شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - السبت 17 ربيع أول 1443

(۱۳۹۱/۰۲/۱۵) خطبه های نماز جمعه خوی ۱۵ اردیبهشت ۹۱

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهرستان خوی مورخه ۱۵/۲/۹۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا آقا زاده خطبه اول: همه برادران و خواهران نمازگزار را به تقوای الهی دعوت می کنم.ثواب و عقابی که در قرآن و روایات برای برخی اعمال ذکر شده گاهی این سؤال را در اذهان مردم ایجاد می […]

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهرستان خوی مورخه ۱۵/۲/۹۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا آقا زاده

خطبه اول:

همه برادران و خواهران نمازگزار را به تقوای الهی دعوت می کنم.ثواب و عقابی که در قرآن و روایات برای برخی اعمال ذکر شده گاهی این سؤال را در اذهان مردم ایجاد می کند که چگونه ممکن است برای عمل جزئی پاداش یا عذابی به این عظمت تعلق یابد.

جواب:

جواب اینست که حساب و کتاب و نعمتهای آخرت فقط تشابه اسمی با نعمتهای دنیا داشته و قابل قیاس نـیستند.

آیت ا… مطهری در این باره میفرماید:

حـسـاب و کـتـاب عالم آخرت مثل دنیا قرار دادی و توافقی نمی باشد بلکه ثواب و اجر اعـمـال وابـسـته به فضل و رحمت بیکران پروردگار می باشد مانند ثواب نماز جماعت در صورتیکه تعداد نـمـازگزاران از ده نفر فراتر رود اگر دریـاها مرکب و درختان قلم شوند جن و انس قادر به نوشتن ثواب آن نخواهند شد.

از سوی دیگر مجازات اعمال نیز مربوط به غضب الهی است همانگونه که هیزم جــهنم مردم و سنگها ذکر شده و بنابر فرموده امیر المؤمنان (ع) این عذابی است که آسمانها و زمین را یارای مقاومت در برابر آن نیست زیرا از خشم و انتقام الهی سرچشمه می گیرد.

خداوند متعال می فرماید:

جزای قتل نفس را معادل جزای قتل همه مردم و پاداش نجات یـک انـسان را بـرابـر بـا پـاداش نـجات همه انسانها قرار داده است. (۱)

آیت ا… جوادی آملی در تفسیر این آیه علت بزرگی عقاب و پـاداش را مـلـکه ای می داند که اعمال در انسان ایجادمی کنند.بنابراین از آنجـا کـه ایـن ملـکه در انـسان خالد اسـت عـذاب یـا پـاداش او نـیـز جـاویـدان خـواهد بود.

خطبه دوم:

این هفته دارای دو مناسبت مهم است:

* بزرگداشت شیخ صدوق

* بزرگداشت شیخ کلینی (ره)

که هر دو بزرگوار حق عظیمی برگردن تشیع دارند .

پدر بزرگوار شیخ صدوق علی ابن بابویه قمی از خواص امام حسن عسگری (ع) بود و حضرت در توقیعی که خطاب به وی نوشته اند می فرمایند:

حزن و اندوه شیعیان ما بر طرف نخواهد شد مگر زمانیکه قائم ما ظهور کند.

شیخ صدوق(ره) بعد از نگارش کتب متعدد در مسـجـدالحرام توفیق ملاقات با امام زمان (عج) توصیه نمود.در نتیجه شـیخ صدوق کتاب اکـمـال الـدیـن و اتـمـام النـعمـه را بـه رشـتـه تــحریر درآورد.

شیخ کلینی(ره) نیز کتاب اصول کافی را نگاشت و زمانیکه از طریق نایب امـام زمـان (عج) ایـن کتـاب را به حضرت عرضه داشت ایشان فرمودند:

اَلْکافی کافی لِشیعَتِنا :کتاب اصول کافی برای آموزش شیعیان ما بسنده است خداوند درجات این دو عالم جـلـیل القـدر را متـعـالی قرار دهـد، بـه ما توفیق ایـفای وظـیفـه و ادای حـق ایـشان را بـدهـد،دشـمنان اسلام و شیطان بـزرگ را شــرمنـده و مخذول نماید،فرج مولایمان امام زمان را نزدیـکتر کند،رهبر بزرگـوارمان را در کنف حمایت خود حفظ کند ، به دولتــمردان مـا در تبـعـیت از ولایـت در جهـت خدمت به مردم توفیق عطا فرماید و عبادت و طاعـات شما عزیزان را در احسن وجه قبول نماید.

والسلام علیکم و رحمها…

پر بازدیدترین ها

بیشتر