جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الجمعة 19 شوال 1443

(۱۳۸۵/۱۲/۲۵) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۵ اسفند ۱۳۸۵

خطبه اول :  موضوع : الف : ویژگیهای متقین در نهج البلاغه (۵) حجت الاسلام شکوری خطیب نماز جمعه این هفته شهرستان خوی با دعوت مردم به رعایت کردن تقوی در ادامه مباحث مربوط به خطبه همّام اظهار داشتند نهمین ویژگی متقین از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) عبارت است از : “فَهُمْ وَ الْجَنَّهُ کَمَنْ قَدْ […]

خطبه اول : 

موضوع : الف : ویژگیهای متقین در نهج البلاغه (۵)

حجت الاسلام شکوری خطیب نماز جمعه این هفته شهرستان خوی با دعوت مردم به رعایت کردن تقوی در ادامه مباحث مربوط به خطبه همّام اظهار داشتند نهمین ویژگی متقین از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) عبارت است از :

فَهُمْ وَ الْجَنَّهُ کَمَنْ قَدْ رَآها فَهُمْ فیها مُتَنَعِّمونَ وَ هُمْ وَ الْنّارُ کَمَنْ قَدْ رَآها فَهُمْ فیها مُعَذَّبونَ

آنان نسبت به بهشت همانند کسی هستند که بهشت را دیده و در آن به ناز و نعمت مشغولند ، و آنان نسبت به آتش دوزخ چونان کسی هستند که آتش دوزخ را دیده و در آن گرفتار عذابند .

 

توضیح :

دانشمندان اخلاق و عرفان برای ایمان و یقین مراحلی قائل هستند .

مرحله اول :

علم الیقین است که از طریق برهان و استدلالهای عقلی بوجود می آید .

 

مرحله دوم :

عین الیقین است که از این مرحله تحت عنوان شهود یاد می شود که انسان از مرحله استدلال و برهان عقلی گذشته و به مقام شهود رسیده و با چشم دل حقایق را مشاهده می نماید .

عبارات فوق امیرالمؤمنین (ع) به این مرحله اشاره دارد .

 

 

ب : پایان سال پیامبر اعظم (ص) :

با توجه به اینکه در پایان سال پیامبر اعظم (ص) قرار داریم ، از سوی دیگر روز یکشنبه ۲۸ صفر مصادف با سالگرد رحلت آن بزرگوار است ؛ ضمن تسلیت این مصیبت بزرگ به محضر حضرت ولی عصر (عج) و شما نمازگزاران جمعه برخود لازم دیدم تا یک جمع بندی کلی از حوادث مربوط به جوامع اسلامی این سال داشته باشم .

 

حوادث سال پیامبر (ص) :

در طول سال ۸۵ که با نام آن بزرگوار نامگذاری شده بود حوادث تلخ و شیرین زیادی اتفاق افتاد . بیشتر ، مورد نظر ما حوادثی هستند که کشورهای استعمارگر سبب اصلی آن علیه امت رسولخدا (ص) در سطح جهان بویژه در خاورمیانه بودند .

۱- در ابتدای سال چند حادثه تلخ در برخی از کشورهای اسلامی بوجود آوردند از قبیل : منفجر ساختن یکی از مساجد کراچی پاکستان که ۵۷ کشته و یکصد نفر مجروح برجای گذاشت ، دامن زدن به اختلافات گروههای عراقی بر سر تشکیل دولت ، توهین به قومیتها در یکی از روزنامه های داخلی و بروز مشکلات در منطقه آذربایجان ، طراحی ترور سید حسن نصراله رهبر مسلمانان لبنان .

 

۲- حمله نظامی اسرائیل به لبنان و به دنبال آن مطرح شدن خاورمیانه بزرگ از سوی سردمداران حکومت آمریکا و تهدید کشور سوریه با حمله نظامی از سوی اسرائیل .

 

۳- توهین پاپ رهبر کاتولیکهای جهان به اسلام و مسلمانان از جمله حوادث مهم امسال بود که در اثر القائات استکبار صورت گرفت که خشم مسلمانان جهان را به دنبال داشت .

 

۴- یکی از توطئه های مشترک اسرائیل ، آمریکا و اروپا علیه مسلمانان به جان هم انداختن سازمان الفتح و حماس در داخل سرزمینهای اشغالی بود که هدف از آن وادار سازی دولت خودگردان حماس برای به رسمیت شناختن اسرائیل غاصب بود .

 

۵- کشته شدن رفیق حریری وزیر صنایع لبنان و متهم ساختن کشور سوریه ، رودرروی حزب الله قرار دادن دولت سنّی لبنان و مطرح شدن توطئه هلال شیعی از سوی آمریکائیان برای دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی در جهان اسلام .

 

۶- در آذر ماه ، نخست وزیر انگلستان آقای بلر در جمع بازرگانان دبُی اظهار کرد : ایران یک تهدید استراتژیک علیه دولتهای عراق ، لبنان و فلسطین است .

 

۷- در دیماه ، شورای امنیت سازمان ملل تحت تأثیر فعالیتهای مداخله جویانه آمریکا قطعنامه ۱۷۳۷ خود را علیه فعالیتهای هسته ای ایران صادر کرد .

 

۸- باز در دیماه ، رئیس جمهور آمریکا موضوعی مطرح کرد تحت عنوان استراتژی جدید آمریکا در عراق ، که اعزام کردن ۲۱ هزار نفر نیروی نظامی جدید وتازه نفس از جمله محورهای این استراتژی بود که در مجموع هدف اساسی از این اقدام دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی و از بین بردن اسلام گرائی در منطقه و همسو کردن برخی از کشورهای عربی با خود بود .

 

 

راه حل :

الف : متوجه ساختن ملل اسلامی بر عمق کینه و طرح های استعماری دشمنان .  

ب : از میان بردن اختلافات قومی و مذهبی در مقام عمل نه شعار .

ج : توجیه ساختن بعضی از روحانیان متعصب از مذاهب اسلامی .  

د : کنار گذاشتن هواهای نفاسنی و تبعیت از روسل خدا (ص) که قرآن می فرماید :

       “ وَ ما یَنطِق عَن الهَوی اَن هُوَ اِلا وحی یُوحی ”

ھ : استفاده از امکانات مسلمانان در زمینه های مختلف مانند : نیروی انسانی در سطح جهان ، نفت ، آبراهها و سایر منابع و ذخایر موجود .    

 

 

خطبه دوم :

هفته جاری دارای مناسبتهای متعددی است که خطیب نماز جمعه به موارد زیر اشاره فرمودند:

الف : درگذشت یادگار امام (ره) :

امروز مصادف با ۲۵ اسفند سالگرد درگذشت یادگار امام (ره) مرحوم حجه الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی در سال ۷۳ می باشد . من این ضایعه را به عموم نمازگزاران تسلیت می گویم .

ناگفته های زیادی در زندگی و مبارزات مرحوم حاج احمد آقا وجود دارد . امیدوارم مرکز نشر آثار امام در این زمینه اقدام جدی نموده و افکار عمومی را در جریان آن قرار بدهند ، چون همه ملت ایران مدیون زحمات و خدمات آن بزرگوار هستند . من چند نمونه را بصورت فهرست اشاره می کنم .

ابتدا لازم به یادآوری است که اینجانب از سال ۵۰ و ۵۱ مرحوم حاج احمد آقا را می شناختم چون در مدرسه ای که اینجانب در آن سکونت داشتم ایشان تقریباً همه روزه به مسجد آن مدرسه رفت و آمد داشتند و با دوستان خود مباحثه می کردند و قطعاً مسائل مبارزاتی را با این پوشش هماهنگ می کردند و چیزی که از آن مرحوم برای ما طلبه ها جذابیت فوق العاده داشت سادگی و بی پیرایگی و به اصطلاح خاکی بودن ایشان بود چون در عین حال که فرزند امام بود ولی با سایر طلبه ها اصلا فرق نداشت .

 

 

مبارزات قبل از انقلاب :

۱- راه اندازی یک تشکل مخفی برای رساندن پیامهای امام (ره) به مردم و هماهنگ سازی جریانهای مبارزه .

۲- سفرهای متعدد مخفیانه به چند کشور برای ایجاد هماهنگی در میان مبارزین از جمله عراق ، لبنان و پاکستان .

۳- همکاری نزدیک با تعدادی از مبارزین از جمله : مقام معظم رهبری و آقایان هاشمی رفسنجانی ، امام موسی صدر ، شهید چمران ، جلال الدین فارسی ، شهید اندرزگو ، شهید محمد منتظری ، خوئینیها و مهندس غرضی .  

۴- گذراندن دوره فشرده آموزش نظامی در لبنان .  

۵- اداره و مدیریت بیت امام (ره) در قم و پرداخت شهریه آن حضرت .

۶- چند بار از طریق ساواک بازداشت شدند .

 

 

خدمات بعد از پیروزی انقلاب :

۱-   مدیریت دفتر امام (ره).  

۲-   پرستاری امام (ره) بعد از بروز ناراحتی قلبی ایشان .  

۳-   رساندن پیام های امام (ره) به مسئولان و بالعکس .

۴- حضور و شرکت در جلسات مهم مسئولان نظام و دهها کار اساسی دیگر .

در واقع خود را وقف امام (ره) و انقلاب اسلامی و مردم ایران کرده بود .

 

 

رحلت رسولخدا (ص) و شهادت سه امام (ع) :

روز یکشنبه مصادف با ۲۸ صفر سالگرد رحلت پیامبر بزرگوار اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) ، روز سه شنبه مصادف با ۳۰ صفر سالگرد شهادت امام رضا (ع) ، چهارشنبه مصادف با اول ربیع الاول سالگرد شهادت امام حسن عسکری (ع) است .

یکی از برنامه های خوب و ابتکاری امسال در سطح کشور خواندن زیارت نامه رسولخدا (ص) از راه دور است ، که ستاد مرکزی بزرگداشت سال پیامبر اعظم (ص) به تصویب رسانده ، می باشد . قرار است در چند نکته شهر بویژه در مساجد بزرگ روز ۲۸ صفر اجرا گردد . از عموم برادران و خواهران درخواست می شود در این اجتماعات حضور جدی داشته باشند .

در مورد زیارت از راه دور روایات متعددی وجود دارد .

رسولخدا (ص) فرمود : هرکس در هر مکانی از زمین به من سلام کند سلامش به من می رسد . پیامبر خدا (ص) و سایر ائمه هدی علیهم صلوات الله اجمعین در روز جمعه نیز یک زیارت کوتاه دارند که مرحوم سید بن طاووس در مصباح الزائر از امام صادق (ع) نقل کرده که در میان دو نماز قرائت خواهد شد .

 

 

عید نوروز :

نوروز عید ملی ایرانیان قبل از دین مقدس اسلام بود . بعد از ورود اسلام بر سرزمین ایران و مسلمان شدن ایرانیان ، سنن مثبت این عید مورد تأیید قرار گرفت و استمرار پیدا کرد از قبیل :

۱- دید و بازدید و صله ارحام .  

۲- خرید لباس نو و عیدی دادن به کودکان .

۳- سفرهای زیارتی و گردش در طبیعت .  

۴-   حضور در مزار شهدا و یادکردن از سایر اموات .  

۵-   کمک مالی به نیازمندان جامعه .

۶- بازدید از مناطق جنگی و مشاهده کردن رشادتهای رزمندگان .