شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - السبت 17 ربيع أول 1443

(۱۳۹۱/۰۷/۲۵) ۴۸-گسترش ارتباطات بین ادیانی؛ رسالت مهم حوزه های علمیه

حجت‌الاسلام سید رضی موسوی شکوری، امام جمعه خوی، در ارتباط با مشکلات مالی و آموزشی حوزه گفت: از قدیم‌الایام حوزه‌های علمیه شیعه از نظر مالی استقلال داشته و دارند و درآمد آنها از طریق وجوهات شرعی مردم است که نوعا از ناحیه مراجع به حوزه‌ها کمک می‌شود.  وی با توجه به نیاز شدید حوزه‌های علمیه […]

حجت‌الاسلام سید رضی موسوی شکوری، امام جمعه خوی، در ارتباط با مشکلات مالی و آموزشی حوزه گفت: از قدیم‌الایام حوزه‌های علمیه شیعه از نظر مالی استقلال داشته و دارند و درآمد آنها از طریق وجوهات شرعی مردم است که نوعا از ناحیه مراجع به حوزه‌ها کمک می‌شود. 

وی با توجه به نیاز شدید حوزه‌های علمیه به توسعه و گسترش کمی و کیفی متناسب با شرایط زمان و رسالت‌های حوزه‌های علمیه افزود: مشکلات متعددی وجود دارد در عین حال ضرورت حفظ استقلال مالی حوزه‌ها همه مشکلات مربوطه را قابل تحمل و توجیه می‌سازد.

عضو شورای حوزه علمیه استان آذربایجان غربی با بیان این‌ که از نظر نیازمندی‌های مالی تمامی حوزه های کشور وضعیت یکسان ندارند و بعضی از شهرستان‌ها وضعیت بهتری دارند، اظهار داشت: اما درباره مسائل آموزشی از لحاظ مدیریت، مقررات و ضوابط، متون درسی، برنامه‌ریزی و رده‌بندی حوزه‌ها و تخصصی کردن رشته‌های مختلف علوم حوزوی تحولات مهمی را پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد هستیم.

 حجت‌الاسلام موسوی شکوری با اشاره به این که به دلیل رسالت جهانی حوزه‌ها و وجود نیازمندی‌های گسترده داخل و خارج کشور با وجود ظرفیت فراوان باید کارهای ارزنده‌تری صورت گیرد، گفت: می‌طلبد حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه علمیه قم در این زمینه همت مضاعف داشته باشند.

وی تعاملات بین المللی، ارتباطات بین الادیان و المذاهب، تعیین ضوابط تعامل با نظام جمهوری اسلامی، ضابطه‌مند کردن مدیریت‌ها، تجدید‌نظر جدی در متون درسی، تعامل با مراکز دانشگاهی کشور، ساماندهی روحانیت در سطح کشور، تغذیه علمی و فکری مجامع «فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی» کشور و ده ها مورد دیگر را از زمینه‌هایی دانست که حوزه‌ها باید توجه بیشتری به آن داشته باشند و این بارها در مجامع عمومی و خصوصی در بیانات مقام معظم رهبری مطرح شده است.

رییس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه اکنون در استان آذربایجان غربی غیر از حوزه علمیه خوی هفت حوزه علمیه دیگر برادران نیز وجود دارد، افزود: حوزه های علمیه ارومیه ، میاندوآب، نقده، سلماس، تکاب، ماکو و شاهین‌دژ نوعا پس از پیروزی انقلاب راه اندازی شده اند.

وی اظهار داشت: تعداد زیادی طلبه از پایه یک تا شش در این حوزه ها مشغول به تحصیل و از پیشرفت و تکامل خوب و قابل قبولی برخوردار هستند و در این زمینه باید از همت بلند ائمه جمعه این شهرستان‌ها قدردانی شود که با توجه به نیازمندی‌های مضاعف منطقه با جدیت تمام در رشد و توسعه همه جانبه حوزه‌ها تلاش می‌کنند.

حجت‌الاسلام موسوی شکوری اشراف و نظارت شورای عالی مدیریت حوزه‌های علمیه کشور بر حوزه‌های استان‌ را این‌گونه ارزیابی کردند که شورای عالی مدیریت تقریبا در راستای دیدگاه رهبر کبیر انقلاب(ره)، مقام معظم رهبری و مراجع تقلید مبنی بر حفظ استقلال حوزه‌های شهرستان و نظارت شورای عالی حرکت می‌کند.

وی گفت: بخش مهمی از ضوابط و مقررات، کمک‌های آموزشی و مدیریتی و مالی از طریق شورای عالی صورت می گیرد و بخش دیگر از طریق مسؤولان، مدیران و علمای برجسته شهرستان‌ها تأمین می‌شود که با تعامل و هماهنگی کامل در پیشرفت حوزه‌ها تلاش می کنند ولی در عین حال به نظر می‌رسد اشراف و نظارت شورای محترم عالی به شهرستان‌ها باید به مراتب بیشتر از این باشد و این امر در گرو توجه اعضای محترم شورا در زمینه مدیریت حوزه‌ها و به حداقل رساندن کارهای دیگر است.

عضو شورای حوزه علمیه استان آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت بسیار حوزه‌های علمیه خواهران و برادران این شهرستان ابراز داشت: اکنون سه مدرسه علمیه در خوی دائر است که دو مدرسه علمیه نمازی با سابقه سیصد ساله و مدرسه علمیه امام خمینی(ره) ویژه برادران و سوم مدرسه علمیه الزهرا(س) است که خواهران در آن مشغول به تحصیل هستند و در این سه مدرسه حدود ۵۰۰ طلبه در پایه‌های یک تا ۱۰ مشغول به کسب علوم و معارف دینی هستند.

وی در ارتباط با تاریخچه حوزه های علمیه شهرستان خوی گفت: حوزه علمیه خوی سابقه ۸۰۰ ساله دارد و در عصر حاکمیت صفویان، چهار مدرسه علمیه به نام‌های مدرسه علمیه نمازی، شفیعیه، آقا حسین امام جمعه و مدرسه خان این شهرستان دایر و فعال بوده است که بعضی از این مدارس در عصر قاجاریه و پهلوی از ناحیه حکومت‌ها غصب شدند.

 

لینک خبر:

خبرگزاری رسا

خبرگزاری سپاه شهدا 

 

پر بازدیدترین ها

بیشتر