یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - الأحد 18 ربيع أول 1443

(۱۳۹۲/۰۵/۱۵) ۱۱۸-ستاد استهلال آماده رصد کردن ماه شوال

ستاد استهلال شهرستان خوی جهت ایجاد هماهنگی برای رصد کردن هلال ماه شوال در دفتر امام جمعه و با حضور ایشان و سایر اعضای گروه یعنی انجمن نجوم،مسئول سازمان تبلیغات،دفتر خبری صدا و سیما،مسئول آموزش و پرورش و نمایندگانی از فرمانداری ، سپاه پاسداران ، پادگان خوی تشکیل گردید. در این جلسه پس از ارائه […]

ستاد استهلال شهرستان خوی جهت ایجاد هماهنگی برای رصد کردن هلال ماه شوال در دفتر امام جمعه و با حضور ایشان و سایر اعضای گروه یعنی انجمن نجوم،مسئول سازمان تبلیغات،دفتر خبری صدا و سیما،مسئول آموزش و پرورش و نمایندگانی از فرمانداری ، سپاه پاسداران ، پادگان خوی تشکیل گردید.

در این جلسه پس از ارائه گزارشات از سوی اعضا و ارائه امکانات خود جهت استهلال و مشخص کردن مکان های مورد نظر در ادامه حجت الاسلام و المسلمین شکوری امام جمعه خوی موضوعاتی را در زمینه استهلال مطرح فرمودند.

وی ابتدا اضهار داشت از دیدگاه فقها اول ماه را میتوان بوسیله پنج چیز ثابت کرد اول اینکه خود انسان ماه را ببیند و حجت برایش تمام شود ،دوم اینکه عده ای که از گفته انان یقین حاصل می شود اضهار بکنند که ماه را دیده اند ،راه سوم دو نفر مرد عادل بگویند ماه را دیده اند ،چهارم گذشت سی روز از اول ماه شعبان که بوسیله آن اول ماه رمضان ثابت می شود و یا گذشت سی روز از اول ماه رمضان که بواسطه آن اول ماه شوال ثابت می شود در نهایت پنجمین دلیل بر اثبات رویت هلال حکم حاکم شرع است اگر حاکم شرع حکم کند که اول ماه است حتی کسی هم که مقلد او نیست باید حکم او را عمل نماید.

وی در ادامه اضهار داشت نوع فقها می فرمایند ابتدای ماه با پیشگویی منجمان ثابت نمی شود مگر در صورتی که از گفته آنان برای انسان یقین حاصل شود.

حجت الاسلام شکوری در ادامه گفت:دفتر مقام معظم رهبری در نوع شهرستانها ستاد های استهلال را زیر نظر ائمه محترم جمعه راه اندازی کرده اند که در ابتدای ماه رمضان و آخر آن در مکان های تعیین شده به رصد کردن ماه می پردازند.

لازم به یادآوری است که در ادامه این جلسه قرار شد گروه هایی از اعضای ستاد استهلال جهت رصد کردن ماه شوال عصر روز های چهارشنبه و پنجشنبه در مکان های مورد نظر به رصد بپردازند و امکانات لازم را جهت اینکار ستاد فراهم خواهد کرد.

پر بازدیدترین ها

بیشتر