جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الجمعة 19 شوال 1443

(۱۳۸۵/۰۹/۰۳) خطبه های نماز جمعه خوی – ۳ آذر ۱۳۸۵

خطبه اول :  حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی اخلاقی از غررالحکم اظهار داشتند .   روایت اخلاقی : ” عن علی علیه السلام : انَّ التَقوی منتهی رضی الله مِن عِبادِه وَ حاجَتهِ من خَلفه . (غررالحکم) تقوی نهایت خوشنودی خداوند از بندگان خود و خواسته او […]

خطبه اول : 

حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی اخلاقی از غررالحکم اظهار داشتند .

 

روایت اخلاقی :

” عن علی علیه السلام : انَّ التَقوی منتهی رضی الله مِن عِبادِه وَ حاجَتهِ من خَلفه . (غررالحکم)

تقوی نهایت خوشنودی خداوند از بندگان خود و خواسته او از آفریدگانش می باشد .

 

موضوع : احترام رسولخدا (ص) به افکار عمومی :

قبل از پرداختن به اصل موضوع که همان احترام و ارزش گذاری رسولخدا (ص) به افکار عمومی و دیدگاههای اصحاب خویش در مسائل و موضوعات اجتماعی عمومی که نمونه های زیادی در این زمینه وجود دارد .

لازم است به یک مطلب اساسی اعتقادی توجه داشته باشیم که احترام گذاری پیامبر اسلام (ص) به افکار عمومی فرق دارد با مراجعه رهبران سیاسی و حتی مذهبی جوامع به آراء و افکار عمومی در کشورهای خود چون آنان در این اقدام انگیزه های مختلفی دارند که هیچکدام در رسولخدا (ص) وجود ندارد . چون پیامبر خدا (ص)

۱ – برانگیخته شده از ناحیه خداوند است و بصورت مستقیم با وحی و خالق انسانها ارتباط دارد.

۲ – احکامی که تحت عنوان معارف دینی از ناحیه رسولخدا (ص) در قالب قرآن و سنت ابلاغ شده است قابل تغییر با اندیشه ها و افکار بشر عادی نمی باشند حتی خود پیامبر (ص) نیز بدون اذن خداوند حق تصرف ندارد .

۳ – پیامبر (ص) از مقام عصمت برخوردار است و تمامی اعمال و گفتار وی عین وحی است لذا قرآن می فرماید : و ما یَنطِقُ عَنِ الهَوی إن هُوَ اِلّا وَحیٌ یُوحی . (سوره نجم آیه ۳)

یعنی از روی هوای نفس سخن نمی گوید آنچه می گوید چیزی جز وحی که بر او نازل شده نیست.

۴ – در حدود چهل آیه از آیات قرآن با عبارات مختلف وجوب پیروی و اطاعت امت از رسولخدا مطرح شده است آنهم بصورت مطلق و بدون اینکه شرطی مطرح شده باشد از قبیل

الف : أَطیعوا الله وَ أطیعُوا الرَّسول .  

خداوند و رسولش را اطاعت کنید

ب : مَن یُطِع الرّسولَ فَقَد أطاعَ الله .

هر کس رسول را اطاعت کند خدا را اطاعت کرده است .

ج : وَ ما أَرسَلنا مِن رَسُولٍ الّا لِیُطاعَ بِإذنِ الله .

هیچ پیامبری را نفرستادیم مگر اینکه با اذن خداوند پیروی شود .

با توجه به این ویژگیها و خصوصیات رسولخدا ارزش و اهمیت بها دادن به افکار عمومی و پرداختن به مشاوره با مردم در امور اجتماعی در عین بی نیازی کاملاً روشن و مشخص می شود.

اکنون بر می گردیم به اصل مطلب و بیان نمونه هائی از مراجعه رسولخدا به افکار عمومی در موضوعات اجتماعی مربوط به مصالح جامعه اسلامی

 

مشاوره در جنگ بدر :

بر اساس نقل ابن هشام در سیره خود و مقریزی در امتاع الاسماع رسولخدا در جنگ بدر در سه مرحله اصحاب خود را به مشاوره دعوت کرد

الف : اینکه با قریش به جنگ اقدام کنند یا آنها را به حال خود ترک کنند و به مدینه برگردند تمامی اصحاب جنگ را انتخاب کردند .

ب : اینکه محل اردوگاه کجا باشد ؟ در این رابطه نظر یکی از صحابیان به نام حبّاب بن منذر مورد تأیید قرار گرفت .

ج : در خصوص اینکه با اسیران جنگی چه رفتاری بشود دو دیدگاه مطرح گردید

۱ – عده ای اظهار داشتند آنان را بکشیم

۲ – جمعی گفتند آنان را در برابر اخذ فدیه آزاد سازیم رسولخدا این نظر را پذیرفتند.                                                                                                                  ادامه بحث در جلسه بعدی


 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوم به بررسی و تحلیل مناسبتهای ذیل پرداخت .

هفته حج :

از اول ماه ذوالقعده هفته حج آغاز می شود و کاروانهای حج تمتع خودشان را برای سفر سیاسی عبادی مکه و مدینه آماده می سازند .

به همین مناسبت چند نکته را بعنوان یادآوری تحت عنوان نارسائیهای این سفر مطرح می سازیم امیدواریم مورد توجه متولیان امور قرار بگیرد :

۱ – با در نظر داشتن اینکه حاکمیت حرمین شریفین در اختیار وهابیان افراطی و خشن قرار دارد و نسبت به شیعیان نیز خیلی حساسیت دارند لذا ضرورت دارد حجاج محترم از ناحیه روحانیون و مدیران کاروانها کاملا توجیه شوند تا با انجام برخی از کارها آنان را تحریک نکنند امثال تجارت در وقت نماز . راه رفتن در میان صفوف نماز ، عزاداری در کنار بقیع ، مهر گذاشتن در نماز .

۲ – فعالیتهای تبلیغی وهابیان تندرو علیه شیعه با استفاده از روشهای مختلف مانند : سخنرانی در بقیع ، مسجد النبی و مسجد الحرام ، اهداء نوار و کتاب به حجاج ایرانی ، توهین به روحانیت و حجاج ایرانی این موضوع باید به نحوی حل شود .

۳ – ضرورت دایر کردن کلاسهای فراگیری تکلم عربی به روحانیان و مدیران کاروانها تا بتوانند در مقابل شبهات دفاع نمایند

۴ – عدم استفاده بهینه از فرصتهای طلائی کنگره عظیم حج برای تبلیغ دین اسلام و ایجاد هماهنگی در میان مسلمانان و کاهش حساسیت وهابیان نسبت به شیعه .

در این رابطه بعثه مقام معظم رهبری می تواند نقش مهمی ایفا نماید .

 

 

هفته بسیج :

روز پنجم آذر ماه سال ۵۸ ارتش ۲۰ میلیونی تحت عنوان بسیج مستضعفین از ناحیه رهبر کبیر انقلاب اسلامی پایه گذاری شد .

با تبریک این روز به عموم بسیجیان کشور و شهرستان خوی دو مطلب را در این رابطه لازم به یادآوری میدانم .

الف : ویژگیهای بسیجیان :

در سخنرانیها و اطلاعیه های رهبری نظام در طول ۲۷ سال بعد از پیروزی انقلاب ویژگیهای بسیجیان به زیبائی تبیین شده که بعنوان نمونه چند ویژگی بارز را بصورت فهرست یادآوری می کنم .

۱ – دارا بودن بر روحیه اخلاص و تعهد

۲ – فداکاری در راه هدف و داشتن روحیه شهادت طلبی

۳ – عشق ورزیدن به دین مقدس اسلام

۴ – دارا بودن بر روحیه ایثار و گذشت

۵ – بینائی و بصیرت

 

ب : رسالت بسیج :

با توجه به عملکرد ۲۷ ساله بسیج و مواضع رهبری نظام و دستورالعملهای بسیج میتوان رسالتهای زیر را برای این مجموعه عظیم تعریف کرد

۱ – آمادگی کامل برای مقابله با تمامی توطئه های داخلی و خارجی استعمارگران

۲ – فراگیری چهار چوبهای اصیل اسلام ناب محمدی (ص)

۳ – در فکر و اندیشه تشکیل حکومت اسلامی جهانی بودن

۴ – به وجود آوردن هسته های مقاومت در کل جهان

 

شهادت سید عبدالحسین واحدی :

مرحوم واحدی مرد شماره ۲ فدائیان اسلام و از یاران باوفای مرحوم نواب صفوی بود .

وی قصد داشت حسین علا نخست وزیر شاه را بخاطر وارد کردن ایران در پیمان آمریکائی سنتو به مکافات عمل خود برساند لکن شناسائی و دستگیر شد و توسط رئیس کل شهربانی وقت یعنی تیمور بختیار در ۸ آذر ماه سال ۳۵ به شهادت رسید ان شاءا… خداوند با اجداد خود محشور بفرماید .

 

رحلت آیت ا… تبریزی (ره) :

هفته گذشته ارتحال مرجع عالی قدر حضرت آیت ا… حاج شیخ جواد تبریزی قدس سرّه را داشتیم من این مصیبت را به محضر حضرت ولی عصر (عج) و مقام معظم رهبری مدظله و شما نماز گزاران جمعه تسلیت میگویم .

آن مرحوم یکی از شاگردان برجسته مرحوم آیت ا… العظمی خوئی (ره) بود و از معدود افرادی بود که توجه ویژه استاد را به خود جلب کرده بود .

وی پس از مراجعت اجباری به ایران قبل از پیروزی انقلاب مباحث فقه و اصول استدلالی خود را در خوزه علمیه قم شروع کردند که در کوتاه ترین مدت بسیاری فضلای حوزه را جذب کرد بطوریکه درس ایشان یکی از درسهای مطرح و شلوغ بود از جمله خدمات علمی آن مرحوم به نظام جمهوری اسلامی شروع بحث قضا و شهادت بود که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی شدیداً مورد نیاز بود بعداً نیز همان مباحث را با قلم خود تألیف و در قالب کتابی بنام اُسُسُ القضاء و الشهاده ارائه فرمودند .