چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - الأربعاء 21 ربيع أول 1443

(۱۳۹۱/۰۷/۱۱) ۴۳-بازارگردی در موسم حج، چهره ناپسندی از شیعه به نمایش می‌گذارد

حجت‌الاسلام سیدرضی موسوی‌شکوری، امام جمعه خوی گفت: موضوع تهیه سوغاتی در حج در عین حال که عملی مستحب است اما به یکی از مشکلات اساسی در این سفر معنوی تبدیل شده، چون از یک سو اجناسی که خریداری می‌شود کیفیت لازم را ندارند و از سوی دیگر نوع اجناس متعلق به کشورهای غیر اسلامی است […]

حجت‌الاسلام سیدرضی موسوی‌شکوری، امام جمعه خوی گفت: موضوع تهیه سوغاتی در حج در عین حال که عملی مستحب است اما به یکی از مشکلات اساسی در این سفر معنوی تبدیل شده، چون از یک سو اجناسی که خریداری می‌شود کیفیت لازم را ندارند و از سوی دیگر نوع اجناس متعلق به کشورهای غیر اسلامی است و سود آن به جیب آنها می‌رود    .

وی در ادامه تصریح کرد: از سوی دیگر حجاج با بازارگردی علاوه بر اینکه زمان و فرصت کوتاه طلایی حج را از دست می‌دهند، چهره نامطلوبی از شیعیان و ایرانیان را در سرزمین وحی به نمایش گذاشته و ارز کشور بدون اینکه سودی داشته باشد مصرف می‌شود، البته در اثر فعالیت کارگزاران حج و مبلغان دینی بخشی از این مشکل حل شده است، اما کافی نیستند    .

حجت‌الاسلام شکوری حج واقعی را حجی دانست که حج گذار تمامی اعمال و مناسک حج را بر اساس دستورات شرع و فتوای مرجع تقلید خود به جا بیاورد و در حاشیه آن تمامی وظایف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی را مورد توجه قرار بدهد    .

وی در پاسخ به این سؤال که حاجی ماندن چگونه میسر می‌شود؟ گفت: طبیعی است که هر انسانی یک سری وظایف به عنوان واجبات بر عهده داشته و از اموراتی نیز به عنوان محرمات باید اجتناب بکند و این موضوعی است که در رعایت آن حاجی و غیر حاجی فرق نمی‌کند اما انسانی که مناسک حج را به‌جا آورده و توفیق زیارت حرم شریف نبوی و ائمه بقیع را پیدا کرده است، ضرورت دارد تا پس از بازگشت و با توجه به جایگاه این زیارت‌ها و مناسک تلاش کند با عمل به واجبات و ترک محرمات این قداست‌ها را حفظ و نگهداری بکند    .

امام جمعه خوی با اشاره به وظایف کارگزاران حج، ابراز کرد: کارگزاران حج در ارتباط با حجاج وظایفی مشخص و تعریف شده‌ای دارند که تمام آنها را به زیبایی انجام می‌دهند به‌طوری که عزت و جایگاه حاجیان ایرانی در مکه زبانزد است اما در برخی از مواقع اتفاقات ناخواسته‌ای همانند تأخیر در پروازهای حج تمتع به‌وجود می‌آید که در این مواقع، انتظار از کارگزارارن حج این است که حجاج را کاملا توجیه بکنند    .

حجت‌الاسلام شکوری، بهترین هدیه حاجی برای خانواده را خاطرات معنوی و سیاسی آن دانست و گفت: همه می‌دانیم که تاریخ صدر اسلام در سرزمین مکه و مدینه خلاصه شده و محل نزول قرآن و تبلیغات پیامبر(ص) و ائمه(ع) نیز همان جا است و تمامی اتفاقات و حوادث تلخ و شیرین صدر اسلام در این دو سرزمین اتفاق افتاده است بنابراین مشاهده و برداشت صحیح از آنها بهترین هدیه‌ای است که حاجیان می توانند برای خانواده و فامیل خود داشته باشند    .

امام جمعه خوی، تشکیل بازار برای حجاج در داخل کشور و ارائه کالاهایی با کیفیت را امری ضروری و اجتناب ناپذیر دانست و تصریح کرد: مطمعنا متولی اصلی ایجاد بازاری برای خرید حجاج، موضوعی است که دولت باید به آن توجه داشته باشد. 

 

لینک خبر

خبرگزاری ایکنا .

 

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر