۱۳ آبان سال ۵۷ دانش آموزان و دانشجویان انقلابی در چهاردهمین سالگرد تبعید رهبر کبیر انقلاب در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند که توسط نیروهای شاه به خاک و خون کشیده شدند . در این فاجعه خونین ۵۶ نفر شهید و صدها نفر از دانش آموزان زخمی شدند .

حضرت امام (ره) آن روز در کشور فرانسه بودند و بدین مناسبت پیامی صادر فرمودند که جملات زیر در آن پیام تکان دهنده بود . ”عزیزان من صبور باشید که پیروزی نهایی نزدیک است . من از این راه دور چشم امید به شما دوخته ام و صدای آزادی خواهی و استقلال طلبی شما را به گوش جهانیان می رسانم . ”

 

 

۳- رزمایش پیامبر اعظم (ص) :

رزمایش بزرگ پیامبر اعظم (ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مناطق مختلف کشور بویژه در خلیج فارس و دریای عمان آغاز شده است . اهداف این رزمایش عبارت است از :

الف : نمایش اقتدار و عزم ملی برای دفاع همه جانبه در مقابل هرگونه تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران .

ب : تقویت و تمرین قدرت بازدارندگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر تهدید های احتمالی .

این رزمایش با توجه به تحولات اخیر منطقه خاورمیانه می تواند پیامهای متعددی داشته باشد .

از طرفی به کشورهای حوزه خلیج فارس و منطقه اعلان می کند که جمهوری اسلامی برای حفظ امنیت منطقه از قدرت و توان لازم برخوردار است . و با هرگونه تهدید علیه اسلام و مسلمین مقابله خواهد کرد .

و از سویی دیگر می تواند پاسخی باشد بر رزمایش اخیر آمریکا و متحدان وی در منطقه که برای تحت تأثیر قرار دادن انتخابات میان دوره ای پارلمان آمریکا و به ظاهر جهت مبارزه با قاچاق اسلحه و تجهیزات ساخت سلاحهای هسته ای صورت گرفت .

درنهایت این رزمایش و همچنان رزمایش قبلی و مقاومت ۳۳ روزه حزب الله در برابر ماشین جنگی رژیم اشغالگر قدس این پیام را به آمریکا و سایر استعمارگران دارد که جمهوری اسلامی آمادگی مقابله جدی با هر نوع تجاوز احتمالی را دارد و متجاوزان را پشیمان خواهد ساخت .

 

 

۴- راه پیمایی ۱۳ آبان :

فردا یعنی روز ۱۳ آبان بمناسبت روز دانش آموز و روز مبارزه با استکبار دانش آموزان در سطح کشور راه پیمایی خواهند کرد .

لذا از عموم دانش آموزان عزیز شهرمان تقاضامندیم که بصورت گسترده و وسیع جهت محکوم کردن جنایات گذشته آمریکا و توطئه های فعلی آن کشور به خیابانها آمده و هرچه با شکوه تر این راه پیمایی را برگذار کنیم و به استکبار جهانی اعلان کنیم که ما همچنان برا جانبازی در راه انقلاب اسلامی و پیروی از فرامین مقام معظم رهبری مد ظله در صحنه بوده و خواهیم بود . انشاء ا…

 

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر