یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - الأحد 21 شوال 1443

(۱۳۸۸/۰۴/۱۹) خطبه های نماز جمعه خوی – ۱۹ تیر ۱۳۸۸

خطبه اول: الف: تقوی از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه (۳۶) : امام (ع) در بخش پایانی خطبه ۲۸ بر مردم چنین هشدار می دهند: أَلا وَ إِنَّکُمْ قَدْ اُمِرْتُمْ بِالظَّعْنِ آگاه باشید شما به کوچ کردن (از این دنیا) فرمان یافتید وَ دُلِلْتُمْ عَلَی الزّادِ و برای جمع آوری توشه آخرت راهنمایی شدید […]

خطبه اول:

الف: تقوی از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه (۳۶) :

امام (ع) در بخش پایانی خطبه ۲۸ بر مردم چنین هشدار می دهند:

أَلا وَ إِنَّکُمْ قَدْ اُمِرْتُمْ بِالظَّعْنِ

آگاه باشید شما به کوچ کردن (از این دنیا) فرمان یافتید

وَ دُلِلْتُمْ عَلَی الزّادِ

و برای جمع آوری توشه آخرت راهنمایی شدید

وَ إِنَّ أَخْوَفَ ما اَخافُ عَلَیْکُمْ إِثْنَتانِ

همانا ترسناکترین چیزیکه بر شما می ترسم دو چیز است

اِتِّباعُ الْهَوی وَ طُولُ الْأَمَلِ

یکی هوا پرستی و دیگری آرزوهای دراز

فَتَزَوَّدُوا فِی الدُّ نْیا مِنَ الدُّ نْیا

پس از این دنیا توشه برگیرید

ما تَحْرُزُونَ بِهِ اَنْفُسَکُمْ غَداً (۱)

تا فردا خود را با آن حفظ نمایید

 

 

عوامل تحکیم خانواده (۵):

۵- چشم پوشی (تَغافُل):

از جمله عواملی که در تحکیم بنیان خانواده و شادابی زندگی نقش اساسی دارد چشم پوشی از لغزشها و اشتباهات یکدیگر است که در اصطلاح تغافل نامیده می شود

در معنی تغافل گفته شده :

عبارت است از اینکه انسان چیزی را بداند و از آن آگاه باشد لکن با اراده و عَمد، خود را غافل نشان دهد و طوری نشان دهد که از آن ناآگاه و بی اطلاع است(۲)

لازم به یادآوری است که موضوع تغافل در کتب اخلاقی بصورت مبسوط مورد بررسی قرار گرفته است و دارای اقسامی است از قبیل: تغافل ممدوح و تغافل مذموم

و برای هر کدام از پدیده ها و موضوعات اجتماعی مصادیق متعددی وجود دارد و پیامد ها و آثار هر کدام مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است لکن چون خارج از موضوع بحث ما می باشد لذا به آنها نمی پردازیم و صرفاً به تغافل های ممدوح در رفتارهای اجتماعی اشاره می کنیم:

۱- امیرالمؤمنین (ع) می فرماید :

مَنْ لَمْ یَتَغافَلْ وَ لا یَغُضَّ عَنْ کَثیرٍ مِنَ الْاُمُورِ تَنَغَّضَتْ عَیْشُهُ (۳)

هر کس نسبت به بسیاری از چیزها بی توجهی و چشم پوشی نکند زندگی اش ناگوار شود

 

۲- باز امیرالمؤمنین (ع) در روایتی می فرماید:

عَظِّمُوا اَقْدارَکُمْ بِالتَّغافُلِ عَنِ الدَّ نِیِّ مِنَ الْاُمُورِ(۴)

با تغافل کردن از چیزهای کوچک ، خود را بزرگ کنید و بر قدر و منزلت خویش بیافزایید

بعنوان مثال :

معمولاً اتفاق می افتد که خانم در کارهای مربوط به منزل مانند نظافت ، پختن غذا و یا دوخت و دوز و امثال اینها اشتباهاتی داشته باشد نباید مرد خانه بخاطر این قبیل اتفاقات زن را مورد بازخواست و سرزنش قرار بدهد و همچنان اگر در مورد شوهر نیز شبیه این موارد در وظایف مربوطه پیش بیاید نباید خانم خانه او را مورد ملامت قرار بدهد این موارد از جمله جاهای تغافل و چشم پوشی است.

 

۶ملایمت و مدارا کردن ( اَلرِّ فْقُ وَ الْمُداراهُ )

یکی دیگر از وظایف مشترک میان زن وشوهر در زندگی رفق و مدارا است.

رسولخدا(ص) می فرماید:

الرِّفْقُ یُمْنٌ وَ الْخُرْقُ شُؤمٌ وَ اِذا اَرادَ اللهُ بِاَهْلِ بَیْتٍ خَیراً اَدْخَلَ عَلَیْهِمِ الرِّ فْقَ فَاِنَّ الرِّفْقَ لَمْ یَکُنْ فِی شَیْئٍ قَطُّ اِلاّ زانَهُ وَ اَنَّ الْخُرْقَ لَمْ یَکُنْ فِی شَیْئٍ قَطُّ اِلاّ شانَهُ (۵)

ملایمت میمون است وخشونت شوم، هرگاه خداوند برای خانواده ای خیری بخواهد ملایمت را وارد آن خانواده می کند زیرا ملایمت هیچگاه با هیچ چیز همراه نمی شود مگر اینکه آن را زینت ببخشد و خشونت هرچیز هرگز با چیزی همراه نمی شود مگر اینکه آن را زشت بگرداند

توضیح : ابن اثیر خُرْق را بمعنی جهالت و حماقت معنی کرده است.(۶)


خطبه دوم :

الف : اصلاح الگوی مصرف (۱۴)

  •        وسواس داشتن :

از جمله عوامل و انگیزه های اسراف وسواس است

راغب اصفهانی در معنی وسواس می نویسد:

اَلْوَسْوَسَهُ : اَلْخَطْرَهُ الرَّدیئَهُ (۷)  

یعنی افکار و اندیشه نامطلوب و ناروا که از دل و جان انسان می گذرد.

لازم به ذکر است که واژه وسواس معنی مصدری دارد لکن بعضاً به معنی فاعل (یعنی وسوسه گر) استعمال می شود مانند آیه شریفه: مِنْ شَرِّ الْوَسْواسِ الْخَنّاسِ (۸)

وسواس از بیماری های روانی است که اضافه بر هدر دادن عمر و فرسودن اعصاب و قوای روحی و جسمی از عوامل و ریشه های اسراف محسوب می شود

وسواسی ، دارای مصادیق متعددی است

  •        بعضی در پول خرج کردن وسواس دارند
  •        برخی در غذا پختن
  •        تعدادی در پوشاک و خوراک
  •        عده ای در خرید کردن

حتی بعضی در مسائل شرعی وسواس دارند مانند غسل کردن، وضو گرفتن و یا در شستن لباس و طهاره و امثال اینها که همه آنها موجب به هدر رفتن عمر ، اموال انسان و یا ثروت عمومی جامعه می شود

در روایتی از امام صادق (ع) وارد شده فرمود :

إِنَّ لِلّهِ مَلَکاً یَکْتُبُ سَرْفَ الْوُضُوءِ (۹)

یعنی خداوند فرشته ای دارد که اسراف در وضو را ثبت می کند

 

 

ب : بیانات رهبری مدظله العالی :

در سالروز میلاد با سعادت امیرالمؤمنین (ع) مقام معظم رهبری مدظله العالی در ملاقات با اقشار مختلف مردم بیانات مهم و مبسوطی را ایراد فرمودند که چند نمونه را یادآوری می کنیم:

۱-    با استناد به فرمایشات و مواضع امیرالمؤمنین (ع) استقرار عدالت و حفظ وحدت جامعه اسلامی را مهمترین نیازکنونی دنیای اسلام بویژه ملت ایران معرفی فرمودند.

 

۲- ایشان با اشاره به نقش اسلام و انقلاب اسلامی در اتحاد و یکپارچگی ملّت ایران تأکید کردند انتخابات پرشور ۲۲ خرداد با مشارکت بی نظیر % ۸۵ مردم نشان داد که انقلاب اسلامی بعد از گذشت ۳۰ سال توانایی اینگونه به صحنه درآوردن مردم را دارد بنابراین دشمنان دست به کار شدند تا میان مردم ایجاد اختلاف کنند که تا حدی هم موفق شدند ولی ملّت باید این توطئه را خنثی کند.

 

۳- با اشاره به مداخلات ، برخی از دولتهای غربی فرمودند:

ما رفتارهای مداخله جویانه این دولتها را محاسبه خواهیم کرد و قطعاً در آینده روابط جمهوری اسلامی ایران با آنها تأثیر منفی خواهد داشت.

و تأکید فرمودند اگر مسئولان جمهوری اسلامی با یکدیگر اختلافی هم داشته باشند در ایستادگی در مقابل دشمن و در حفظ استقلال کشور با یکدیگر یک کلام هستند. (۱۰)

 

 

ج : قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب :

روز یکشنبه ۲۱ تیرماه مصادف است با سالگرد قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب انگلیسی و رضاخانی و کشتار مردم در مسجد گوهرشاد توسط قزاقان پهلوی که آمار شهداء در منابع تاریخی دو الی پنج هزار نفر اعلان شده است.

لازم به یادآوری است که تصویب قانون اتحاد شکل لباس ، تبلیغ تفکیک دین از سیاست و کشف حجاب زنان همه طرحهای استعماری انگلیس بود که با هدف از بین بردن اسلام و روحانیّت صورت می گرفت.

اینها همان طرحهایی بودند که در کشور ترکیه توسط آتاتورک پیاده می شد جالب این است که رضا شاه پس از بازگشت از سفر ترکیه به کشف حجاب زنان اقدام نمود. (۱۱)

 

 

تحلیل و برداشت :

لازم می دانم با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر منطقه و کشور اسلامی ایران و مواضع خصمانه دشمنان علیه اسلام و مسلمین و با در نظر داشتن قدرشناسی و وفاداری ملّت متعهد ایران به آرمانها و اهداف انقلاب اسلامی در انتخابات اخیر، به چند ویژگی و خصوصیت بارز ملّت ایران در طول تاریخ که نسل در نسل همچنان ادامه و استمرار دارد اشاره بکنم.

۱-    با مراجعه به منابع تاریخی کاملاً مشخص می شود که مردم ایران دین مقدس اسلام را با آغوش باز و با تمام وجود پذیرفته و در اثر عمق ایمانشان به مبانی اسلامی بسیاری از سلسله های پادشاهان حاکم بر ایران را وادار به پذیرش اسلام کرده اند (ولو بطور تظاهر به دینداری) همانند غزنویان ، سلجوقیان ، ایلخانان مغول ، قاجاریه و …

 

۲- اگر قیامها ، نهضت ها و انقلابهای مردم ایران را در طول تاریخ مورد بررسی قرار بدهیم خواهیم دید اکثر قریب به اتفاق آنها با صبغه و انگیزه های دینی و دفاع از ارزشهای اسلامی صورت گرفته است.

از قبیل : قیام سربداران علیه حکومت مغول ، اخوان الصفا علیه خلافت جور عباسیان ، مرعشیان مازندران که متجاوز از دو قرن ( از قرن هشتم الی دهم) فرمانروایی کردند.(۱۲)

نهضت حروفیان علیه حکومت تیموریان ، قیام پیشاهنگان مهدی در خوزستان، نهضت انقلابی قزل باش که صفویان را روی کار آوردند ، نهضت سلفیه با رهبری سید جمال الدین اسد آبادی ، نهضت تنباکو ، انقلاب مشروطه، نهضت های خیابانی ، میرزاکوچک خان و تنگستانی ها علیه استعمار و استبداد، نهضت ملّی شدن نفت ، قیام ۱۵ خرداد در نهایت انقلاب اسلامی ایران

لازم به یادآوری است که رهبری نوع این قیامها و انقلاب ها بعهده یک یا چند نفر روحانی انقلابی و یا مراجع تقلید بوده

در نهایت به استعمارگران غربی و اروپائی و معدودی از عوامل داخلی آنان که با هدف سکولاریزه کردن ایران و یا براندازی نظام جمهوری اسلامی دست به اقدامات مذبوهانه می زنند می گوئیم : باید یقین داشته باشید که در انتخاب این مسیر اشتباه می کنید.

چون قبلاً استعمار پیر انگلستان و عوامل داخلی او همانند رضاشاه و فرزندش، روشنفکران سکولار ، دمکرات های پیشه وری و توده ای های مورد حمایت شوروی سابق و منافقین و سایر جریانهای برانداز مورد حمایت آمریکا از این قبیل شرارتها نتوانستند نتیجه بگیرند و توسط این ملّت متعهد طرد شدند و شما نیز به همان سرنوشت دچار خواهید شد. انشاء ا… (۱۳)

 

 

د : جنایت در آلمان :

بر اساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته جنایتی وحشتناک در یکی از دادگاههای شهر سدنی آلمان به وقوع پیوست.

در اثر آن دکتر مَروه شِربینی زنی مظلوم ، بیگناه و بی پناه مسلمان بخاطر حفظ حجاب و عفّت خود مورد تعرض یکی از وحشیان نازی آلمان قرار گرفت و به شهادت رسید.

در این زمینه چند مطلب باید مورد توجه عموم مسلمانان و آزادگان جهان قرار بگیرد :

۲-    این جنایت هولناک در داخل دادگاه کشورِ به اصطلاح مدافع دموکراسی و حقوق بشر آلمان صورت پذیرفته است.

 

۳-    قاتل نازی و فاشیست آلمانی در برابر چشمان نیروهای امنیتی آلمان و قضّات با ۱۸ ضربه چاقو این خانم مسلمان و حامله را به قتل رسانده است.

 

۴- تنها مدافع خانم شربینی شوهرش بوده که آن هم توسط گلوله جلادان آلمان از پای در آمده و روانه بیمارستان شده است و می گویند حال او وخیم است.

من فکر می کنم این زن مدافع حجاب و عفت در آن لحظه های آخر عمر زبان حالش همان زبان حال مولی خود حسین بن علی (ع) بوده که:

اَیُّهَا الْغَرْبِیُّونَ اِنْ لَمْ یَکُنْ لَکُمْ دینٌ وَ کُنْتُمْ لا تَخافُونَ الْمَعادَ فَکُونُوا اَحْراراً فِی دُنْیاکُم

 

۵- خطاب به سردمداران حکومت آلمان و سایر حکومتهای غربی و اروپائی پیرو تفکرات الهادی اومانیستی می گوئیم : نفرین بر شما که در برابر این جنایت هولناک سکوت کرده اید درحالیکه شما چند روز گذشته بخاطر مسائل داخلی و خانوادگی ملت ایران با بوق و کرنا اربده می کشیدید و فریاد دموکراسی و حقوق بشرتان گوش فلک را کر کرده بود . حالا چرا خفه خون گرفته اید ؟ (۱۴)

 

 

هـ : ارتحال امام جمعه ماکو :

متأسفانه روز چهارشنبه گذشته مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج میر حیدر موسوی امام جمعه محترم شهرستان ماکو دار فانی را وداع گفت.

من این ضایعه را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی ، شورای محترم سیاستگذاری ائمه جمعه و مردم قدرشناس ماکو تسلیت می گویم.

آن مرحوم حدود بیست سال در سنگر امامت جمعه خدمت کرد . مردمداری ، دلسوزی ، توجه به نیازمندان و تلاش در جهت محرومیت زدایی از منطقه از جمله ویژگیهای بارز آن مرحوم بود.

امیدوارم خداوند با اجداد طاهرینش محشور بفرماید. انشاء ا…

 

پی نوشت :

(۱)   نهج البلاغه / ترجمه دشتی   خ ۲۸   ص ۷۸

(۲)   اخلاق / فلسفی   ج ۱ ص ۳۶۳

(۳)   غررالحکم ح ۹۱۴۹

(۴)   تحف العقول / ابن شعبه حَرّانی ص ۲۲۴

(۵)   کنزالعمال / متقی هندی ج ۳ ص ۵۱ ح ۵۴۴۸

(۶)   النهایه / ابن اثیر   ج ۲ ص ۲۶ ماده (خَرَقَ)

(۷)   المفردات / راغب اصفهانی ماده (وسوس)

(۸)   سوره ناس آیه شریفه ۵

(۹)   وسائل الشیعه / حر عاملی ج ۱ ص ۳۰۴

(۱۰)   پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری مدظله

(۱۱)   تاریخ سیاسی معاصر ایران / دکتر مدنی   ج ۱ ص ۲۴۳

(۱۲)   فرهنگ اعلام تاریخ اسلام / تهامی ج ۲ ص ۱۸۹۲

(۱۳)  دفتر یادداشتها

(۱۴)   خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)