یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - الأحد 11 ربيع أول 1443

(۱۳۸۵/۰۸/۲۶) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۶ آبان ۱۳۸۵

خطبه اول :  حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی اخلاقی از نهج البلاغه ویژگیهای عصر امام صادق (ع) را مورد بررسی قرار داده و اظهار داشتند .   روایت اخلاقی : ” عَن عَلّیٍ (ع) … وَ لا تَضَعُوا مَن رَفَعَتهُ اَلتَقوی وَ لا تَرفَعوا مَن رَفَعَتهُ اَلدُّ […]

خطبه اول : 

حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی اخلاقی از نهج البلاغه ویژگیهای عصر امام صادق (ع) را مورد بررسی قرار داده و اظهار داشتند .

 

روایت اخلاقی :

” عَن عَلّیٍ (ع) … وَ لا تَضَعُوا مَن رَفَعَتهُ اَلتَقوی وَ لا تَرفَعوا مَن رَفَعَتهُ اَلدُّ نیا ” (نهج البلاغه خ ۱۹۱ )

یعنی کسیکه تقوا او را بلند مرتبه ساخته خوار می شمارید و آن کسی که دنیا عزیزش کرده ارجمند ندانید .

 

ویژگیهای عصر امام صادق (ع) :

برای پی بردن به گستردگی و عظمت فعالیتهای امام صادق (ع) لازم است شناختی ولو اجمالی از خصوصیات و ویژگیهای سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی حاکم بر عصر امام صادق (ع) داشته باشیم و مواضع خلفای عصر را در برابر آن امام مورد ارزیابی قرار بدهیم .

 

مدت امامت امام صادق (ع) :

امام صادق (ع) ۱۷ ربیع الاول سال ۸۳ قمری در مدینه متولد و در ۲۵ شوال سال ۱۴۸ قمری باز در مدینه به شهادت رسید . لذا سن ایشان ۶۵ سال و مدت امامت وی ۳۴ سال بوده که بعد از شهادت پدر بزرگوارشان امام محمد باقر (ع) در سال ۱۱۴ شروع می شود .

 

خلفای عصر امام (ع) :

۱۸ سال امامت ایشان با پنج نفر از خلفای بنی امیه سپری شده به نامهای : ” هشام بن عبد الملک ، ولید بن یزید ، یزید بن ولید ، ابراهیم بن ولید ، مروان بن محمد ”

و حدود ۱۶ سال باقی مانده امامت آن بزرگوار بعد از فروپاشی سلطنت بنی امیه در عصر حاکمیت دو نفر از خلفای بنی عباس بنام های : ” عبد الله بن محمد مشهور به سفّاح ، ابوجعفر مشهور به منصور دوانیقی ” سپری شده است .

 

مشترکات بنی امیه و بنی عباس :

در برخورد با خاندان پیامبر (ص) و علویان هر دو جریان مشترکاتی داشتند که هر کدام در زمان حاکمیت اعمال می کردند به عنوان نمونه چند مورد را اشاره می کنیم .

الف : هر دو جریان قصد کرده بودند تا فرزندان پیامبر (ص) را قتل عام بکنند و کسی از این خاندان را باقی نگذارند .

 

حاکمان بنی امیه :

امام حسن (ع) ، امام حسین (ع) ، امام زین العابدین (ع) و امام محمد باقر (ع) را به شهادت رساندند .

 

در مقابل حاکمان بنی عباس :

امام صادق (ع) ، امام موسی بن جعفر (ع) ، امام علی بن موسی (ع) ، امام جواد (ع) ، امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) را به شهادت رساندند .

ب : سبک و روش حکومت هر دو جریان امپراتوری بوده که از حکومتهای ایران و روم آن روز تقلید می کردند . لذا از خلافت اسلامی فقط نام خالی را یدک می کشیدند .

ج : هر دو جریان اموی و عباسی بر خلاف تمامی اصول و ضوابط اسلامی و عقلانی همانند پادشاهان کشورهای غیر اسلامی ، خلافت را در میان خاندان خود موروثی کردند .

د : هر دو جریان امت اسلامی را به بردگی کشانده و استبداد را به نهایت درجه رسانده بودند . بعنوان نمونه دو مطلب را متذکر می شویم .

امیرالمؤمنین (ع) در یکی از خطب نهج البلاغه می فرماید :

” اِنَّ أخوَف اَلفِتَنِ عِندی عَلَیکُم فِتنَهُ بَنی اُمَیَّه لا یَترُ کوا مِنکُم اِلاّ نافِعاً لَهُم اُو غَیرَ ضائِرٍ بِهِم وَ لایَزال بَلائُهُم عَنکُم حَتّی لا یَکُون انتصارُ أحَدَکُم مِنهُم اِلاّ کـَانتِصارِ العَبدِ من سَیِّدِه ”

وحشتناکترین فتنه در پیش من نسبت به شما فتنه بنی امیه است . از شما (مردم) باقی نمی گذارند مگر دو گروه را ، یکی کسانیکه به آنان سود برسانند دیگری افرادی که به آنان ضرر نداشته باشند . ستم آنها بر شما استمرار خواهد داشت تا حدی که شما همچون برده ای خواهید بود که به یاری ارباب خود برمی خیزید .

 

 

منصور دوانیقی :

دومین خلیفه عباسی در وصیت خود به فرزندش مهدی که خلیفه بعد از وی بود چنین می گوید : من مردم را با استفاده از روشهای مختلف رام و مطیع ساخته ام .

۱- گروهی فقیر و بیچاره هستند و همیشه دست نیاز به سوی تو دراز خواهند کرد .

۲- گروه دیگر متواری هستند و مدام برجان خود می ترسند .

۳- و گروه سوم در گوشه زندانها به سر می برند و آزادی خود را فقط از بخشش تو آرزو دارند .  


 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوم به بررسی و تحلیل مناسبتهای ذیل پرداخت .

هفته خودکفائی گندم :

از روز ۲۰ الی ۲۷ بمناسبت خود کفائی نظام جمهوری اسلامی در کشت و تولید گندم بعنوان هفته جشن شکرگزاری نامیده شده است .

من این مناسبت را به عموم کشاورزان زحمتکش ، مهندسان خدوم و مدیران موفق وزارت جهاد کشاورزی تبریک می گویم . امیدوارم با تلاش و کوشش فرزندان ایران اسلامی در تمامی زمینه ها به خود کفائی برسیم . انشاء ا…

 

دو سفر استانی :

در طول هفته گذشته سفر مقام معظم رهبری مدظله را به استان سمنان و سفر هیئت دولت به استان کردستان را داشتیم . این سفرها دارای برکات متعددی است که از ویژگیهای مسئولان نظام جمهوری اسلامی است :

۱- مسئولان بصورت مستقیم در جریان مشکلات و نیازمندیهای مردم مناطق مختلف قرار می گیرند .

۲- مردم و مسئولان منطقه ای نظام فرصت پیدا می کنند تا مشکلات خود را بصورت مستقیم با رهبری و رئیس جمهور در میان بگذارند .

۳- بازتاب خارجی این سفرها به نفع اسلام و مسلمین است . در واقع فرصتی است که مسئولان در ضمن سخنرانیها ، مواضع نظام را تبیین می کنند .

 

نیازهای جوانان :

بر اساس خصوصیات و ویژگیهای دوران جوانی ، جوانان ما دارای نیازهای متعددی هستند و لازم است مورد توجه و عنایت جدّی مسئولان مربوطه قرار بگیرد و در حدّ وسع و توان در حلّ آنها بکوشند . از آن جمله است :

الف : نیاز به تعلیم و تربیت صحیح اسلامی در زمینه های مختلف اعتقادی ، اخلاقی ، اجتماعی، احکام و …

متأسفانه در این رابطه خدماتی که از ناحیه مسئولان و متولیان امور فرهنگی و تبلیغی ارائه می شود دارای نواقص و کمبودهای زیادی است .

مساجد و مراکز فرهنگی جذابیت لازم را برای جوانان ندارند ، در مراکز علمی مانند مدارس و دانشگاهها نارسائی های زیادی در این رابطه وجود دارد .

باز بسی جای تأسف است که شهری با آن همه سوابق علمی و فرهنگی یک کتابخانه مناسب ندارد و تعداد محدود کتابخانه های موجود فاقد منابع لازم بویژه در زمینه معارف دینی و امور ترتیبی هستند . با آن همه علاقه و عطشی که جوانان ما برای مطالعه دارند متأسفانه سرگردان هستند .

بعنوان مثال ما با مشکلات زیاد توانستیم زیر زمین حوزه علمیه کوچک نمازی خوی را که فقط گنجایش ۸۰ صندلی دارد در اختیار جوانان قرار بدهیم . اکنون تعداد اعضاء از مرز ۷۰۰ نفر گذشته است .

 

شوراهای اسلامی :

کاندیداهای شوراهای اسلامی شهری و روستایی در مرحله ارزیابی و تعیین صلاحیتها قرار دارند . با درنظر داشتن اینکه مرحله اظهار نظر در ارتباط با اشخاص برای اعطای مسئولیت خیلی حساس و سنگین است .

لذا دقت فوق العاده لازم است چون از یک طرف آبرو و حیثیت اشخاص مطرح است و از سوی دیگر مصالح عمومی جامعه و سپردن امانت به دست افراد در مد نظر می باشد .

 

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر