سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الثلاثاء 16 شوال 1443

(۱۳۹۲/۰۵/۱۱) ابعاد علمی شب قدر بررسی شود(حوزه نیوز)

حجت الاسلام والمسلمین سید رضی شکوری در گفتگو با خبرنگار سرویس استان‌های خبرگزاری حوزه، ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام ضربت خوردن و شهادت امام علی(ع)،بر بهره گیری بهینه ازشب قدر تاکید کرد و اظهارداشت: شب قدر از جمله شب هایی است که در روایت‌ها و آیات قرآن نسبت به اهمیت و ثواب […]

حجت الاسلام والمسلمین سید رضی شکوری در گفتگو با خبرنگار سرویس استان‌های خبرگزاری حوزه، ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام ضربت خوردن و شهادت امام علی(ع)،بر بهره گیری بهینه ازشب قدر تاکید کرد و اظهارداشت: شب قدر از جمله شب هایی است که در روایت‌ها و آیات قرآن نسبت به اهمیت و ثواب و اعمال آن بسیار تاکید شده و همگان باید از این فرصت به نحو احسن بهره ببریم.

وی با تاکید بر بررسی علمی ابعاد مختلف شب قدر افزود: از جمله نکات مهمی که امروز ما باید به آن توجه نماییم بررسی ابعاد گوناگون شب قدر مخصوصا از نظر بعد علمی است ؛ متاسفانه ما با شب قدر بصورت مقطعی برخورد کرده و تنها به انجام اعمال وارده بدون دقت در فلسفه آنها می پردازیم و بعد از شب قدر آن را رها کرده تا این که سال آینده دوباره به این موضوع پرداخته می‌شود.

امام جمعه خوی ادامه داد: امروز با توجه به گسترش شبهه علیه اسلام و مخصوصا شیعه ضرورت دارد تا این مباحث به صورت علمی تر مورد بحث قرار گیرد و از فرصت حضور جوانان در مراسم شب قدر بهره برده، به بیان این مسایل پرداخته و آنها را در برابر این شبهه ها بیمه نماییم.

وی با اشاره به اهمیت شب قدر از دیدگاه قرآن و روایات ادامه داد: طبق اسناد موجود برای شب قدر، اعمال مخصوصی وجود دارد که امروز همه ما علاوه بر اهتمام آنها باید در مورد فلسفه این اعمال و از همه مهمتر این که چرا شب قدر، به عنوان شب نزول قرآن انتخاب شده به بررسی و پژوهش بپردازیم.

عضو شورای مدیریت حوزه علمیه استان آذربایجان غربی، با بیان این که شب قدر ، شب تقدیر و مقدرات انسان‌ها است تصریح کرد: این مسئله از جمله مسائل مهم کلامی است که باید در این زمینه نیز بحث های علمی انجام شود.

وی ادامه داد: از دیگر اهیمت های شب قدر این است که طبق روایات، گزارش اعمال سالیالنه مومنان به دست ولی عصر(عج) می رسد که این مهم نیز به نوبه خود دارای اهمیت بسیار بالایی است

این استاد حوزه، با تاکید براینکه زیارت شهدای کربلا از جمله دیگر برنامه های توصیه شده برای شب قدر است، اذعان داشت: این که توصیه شده که در این شب باید شهدای کربلا را زیارت کرد، باید به صورت برای مردم تبیین شود ،که چرا زیارت سیدشهدا در این شب توصیه شده است.

وی تاکید کرد : خواندن زیاد قرآن و مخصوصا سوره های روم و دخان در این شب‌ها تاکیدشده است پس باید تبین شود که چرا این سوره ها دارای اهمیت زیاد هستند .

امام جمعه خوی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به جایگاه و اهیمت دعا در شب های قدر خاطرنشان ساخت: در باب دعا کردن در این شب قدر بسیار تاکید شده است چون ماه مبارک رمضان، ماه میهمانی خدا و افضل‌ترین ماه‌ها و شب قدر نیز شبی است که به گفته قرآن کریم از هزار ماه برتر است، لذا این شب فرصتی خوب و مهم برای دعا و استغفار است.

لینک خبر