پنج شنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - الخميس 10 جماد ثاني 1443

(۱۳۹۱/۰۸/۲۷) ۶۵-ماه محرم یکی از علل بقاء و استمرار دین مقدس اسلام می باشد

حجه الاسلام شکوری در آغاز ماه محرم الحرام طی سخنرانی در اجتماع پرشور هیئت های عزاداری ،مداحان اهل بیت،مسئولان پایگاه ها ،امنای مساجد و جمعی از مسئولان شهرستان خوی اظهار داشت ماه محرم یکی از علل بقاء و استمرار دین مقدس اسلام می باشد و در طول تاریخ تمامی مبارزاتی که مسلمانان علیه حاکمان مستبد […]

حجه الاسلام شکوری در آغاز ماه محرم الحرام طی سخنرانی در اجتماع پرشور هیئت های عزاداری ،مداحان اهل بیت،مسئولان پایگاه ها ،امنای مساجد و جمعی از مسئولان شهرستان خوی اظهار داشت ماه محرم یکی از علل بقاء و استمرار دین مقدس اسلام می باشد و در طول تاریخ تمامی مبارزاتی که مسلمانان علیه حاکمان مستبد داخلی و استعمارگران خارجی داشته اند با الهام گیری از پیام و فرهنگ عاشورا بوده.

وی در ادامه با استفاده از روایات اهل بیت شیوه های عزاداری صحیح و بدور از افراط و تفریط و خرافات را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و در ادامه خطاب به هیئت های عزاداری و مداحان اظهار داشت .

یکی از علل مانـدگاری حماسه عاشورا اخلاص صـحنه گـردانـان آن بوده لذا تلاش کنیم در عزاداریهای خود از این اخلاص پاسداری کـنیم و خـدای نـکرده با انگـیزه های دیـگر او را زیـر سوال نبریم،

امام جمعه خوی ادامه داد:هر سال در بعضی از شهرها و از سوی بـرخی هیئتها ابتکارات جدیدی باب و اعمال می شود کـه نوعاً آمـیخـته بـا خـرافات است لذا تلاش کنیم آنها را بدون تحقیق و بررسی ترویج نکنیم واجازه ندهیم عده ای افراطی و انحرافی در عزاداریها میدان داری کنند و در نهایت جوانان معصوم را به نام امام حسین(ع) و عزاداری منحرف کنند، وی ادامه داد فرق عزاداری دوران حاکمیت نظام اسلامی با دوران طاغوت بسیار است باید این فرق ها را با تمامی وجود لمس و عملی کنیم.

وی اظهار داشت سیاست های کلی در تمامی امورات نظام حتی تعیین چارچوب عزاداریها را حاکمیت نـظام با تـوجه بـه ابعـاد مخـتلف موضوع تعیین می کـند لـذا بـاید از هـر گـونه اقـدام خـارج از ایـن دایـره پـرهـیز کـنیم.

وی افزود اختلاف دیدگاه بعضی از شخصیت ها در جزئیات عزاداریها قابل اعمال نمی باشدچون بعـضاً موجب سـوء استفاده دشـمنان جهـت ایـجاد اخـتلاف و نـفاق می شود.

حجه الاسلام شکوری در پایان سخنرانی هماهنگی هیئت های عزاداری با روحانی مسجد و پایگاه های مقاومت و تلاش در جهت جذب نیروهای جوان را مهم ارزیابی کرد.

وی از روحانیان و مداحان حاظر در جلسه درخواست کرد محتوای سخنرانی ها و عزاداریها باید حماسی و مطابق با فرهنگ عاشورا باشد

وی از مداحان درخواست کرد مقتل های معتبر را مورد مطالعه و استفاده قرار بدهند