شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - السبت 17 ربيع أول 1443

(۱۳۹۳/۰۱/۲۸) مردم اسـتان آذربـایـجان غربی متـشکل از شیعیان،برادران اهل سنت شافـعی مذهب و اقلیتهای دینی ارامنه و عاشوریان به برکت نظام جمهوری اسلامی در اوج صفا ،صمیمیـت و تفاهـم در کـنار هـم زندگـی می کنـند

حجت الاسلام شکوری در اجتماع باشکوه روحانیت و طلاب شهرستان خوی که با حضور آیت ا.. فرحانی و حجت الاسلام والمسلمین قریشی نماینده ولی فقیه و امام جمعه ارومیه و آیت ا.. سید علی اکبر قریشی نماینده مردم آذربایجان در مجلس خبرگان و با حضور اعضای شورای عالی حوزه علمیه استان آذربایجان غربی و جمعی […]

حجت الاسلام شکوری در اجتماع باشکوه روحانیت و طلاب شهرستان خوی که با حضور آیت ا.. فرحانی و حجت الاسلام والمسلمین قریشی نماینده ولی فقیه و امام جمعه ارومیه و آیت ا.. سید علی اکبر قریشی نماینده مردم آذربایجان در مجلس خبرگان و با حضور اعضای شورای عالی حوزه علمیه استان آذربایجان غربی و جمعی از مسئولان در حوزه علمیه امام خمینی شهرستان خوی تشکیل شده بود طی گزارشی از وضعیت استان اظهار داشت مردم اسـتان آذربـایـجان غربی متـشکل از شیعیان،برادران اهل سنت شافـعی مذهب و اقلیتهای دینی ارامنه و عاشوریان به برکت نظام جمهوری اسلامی در اوج صفا ،صمیمیـت و تفاهـم در کـنار هـم زندگـی می کنـند.استان ما از نظر جغرافیایی حدود ۹۶۷ کیلومتر مرز مشـترک خاکی و آبی با کشورهای همسایه ترکیه ،عراق،ارمنستان و جمهوری نخجوان دارد.

{gallery}ali-howzeh{/gallery}

ایشان اظهار داشت به دلیل حضور فیزیکی آمریکا،اسرائیل و سازمان نظامی ناتو در منطقه مشکلات متعدد سیاسی ،نظامی ،امنیتی و فرهنگی بـرای مـردم اسـتان و جمهوری اسلامی بوجـود آورده اسـت.

حجت الاسلام شکوری طی گزارشی از تاریخ فرهنگی و حوزوی شهرستان خوی اظهار داشت این شهر در منطقه آذربایجان از جمله معدود شهرهایی است که از قرن ششم پایگاه قـوی عـلمی و فرهنـگی شیعه در منطقه بوده که غیر از داخل کشور مسلمان کشورهای همسایه را نـیز در طـول قـرن ها تـغذیـه فـکری و عـلمـی می کرد. حوزه علمیه خوی از قرن ششم دایر بوده و اوج فعالیت آن در دوران حاکمیت صفویه می باشد که چهار مدرسه علمیه داشته بنام مدرسه نمازی ، مدرسه شفیعیه ،مدرسه خان ،مدرسه امام جمعه و به برکت آن حـدود ۲ قرن نماز جمعه در این شهرستان اقامه شـده اسـت .

وی در ادامه گفت تحویل صدها دانشمند در رشته های مختلف علوم اسـلامی به جامعه و وجود متجاوز از یک هزار جلد کتب خطی از قرن چهارم که نوعاً منحصر به فرد می باشند از جمله افتخارات حوزه علمیه خوی میباشد.

حجت الاسلام شکوری طی گزارشی از شرایط فعلی شهرستان خوی از نظر فرهنگی اظهار داشت اکنون۴ مدرسه علمیه نمازی ، امام خمینی ، سفیران هـدایت (برادران) و الـزهرا(خـواهران) با حدود ۶۰۰ نفر طلبه در حال فعالیت می باشد.

وی ادامه داد حدود ۱۹۰ نفر روحانی در شهرستان خوی و روستاهای اطراف مشغول فعالیت های تبلیغی هستند که توسط آنان و جمعی از طلاب مدارس علمیه خوی ۱۳۵ نماز جماعت در مساجد ،۸۰ نماز جماعت در ادارات و کارخانه ها و ۱۵۰ نماز در مدارس این شهرستان اقامه می شود.

لازم به یادآوری است که اعضای شورای عالی حوزه علمیه استان جهت بررسی وضعیت مدارس علمیه با حضور آیت ا.. فرحانی معاونت آموزشی حوزه علمیه قم در خویتشکیل شد و موضوعات مختلف مربوط به مدارس علمیه استان مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

در این جلسه مدیران مدارس علمیه خوی گزارشی از وضعیت حوزه ها ارائه دادند که مورد تحسین و تمجید حضار بویژه آیت ا.. فرحانی قرار گرفت.

پر بازدیدترین ها

بیشتر