جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الجمعة 19 شوال 1443

(۱۳۸۵/۰۹/۱۷) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۷ آذر ۱۳۸۵

خطبه اول :  حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی اخلاقی از غررالحکم اظهار داشتند . روایت اخلاقی : عن مولانا علی علیه السلام : ” مَن إتَّقی اللهَ سُبحانَهُ جَعَلَ لَهُ مِن کُلِّ هَمٍّ فَرَجاً وَ مِن کُلِّ ضیقٍ مَخرَجاً ”. (غرر الحکم ۸۸۴۷ ). هر کس از […]

خطبه اول : 

حجت الاسلام شکوری در خطبه اول نماز جمعه شهرستان خوی با بیان روایتی اخلاقی از غررالحکم اظهار داشتند .

روایت اخلاقی :

عن مولانا علی علیه السلام : ” مَن إتَّقی اللهَ سُبحانَهُ جَعَلَ لَهُ مِن کُلِّ هَمٍّ فَرَجاً وَ مِن کُلِّ ضیقٍ مَخرَجاً ”. (غرر الحکم ۸۸۴۷ ).

هر کس از خداوند سبحان پروا داشته باشد خدا او را از هر غمی برهاند و از هر تنگنایی بیرون برد .

 

موضوع : احترام رسولخدا (ص) به افکار عمومی :

در جلسه گذشته مباحث مقدماتی مطرح گردید و یک مورد از مراجعه رسولخدا (ص) به افکار عمومی را در جنگ بدر مورد اشاره قرار دادیم در نهایت وعده داده بودیم ادامه بحث را در این جلسه پیگیری کنیم تا نمونه های دیگری را از احترام پیامبر (ص) به افکار عمومی برای درس آموزی و بکار بستن در زندگی فردی و اجتماعی خود مورد بررسی و تحلیل قرار بدهیم.

 

یادآوری :

در عین حال که در جلسه قبلی اشاره کردم باز هم لازم به یادآوری میدانم که رسولخدا (ص) هرگز در احکام خداوند با مردم مشاوره نمی فرمود به عبارت دیگر پیامبر (ص) در قانونگذاری هیچ وقت به افکار عمومی مراجعه نمی کردند .

لذا هنگامی که پیامبر (ص) پیشنهادی را مطرح می فرمودند مسلمانان ابتداء سؤال می کردند : آیا این یک حکم و قانون الهی است که قابل اظهار نظر نباشد ؟

در نهایت رجوع به افکار عمومی اختصاص پیدا می کرد به موارد زیر:

الف : چگونگی تطبیق قوانین الهی

ب : طرز و روش اجرای دستورات و نحوه پیاده کردن احکام خدا

ج : امورات سیاسی ، اجتماعی و نظامی مربوط به مصالح عامه

 

مشاوره در جنگ احزاب :

بر اساس گزارشات منابع تاریخی پیامبر بزرگوار اسلام در جنگ احزاب دو مورد به افکار عمومی مراجعه فرمود و در هر دو مورد نظر آنان را عملی ساخت .

الف : نیروهای اطلاعاتی رسولخدا (ص) گزارش کردند اتحادیه نظامی متشکل از کفار و مشرکین از قبایل مختلف بر ضد اسلام و مسلمانان تشکیل شده است در حدود ده هزار نفر و قصد دارند در روز معین مدینه را به محاصره خود در بیاورند .

پیامبر خدا (ص) بی درنگ شورای دفاعی تشکیل داد و در مورد روشهای دفاعی به مشاوره پرداخت دیدگاههای مختلفی مطرح گردید از جمله سلمان که با فنون رزمی ایرانی آشنائی کامل داشت گفت : در سرزمین فارس هر موقع مردم با هجوم دشمنی خطرناک روبه رو می شدند در اطراف شهر خندق ژرفی می کنند و از این طریق از پیشرفت دشمن جلوگیری می کردند لذا در اطراف مدینه نیز باید چنین کرد .

واقدی از دانشمندان اهل سنت در المغازی می نویسد : فَاَعجَبَ رَایُ سَلمان المُسلِمین .

یعنی نظر سلمان مسلمانان را به تعجب واداشت لذا با اتفاق رای نظر وی پذیرفته شد و در حدود پنج و نیم کیلومتر خندق حفر شد . در نهایت این ابتکار و مصوبه به پیروزی مسلمانان انجامید .

ب : گروههائی که در جنگ احزاب علیه اسلام و مسلمین اتحاد پیدا کرده بودند دارای اهداف و انگیزه های متعدد بودند .

۱ – یهودیان :

از گسترش دین اسلام می ترسیدند لذا هدف آنان جلوگیری از قدرت گرفتن اسلام و مسلمین بود.

۲ – مشرکان قریش :

انگیزه اصلی آنان از این اقدام دشمنی و عداوت دیرینه ای بود که از زمانهای قبل وجود داشت.

۳ – قبایل دیگر :

عده ای از قبایل مانند غَطفان و فزاره به طمع محصولات خیبر که یهودیان محل به آنان وعده داده بودند در این جنگ حضور پیدا کرده بودند .

 

 

پیمان اقتصادی :

رسولخدا (ص) با در نظرگرفتن اختلاف کفار در انگیزه های جنگی برای بهره برداری از این ضعف هیئتی را مأمور کرد که با سران قبایل گروه سوم که انگیزه مادی داشتند پیمان اقتصادی امضاء کنند که اگر شما از احزاب دیگر جدا شوید یک سوم میوه های مدینه را به شما خواهیم داد این قرار داد به تصویب رسید برای امضاء خدمت رسولخدا (ص) آورده شد.

پیامبر (ص) جریان را با دو نفر افسر رشید سعد بن معاذ و سعد بن عباده در میان گذاشت هر دو اظهار کردند اگر این پیمان دستور خداست قبول داریم ولی اگر نظر خود حضرت است و نظر ما را می خواهند پیمان در همین جا متوقف شود و از تصویب نهائی نگذرد و گفتند :

” وَ الله لا نعطیهم الا السیف حتی یحکم الله بیننا و بینهم .“

رسولخدا (ص) نظر آنان را تصویب فرمود و اظهار داشت هدف من بر هم زدن وحدت آنان علیه شما بود اکنون که فداکاری شما بر من آشکار شد قرار داد را متوقف میکنم و به شما میگویم : خداوند پیامبر خود را خوار نساخته است .


 

 

خطبه دوم:

خطیب در خطبه دوم به بررسی و تحلیل مناسبتهای ذیل پرداخت .

مناسبتها :

۱ – روز مجلس :

روز دهم آذرماه به مناسبت سالگرد شهادت مرحوم آیت ا… سید حسن مدرس روز مجلس نامیده شده است هر دو مناسبت را هم به مجلسیان و هم به شما نمازگزاران تبریک میگویم . مرحوم مدرس از جمله شخصیتهای استثنایی در تاریخ سیاسی ایران است که با دیدگاههای خود تحول عظیمی را در ایران به وجود آورد .

 

۲ – شهادت میزا کوچک :

در جنگ جهانی اول کشور ایران به اشغال کشورهای بیگانه درآمد لذا میرزا یونس معروف به میرزا کوچک خان برای نجات ایران از دست استعمار و استبداد نهضت جنگل را در شمال پایه گذاری کرد و با نیروهای روس ، انگلیس و دولت درگیر شد و پیروزیهای خوبی بدست آورد در نهایت در راه اعتلای ایران اسلامی به درجه شهادت نائل شد .

 

۳ – روز دانشجو :

در روز ۱۶ آذر ماه در ارتباط با دانشجویان سه مناسبت وجود دارد .

الف : اعتراض دانشجویان به حضور آمریکائیان در ایران در سال ۳۲ که به شهادت سه نفر از دانشجویان دانشگاه تهران منجر گردید .

ب : روز دانشجو که بعد از پیروزی انقلاب بمناسبت گرامی داشت خاطره اعتراض دانشجویان به حضور آمریکائیان در ایران به این نام نامگذاری شد.

ج : سالگرد تأسیس خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) در سال ۱۳۷۸ .ش

این خبرگزاری با حمایت جهاد دانشگاهی راه اندازی شدکه یکی ازخبرگزاریهای موفق کشور محسوب می شود مهمترین اخبار کشوری و بین المللی دراین خبرگزاری منعکس می شود و بخش مهمی ازاخبارآن مربوط به دانشگاهها می باشد .

 

۴ – ولادت امام رضا (ع) :

۱۱ ذوالقعده مصادف با سالروز ولادت باسعادت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است این مناسبت را به عموم پیروان اهل بیت علیه السلام تبریک میگوئیم .

آن بزرگوار فرمود : ”مَن سَألَ اللهَ الجَنَّه وَ لَم یَصبِر علی الشَّدائِدِ فَقَد اِستَهزَءَ نَفسَهُ “

هر کس از خداوند بهشت بخواهد و در برابر سختی ها پایداری نورزد بی گمان خود را مسخره کرده است .  

      

۵ – هفته کتاب :

از روز ۱۵ الی ۲۲ آذر ماه مصادف با هفته کتاب است . در ارتباط با موضوع کتاب ، کتابخانه و کتابخوانی در کشور و شهر خودمان مشکلات اساسی داریم به دلیل اینکه متأسفانه این موضوع در حاشیه زندگی قرار گرفته است لذا برای حل این مشکل یک اراده و عزم ملی لازم است در عین حال خوشبختانه در طول هفته کتاب یک نمایشگاه فرهنگی در خوی و یک نمایشگاه کتاب در ارومیه دایر است امیدواریم این دو نمایشگاه بتواند تا حدودی نیاز کتابخوانان استان ما را برطرف سازد .

 

 

مسائل جهان اسلام :

مدتی است که در برخی از کشورهای اسلامی و مناطق مسلمان نشین در سایر کشورهای جهان حوادثی تلخ و مشابه هم اتفاق می افتد که تحلیل و جمع بندی آنها نشان میدهد که کشورهای استعمارگر بویژه غربیان و اروپائیان برای ایجاد و گسترش اختلافات قومی و مذهبی در میان مسلمانان سرمایه گذاری جدی و کلان کرده اند و موضوع را دنبال میکنند تا به نتیجه نهایی برسانند بعنوان نمونه موارد زیر یادآوری می شود .

۱ – لبنان :

حوادثی که در چند ماه اخیر در این کشور اتفاق افتاده از قبیل کشته شدن رفیق حریری و وزیر صنایع و متهم ساختن سوریه ، رودر رو قرار دادن دولت و تعدادی از گروهها با حزب الله و چندین حادثه دیگر حکایت از یک توطئه پیچیده دارد .

 

۲ – عراق :

چند سال است جریانهای افراطی در این کشور با حمایت و هدایت اشغالگران اقشار مختلف مردم مظلوم اعم از شیعه ، سنی و کردها را قتل عام می کنند تا مذاهب را در مقابل هم قرار بدهند .

 

۳ – پاکستان :

چندین سال است که در این کشور باز تعدادی از گروههای افراطی بویژه سلفی ها دست به جنایت زده و آدم می کشندو ترورهای متعدد راه می اندازند تا اختلافات مذهبی را دامن بزنند.

 

۴ – ایران اسلامی :

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از محورهای اساسی استعمار در مناطق مرزی دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی است که از روشهای مختلف استفاده می شود .

 

۵ – توطئه هلال شیعی :

این توطئه در جریان دفاع مقدس حزب الله از کشور لبنان و پیروزی آن در برابر ماشین جنگی اسرائیل از سوی آمریکائیان مطرح شد تا طرفداران مذاهب دیگر و سایر کشورهای اسلامی را در برابر شیعیان عراق ، لبنان و ایران اسلامی قرار بدهند .

لذا بر عموم مسلمانان بویژه نخبگان و رهبران مذهبی و سیاسی جهان اسلام است که ضمن خنثی کردن این توطئه شوم و خطرناک با دول استعمارگر مقابله به مثل نمایند یعنی همان اختلاف را در میان خود ستمگران به وجود بیاورند تا دعای معروف ” اللهم اشغل الظالمین بالظالمین ” محقق شود و مظلومان جهان بتوانند نفسی راحت بکشند . انشاء ا… .