یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ - الأحد 13 جماد ثاني 1443

(۱۳۸۵/۱۰/۰۱) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱ دی ۱۳۸۵

خطبه اول :  حجت الاسلام شکوری خطیب نماز جمعه این هفته شهرستان خوی پس از دعوت مردم به رعایت کردن تقوی در ادامه موضوع سوءظن از دیدگاه قرآن و حدیث اظهار داشتند : موضوع : مراتب سوء ظن در جلسه قبلی اشاره گردید که یکی از مباحث مربوط به سوء ظن مراتب آن است . […]

خطبه اول : 

حجت الاسلام شکوری خطیب نماز جمعه این هفته شهرستان خوی پس از دعوت مردم به رعایت کردن تقوی در ادامه موضوع سوءظن از دیدگاه قرآن و حدیث اظهار داشتند :

موضوع : مراتب سوء ظن

در جلسه قبلی اشاره گردید که یکی از مباحث مربوط به سوء ظن مراتب آن است . با در نظر داشتن اینکه احتمال دارد در ضمن بررسی مباحث سوء ظن برای نمازگزاران پرسشهایی مطرح گردد که پاسخ بسیاری از آنها در بحث مراتب سوء ظن داده خواهد شد لذا مناسب دیدیم این بخش از بحث را جلوتر بررسی کنیم . بطور کلی سوء ظن دارای سه مرتبه اساسی است :

الف : سوء ظن قلبی :

این است که انسان با مشاهده کردن صحنه ای در قلبش نسبت به طرف مقابل سوء ظن پیدا بکند لکن از نظر قول و فعل کاری انجام ندهد و صرفاً در مرحله قلب باقی بماند . در این مرحله نه نکوهش وجود دارد و نه کیفر و روایات متعددی بر این معنی دلالت دارد .

از جمله رسول خدا (ص) فرمود : ” اِذا ظَنَنْتُمْ فَلا تُحَقِّقوا ”

یعنی هرگاه گمان بردید ترتیب اثر ندهید .

در حدیث دیگر می فرماید : ” اِذا ظَنَنتَ فَلا تُحَقِّقْ ”

باز در حدیث دیگر دارد ” فَلا تَقْضِ ”

در نهایت ظنّ در مرحله قلب مجازات و کیفر ندارد .

 

 

ب : سوء ظن زبانی :

در این مرحله سوءظن از مرحله قلب عبور کرده و به مرتبه قول رسیده است یعنی انسان به دنبال بوجود آمدن سوءظنّ حرفی به زبان بیاورد و علیه فرد مورد نظر مطالبی مطرح سازد .

 

ج : سوء ظن عملی :

در این مرحله غیر از دو مرحله قبلی پا را فراتر گذاشته اقداماتی عملی علیه فرد یا افراد مظنون انجام می دهد مثلا معرفی به مراکز قانونی یا اقدام به دستگیری وی بکند .

این دو مرتبه از نظر شرع حرام است و از رسولخدا (ص) حدیثی نقل شده می فرماید :

” اُطْلُبْ لِأَخیکَ عُذْراً فَاِنْ لَمْ تَجِدْ لَهُ عُذْرَاً فَالْتَمِسْ لَهُ عُذْرَاً ”

برای برادر مسلمانت ( جهت توجیه اعمالش ) عذری جستجو کن و اگر عذری نیافتی باز هم کوشش کن عذری بیابی .

 

سوء ظن در قرآن :

موضوع سوءظن در آیات متعدد مطرح شده است و مطالب متنوعی مورد بررسی قرار گرفته است . چند آیه را بعنوان نمونه مطرح می سازیم .

الف : سوره حجرات آیه ۱۲ : ” یا اَیّها اَلذین آمَنوا اجتَنِبوا کَثیراً مِنَ الظَّن انَّ بَعض الظَّن إِثْمٌ …”

ای کسانیکه ایمان آورده اید از بسیاری گمانها دوری کنید زیرا بعضی گمانها گناه است .

سؤال : چرا در آیه شریفه عنوان ” کَثیراً مِن الظَّن ” مطرح شده است ؟

جواب : چون بیشترین گمانهای مردم در حق یکدیگر گمانهای بد است ، لذا تعبیر کثیراً اشاره به همین نکته می باشد .

 

 

توضیح :

خداوند بعد از نهی از سوءظن با جمله ” اجتَنِبوا ” در ادامه آیه علت نهی را با جمله ” إِنَّ بَعْضَ الظَّن إِثْمٌ ” بیان فرموده یعنی علت اینکه دستور دادیم سوءظن نداشته باشید چون بعضی از سوء ظن ها گناه است .

سؤال : خداوند نهی را با جمله ” اجتنبوا کثیرا من الظن” کلی بیان فرموده لکن درمقام بیان علت می فرماید بعضی از ظن ها گناه است ( ان بعض الظن اثم ) علت آن چیست ؟

جواب : چون گمانهای بد بر دو گونه است . بعضی از آنها مطابق با واقعیت است یعنی انسان سوءظن به اعمال طرف مقابل پیدا می کند و در واقع نیز چنین بوده بعضی از سوءظن ها با واقعیت مطابقت ندارد و صرفاً سوءظن می باشد چون بر انسان معلوم نیست که کدام یک از سوء ظن ها مطابق واقع و کدام یک غیر مطابق با واقع است لذا دین مقدس اسلام از همه سوءظن ها نهی فرموده است . تا انسان در اثر جهالت بر واقع دچار گناه و آلودگی نشود .


 

 

خطبه دوم :

خطیب در خطبه دوم به بررسی و تحلیل مناسبتهای ذیل پرداخت .

ازدواج حضرت علی و فاطمه(ع) :

اول ذوالحجه مصادف با روز ازدواج حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه (ع)می باشد من این ازدواج مبارک را بر عموم دوستداران و شیعیان اهل بیت (ع)تبریک میگوییم .

با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر جامعه چند نکته در موضوع ازدواج را لازم به یادآوری می دانم .

۱- دین اسلام بر ازدواج بویژه در دوران جوانی خیلی تأکید می کند و در روایات اهل بیت (ع) مطالب مهمی در زمینه اهمیت ازدواج مطرح شده است از قبیل:

ـ ازدواج کننده نصف دین خود را محکم نگه داشته است.

– دو رکعت نماز ازدواج کننده برتر از هفتاد رکعت انسان مجرد است .  

– خواب انسان ازدواج کرده بافضیلت تر از شب زنده داری وروزه داری انسان مجرد است .

– پیامبر (ص) فرمود : ازدواج سنّت من است هر کس از سنّت من روی گردان شود از من نیست .    

– هر جوانی در دوران جوانی خود ازدواج کند شیطان فریاد می زند وای بر او که دوسوم دین خود رااز گزند من حفظ کرد

 

۲- بعضی از انسانها به بهانه اینکه درآمد ندارند یا مسکن ندارند یا استخدام نشده اند و … به موقع ازدواج نمی کنند در آیات قرآن و احادیث اهل بیت (ع) با توجه به این دیدگاه که از قدیم معمولاً مطرح بوده ازدواج را از عوامل گسترش و توسعه روزی شمرده اند .

سوره نور آیه ۳۲ : وَ انکحوا الأیامی مِنکم وَ الصّالحین مِن عِبادکم وَ اِمائکم اِن یَکونوا فقراء یغنُهم الله مِن فضلِه وَ الله واسِعٌ عَلیمٌ ”

مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید همچنین غلامان و کنیزان صالح و درست کارتان را اگر فقیر و تنگ دست باشند خداوند از فضل خود آنان را بی نیاز می سازد .

مرحوم صاحب وسائل الشیعه از رسولخدا (ص) حدیثی نقل کرده که آن بزرگوار می فرماید : ” مَنْ تَرک التَزویج مُخافه العیله فَقد أَساء ظَنَّه بالله عَزّوجَل انّ الله عَزّوجَل یَقول : ان یَکونوا فُقَراء یغنَهُم الله مِن فَضله ”

کسیکه از ترس فقر ازدواج نکند گمان بد به خدا برده است زیرا خداوند متعال می فرماید : اگر آنها فقیر باشند خدا آنان را از فضل خود بی نیاز می سازد .

امام صادق (ع) فرمود : الرِّزقُ مَعَ النِساء وَ العَیال ” روزی همراه همسر و فرزند است .

 

 

قدرشناسی از مردم :

بر خودم به عنوان یک ایرانی وظیفه می دانم از حماسه حضور مردم در دو انتخاب اخیر قدردانی و سپاس گزاری نمایم که همانند گذشته دِین خود را به انقلاب اسلامی ادا کردند و درخواستهای رهبر انقلاب و مراجع تقلید و دلسوزان انقلاب اسلامی را محقق ساختند .

اکنون نوبت منتخبین است که بصورت عملی از مردم و ولی نعمتان خود قدرشناسی داشته باشند .

لازم به یادآوری است که در این حماسه درسها و پیام های متعددی وجود داشت که امید است مورد توجه متولیان امور و مسئولان مربوطه قرار بگیرد .

از عموم دست اندرکاران انتخابات اعم از نیروهای دولتی ، مردمی ، امنیتی ، انتظامی ، رسانه های گروهی ، وزارت کشور ، مطبوعات ، شورای نگهبان و هیئت های نظارت و اجرائی کمال سپاسگزاری را داریم .

 

شهادتهای هفته :

در طول هفته چند شهادت داریم :

الف :چهارشنبه مصادف با ششم دی ماه سالگرد شهادت مظلومانه حجاج بیت الله الحرام در مکه معظمه در سال ۷۱ میباشد .

 

ب :پنجشنبه مصادف با هفتم دی ماه سالگرد شهادت آیت الله غفاری آذر شهری در اثر شکنجه ساواک در سال ۵۲ می باشد .

 

ج : روز پنجشنبه مصادف هفتم ذوالحجه سالگرد شهادت امام محمد باقر (ع) در سال ۱۱۴ قمری .

با تسلیت همه این شهادتها به عنوان تبرک از امام محمد باقر (ع) روایتی را در زمینه فضیلت شهادت نقل می کنم که فرمود : ” کُلٌُّ ذَنبٍ یُکفّره القَتلُ فِی سَبیلِ الله الاّ الدّین فَانّه لا کفّارهَ لَهُ الاّ أدائُه ” تفسیرنورالثقلین ۵۱۷/۱

کشته شدن در راه خدا هرگناهی جز قرض را پاک می کند زیرا قرض جز با ادا شدن پاک نمی شود .

 

میلاد حضرت مسیح :

روز دوشنبه چهارم دی ماه ۲۵ دسامبر مصادف با میلاد حضرت مسیح (ع) می باشد .

ما این ولادت را به عموم پیروان ادیان آسمانی بویژه مسیحیان استان خودمان تبریک و تهنیت می گوییم از نظر ما مسلمانان حضرت مسیح (ع) یکی از پیامبران اولوالعظم بوده و در آیات متعدد قرآن از آن بزرگوار و مادرشان حضرت مریم (ع) با عظمت نام برده شده و ۲۲ ویژگی برای حضرت عیسی (ع) مطرح کرده است از آنجمله : بنده صالح خدا ، از مقربین خدا در دنیا و آخرت ، رحمت خدا ، برگزیده خدا ، از جمله کسانی است که خدا به او سلام کرده و دارای شریعت بود و مقام امامت داشت .

 

مواضع نخست وزیر انگلستان :

آقای بلر در آخرین روز سفر به خاورمیانه در جمع بازرگانان دُبی اظهار داشت : ” ایران یک تهدید استراتژیک علیه منطقه است و برای تضعیف دولت های دموکراتیک در عراق ، لبنان و فلسطین تلاش می کند لذا باید دولتهای مدرن و میانه رو مسلمان پشتیبانی کنند و اتحادیه ای علیه ایران تشکیل دهند چون هنوز برای مقابله با تند رو ها در خاورمیانه دیر نشده است ”.

لازم به یادآوری است این مواضع ناپخته که حیثیت دیپلماسی انگلستان را زیر سؤال برده از چند احتمال خارج نیست : یا آقای بلر در اثر مستی زیاد این حرف ها را مطرح کرده و یا در توهم به سر می برد و فکر می کند که هنوز دوران استعمارگری انگلستان درخاورمیانه ادامه دارد و یا اینکه در تحت فشار آمریکائیان و از روی ناچاری چنین مواضعی را اتخاذ کرده است. چون نمایندگان پارلمان انگلستان به آقای بلر سگ دست آموز بوش لقب داده اند .

در عین حال هم آقای بلر و هم بوش و سایر متحدان غربی و اروپائی آنها بدانند اتفاقاً برای مقابله با اسلام و مسلمین کاملاً دیر شده است چون امروز کل کشورهای خاورمیانه در اختیار مسلمانان بیدار و اصولگرایان اسلامی قرار دارد و نوع پارلمانهای کشورهای اسلامی که با رأی مردم انتخاب می شوند علی رغم فشارهای غربیان و اروپائیان در اختیار اصولگرایان قرار دارد.