پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - الخميس 17 جماد ثاني 1443

(۱۳۹۳/۰۳/۲۴) غیبت به معنای عدم ظهور است نه عدم حضور

حجت الاسلام شکوری امام جمعه خوی در شب میلاد حضرت ولی عصر (عج) طی سخنانی در مراسم امام زاده سید بهلول شهرستان خوی که با حضور مسئولان و اقشار مختلف مردم برگزار شده بود فواید وجودی امام عصر (ع) را مورد بحث و بررسی قرار داد . وی با اشاره به برخی از پرسشها و […]

حجت الاسلام شکوری امام جمعه خوی در شب میلاد حضرت ولی عصر (عج) طی سخنانی در مراسم امام زاده سید بهلول شهرستان خوی که با حضور مسئولان و اقشار مختلف مردم برگزار شده بود فواید وجودی امام عصر (ع) را مورد بحث و بررسی قرار داد .

وی با اشاره به برخی از پرسشها و بعضا شبهاتی که از ناحیه دشمنان در زمینه مهدویت و بویژه آثار وجودی آن بزرگوار در حال غیبت مطرح میشود اظهار داشت امام به عنوان زعیم جامعه و نماینده خداوند نمیتواند غایب باشد بلکه ما انسانهای گنهکار هستیم که در اثر اعمال ناپسند خود توان مشاهده آن بزرگوار را نداریم و ادامه داد غیبت به معنای عدم ظهور است نه عدم حضور چون آن بزرگوار حاضر و ناظر اعمال ما هستند.

وی ادامه داد در روایات اهل بیت(ع) غیبت آن بزرگوار به سودرسانی آفتاب از پشت ابرها تشبیه شده است که نورافشانی او همچنان ادامه و استمرار دارد و ابرها توان جلوگیری از پرتو افشانی او ندارند .

{gallery}emamzade-shaban{/gallery}

وی در ادامه با بیان روایتی از امام زین العابدین (ع) گفت ائمه (ع) حجت خدا بر عالمیان موجب آرامش و امنیت مردم زمین هستند که به برکت وجود آنها آسمان ها استقرار پیدا کرده و زمین برای اهلش آرامش پیدا کرده است و نزول باران و گسترش رحمت خدا و توسعه برکات زمین به برکت وجود اهل بیت (ع) می باشد .

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی در زمینه دیدگاه اهل سنت نسبت به موضوع مهدویت اظهار داشت نوع پیروان مذاهب و مکتب های آسمانی اعتقاد بر منجی دارند و بزرگان اهل سنت همانند احمد بن حنبل ،ابن ماجه ،ابی داود ،ترمذی ،حاکم نیشابوری ،ابن حجر ،متقی هندی و … بصورت مستقل و یا در ضمن کتاب های روایی خود در زمینه مهدویت بحث کرده اند .

حجت الاسلام شکوری در ادامه با اشاره به آسیب های مهدویت اظهار داشت با توحجه به رعت گرفتن توطئه های دشمنان اسلام و مسلمین علیه آموزه ها و معارف دینی بویژه در زمینه مهدویت اظهار داشت برداشت های غلط از انتظار از جمله آسیب های مهدویت می باشد .

وی ادامه داد بعضی گمان می کنند اصلاح چامعه از فساد و آلودگی به عهده امام عصر (ع) می باشد و سایر انسانها در این زمینه مسئولیتی ندارند در صورتیکه وجوب شناخت و اطاعت از امام زمان ،اصلاح کردن خود از آلودگیها ،تمسک به ولایت اهل بیت (ع) ،تلاش در اصلاح جامعه از طریق امر به معروف و نهی از منکر ،سودرساندن به نیازمندان و مبارزه با ستمگران از جمله رسالتهای مسلمانان در عصر غیبت می باشد.

لازم به یادآوری است که در پایان این مراسم به تعداد زیادی از کسانی که اسامی مهدی و حجت داشتند جوایزی اهدا گردید .