پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - الخميس 17 جماد ثاني 1443

(۱۳۸۶/۰۲/۲۸) خطبه های نماز جمعه خوی – ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۶

موضوع خطبه اول : خطیب جمعه در خطبه اول نماز موضوعات زیر را مورد بررسی قرار دادند : الف : ویژگیهای متقین از دیدگاه نهج البلاغه (۱۳) اظهار داشتند : امیرالمؤمنین (ع) در ادامه بیان برنامه روزانه انسانهای متقی در خطبه همام چنین می فرمایند : فَهُم لِاَنفُسِهِم مُتَّهِمونَ آنان خود را به دلیل کوتاهی […]

موضوع خطبه اول :

خطیب جمعه در خطبه اول نماز موضوعات زیر را مورد بررسی قرار دادند :

الف : ویژگیهای متقین از دیدگاه نهج البلاغه (۱۳)

اظهار داشتند : امیرالمؤمنین (ع) در ادامه بیان برنامه روزانه انسانهای متقی در خطبه همام چنین می فرمایند :

فَهُم لِاَنفُسِهِم مُتَّهِمونَ

آنان خود را به دلیل کوتاهی نمودن در بندگی خدا متهم می سازند .

وَ مِن اَعمالِهِم مُشفِقونَ

و از کارنامه اعمال خود می ترسند .

شاعر معروف عرب ابو تمام در این رابطه خیلی زیبا سورده است :

یَتَجَنَّبُ الآثامَ یَخافُها                      

از گناهان اجتناب میکند

فَکَاَنَّما حَسَناتُهُ آثامُ

سپس از آنها می ترسد گوئی حسنات و اعمال نیک او و دوری از گناهان ، خود ، از گناهان است

 

 

ب : شرایط و زمینه های رشد فضایل اخلاقی

در مباحث گذشته چند اصل از اصول مکتب اخلاقی دین مقدس اسلام را مطرح کردیم که مباحث مربوطه تا حدودی بعد نظری و مقایسه ای داشت .

اکنون بر می گردیم به مباحث اخلاق عملی و نظر بر این است که موضوعاتی مطرح گردد که از نظر مبتلا به بودن در جامعه اولویت اول را دارند .

قبل از پرداختن به موضوعات مورد نظر لازم می دانم بعنوان مقدمه به یک پرسش اساسی که معمولاً در محافل عمومی مطرح می شود پاسخ داده شود و آن پرسش این است که :

چرا هر روز که بر بشریت می گذرد فساد و فحشا و رزایل اخلاقی گسترده تر می شود ؟

چرا با وجود این همه برنامه های فرهنگی در کشور و هزینه های کلان در این رابطه آثار مطلوب و لازم را مشاهده نمی کنیم ؟

چرا به جای تسلیم شدن در برابر قوانین و مقرارت اخلاقی و اجتماعی هر روز مقاومتها و لجبازیهای عده ای بیشتر می شود و … ؟

 

پاسخ :

در عین حال که پاسخ این قبیل پرسشها بعد فنی ، علمی و تخصصی دارد و از پیچیدگی خاصی برخوردار است لذا علی القاعده باید در مراکز ویژه پژوهشی و تحقیقی مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد . ولی با توجه به عمومی و مبتلا به بودن بسیاری از ناهنجاری های اخلاقی و اجتماعی ضرورت دارد در محافل عمومی همانند نمازهای جمعه نیز در حد محدود و متناسب با شرایط حضار محترم مورد بررسی قرار بگیرد لذا بصورت فهرست مطالبی را مطرح می سازیم .

 

الف : واقع بینی

ابتدا ، لازم به یادآوری است که باید در قضاوتهای خود در تمامی مسائل و موضاعات بویژه در ارتباط با ناهنجاریهای اخلاقی و اجتماعی واقع بین باشیم و تحت تأثیر جوّ ، تبلیغات و یا احساسات عاطفی اظهار نظر نکنیم و بدین طریق به اهداف شوم دشمنان که می خواهند جامعه اسلامی ما را آلوده نشان بدهند کمک نکنیم . لذا اگر به تاریخ زندگی ملل و اقوام گذشته مراجعه کنیم و حتی قصص قرآن را که گزارشات امم پیامبران قبلی می باشد مورد توجه قرار بدهیم امثال قوم موسی ، لوط ، نوح و هود را مطالعه کنیم خواهیم دید بسیاری از همین نابهنجاریها در آن زمان نیز بوده و تعداد زیادی از انسانهای خالص و بندگان خوب خدا و حتی پیامبران و اوصیاء آنها در راه مبارزه با این مفاسد قربانی شده اند .

 

ب : برنامه ریزی

با توجه به گستردگی و پیچیدگی مفاسد و ناهنجاریهای اخلاقی و اجتماعی برنامه ریزی از ضروریات اولیه است اکنون به دلیل اینکه دشمنان در گسترش فساد نقش دارند فعالیتهای ضد اخلاقی را بصورت باندی و تشکیلاتی انجام میدهند لذا اگر مقابله و برخورد با آن با برنامه ریزی نباشد قطعاً شکست خواهد خورد .

متأسفانه مسئولان فرهنگی ، تبلیغی و متولیان امور اجتماعی و حتی قانون گزاران ما در این زمینه مشکل دارند .

 

ج : اجرای خوب

در بسیاری از موارد قوانین و مقرارت خوبی به تصویب رسیده است لیکن متولیان و مجریان در مقام اجرا و عمل مشکل دارند . بعبارت دیگر نمی توانند قوانین را خوب اجرا نمایند . معمولاً متولیان امور فرهنگی و تربیتی جامعه از مشکلات زیر رنج می برند :

۱- نوعاً از توان علمی و تخصص لازم برخوردار نیستند .

۲- به دلیل نبود آموزشهای لازم از مدیریت قوی برخوردار نیستند .

۳- توان تحلیل حوادث و ناهنجاریهای فرهنگی و اجتماعی را ندارند .

۴- فعالیت خود را روی اقشاری متمرکز کرده اند که در اولویت چندم قرار دارند .

۵- در ایجاد ارتباط با مردم مشکل دارند .

۶- از آینده نگری لازم برخوردار نیستند .

۷- از اقشار آسیب پذیر بویژه جوانان غافل هستند .

۸- برنامه هایشان بار علمی و فرهنگی لازم را ندارند .(ادامه دارد)


 

 

خطبه دوم :

این هفته دارای مناسبتهای متعددی می باشد . چند مورد را متذکر می شویم .

طرح تأمین امنیت اجتماعی (اخلاقی ) :

بطوریکه عموم مردم در جریان هستند مدتی است نیروی انتظامی طرحی را تحت عنوان تأمین امنیت اجتماعی و اخلاقی جامعه به مرحله اجرا گذاشته است . یادآوری چند نکته را در این زمینه ضروری میدانم .

 

الف : گستردگی طرح :

متأسفانه طرح را در افکار عمومی ناقص و بد منعکس کرده اند . عده ای فکر می کنند این طرح اختصاص به بدحجابی دارد ، در حالی که یک طرح جامع و فراگیر است در حدود ۲۸ صحفه که یک گوشه کوچک آن برخورد با بدحجابی است . لذا مسئولان فرهنگی و خود نیروی انتظامی باید افکار عمومی را اصلاح نمایند .

 

۲- ضروریتهای طرح :

رسانه های کشورهای غربی مدتی بود علیه این طرح سم پاشی می کردند و در داخل نیز بعضی نظر مخالف دارند و با مواضع خود برخورد با معضلات اجتماعی را زیر سؤال می برند . این قبیل افراد باید موارد ذیل را مورد توجه قرار بدهند .

۱- آنان در جامعه ای زندگی می کنند که متجاوز از سی سال است مردم آن برای احیاء ارزشهای دینی از همه چیز خود گذاشته اند .

۲- مردم با اتفاق ، به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رأی مثبت داده اند و بر مبنای اصول آن که معتقدات مردم است نمی خواهند شاهد هنجار شکنی عده ای باشند که با مرور زمان جامعه را به فساد بکشانند . از قبیل :

۱- ایجاد مزاحمت به نوامیس مردم

۲- حمل حیوانات امثال سگ و گربه بویژه در کلان شهرها

۳- راه اندازی باند و شبکه های فساد و فحشا ء

۴- راه اندازی پارتی ها و منحرف سازی جوانان جامعه

۵- ارائه محصولات ضد اخلاقی در ویدئو کلوپ ها

۶- راه اندازی مجالس عروسی مختلط

۷- راه اندازی اردوهای مختلط

۸- ایجاد آلودگی صوتی در معابر

۹- فروش تجهیزات ماهواره ، مشروبات و …

 

۳- بر اساس خواست همان مردم و قانون اساسی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با فرماندهی رهبر انقلاب اسلامی مسئولیت تأمین امنیت جامعه را بر عهده گرفته است .

 

۴- حمایت مردم و مسئولان :

یکی از رموز موفقیت نیروی انتظامی در این مأموریت همکاری اقشار جامعه و تمامی مسئولان است چون همه بر اساس تکلیف فراگیر امر به معروف و نهی از منکر در همکاری با این نیرو وظایفی دارند . بویژه حوزه های علمیه ، قوه قضائیه ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، صدا و سیما و مراکز علمی ، دانشگاهی مسئولیت مضاعف دارند .

 

 

دو اتفاق در اروپای غربی :

در روزهای اخیر در دو کشور انگلستان و فرانسه پست ریاست جمهوری و نخست وزیری جا بجا شد و بخشی از مباحث سیاسی بین المللی را به خود اختصاص داد .

بلر بعد از دو دوره نخست وزیری انگلستان کنار رفت و در فرانسه سارکوزی بعنوان رئیس جمهور روی کار آمد . در مورد بلر سه موضوع در محافل سیاسی بصورت جدی مطرح و پیگیری می شود :

۱- زیر سؤال بردن جایگاه بین المللی انگلستان به خاطر دنباله روی آمریکا ، بطوریکه خود انگلیسها به بلر لقب سگ دست آموز بوش لقب دادند .

۲- محاکمه به خاطر جنایات جنگی در سه کشور اسلامی عراق ، افغانستان و لبنان .

۳- فساد مالی در طول دوران نخست وزیری که قرار است ماه آینده به پلیس انگلیس بازجوئی بدهد .

اما سارکوزی که پست رئیس جمهوری را از ژاک شیراک تحویل گرفت یک غیر فرانسوی است. از پدری مجارستانی و مادری یهودی به دنیا آمد . از طرفداران پر و پا قرص آمریکاست.

تأمین امنیت اسرائیل را در اولویت کاری خود قرار داده است .

طرفدار تحریم شدید ایران تا اخذ نتایج مورد نظر می باشد .

هر دو کشور آمریکا و رژیم اشغالگر قدس از روی کار آمدن نیکولا سارکوزی اظهار خوشحالی کردند .

لازم به یاد آوری است که این دو اتفاق در آینده خاورمیانه چه مثبت و چه منفی آثار متعددی را در بر خواهد داشت .

 

 

اخبار و حوادث جهان اسلام :

الف : سازمان کنفرانس اسلامی :

روز سه شنبه گذشته اجلاسیه وزرای امور خارجه ۵۷ کشور اسلامی در اسلام آباد پاکستان برگزار گردید .

موضوع اجلاس ( صلح ، رشد و هماهنگی ) بود و موضوعات متعددی محور بررسی بود از جمله : اوضاع افغانستان ، عراق و فلسطین ، اقلیتهای مسلمان در کشورهای غیر اسلامی ، روند صلح میان هند و پاکستان ، موضوع هسته ای ایران

 

 

ب : درگیریهای داخلی فلسطین :

متأسفانه در اثر تحریکات آمریکا ، اتحادیه اروپا و رژیم اشغالگر قدس درگیریهای مسلحانه داخلی میان دو گروه مسلمان حماس و فتح مجدداً شروع شده که در طول هفته گذشته حدود یکصد و چهل نفر کشته یا زخمی شدند .

 

 

ج : مذاکره با آمریکا :

مدتی بود موضوع مذاکره ایران و آمریکا در محافل سیاسی داخلی و بین المللی مورد بحث بود و اظهار نظرها و برداشتهای متضادی ابراز می شد که موضع گیری قاطع مقام معظم رهبری مدظله در سخنرانی اخیر و مشخص کردن محور مذاکره مشکل را حل کرد؛ چون فرمودند : هدف از این مذاکره تبیین و تفهیم وظایف اشغالگران در قبال امنیت عراق است .

 

 

د : روز پرستار و بهورز

روز سه شنبه آینده مصادف با اول خرداد سال روز ولادت قهرمان کربلا ، حضرت زینب کبری است و بدین مناسبت روز پرستار و بهورز نیز می باشد . این مناسبت را به شما نمازگزاران و پرستاران و بهورزان خدوم و زحمت کش تبریک می گویم .

 

 

هـ : روز فتح خرمشهر :

روز پنج شنبه مصادف با سوم خرداد سالگرد فتح خرمشهر بدست رزمندگان اسلام می باشد که بدین مناسبت این روز به نام روز مقاومت ، ایثار و پیروزی نامیده شده است . این مناسبت را نیز به شما نمازگزاران و عموم رزمندگان ، جانبازان و ایثارگران و خانواده معظم شهداء تبریک می گویم .