یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - الأحد 21 شوال 1443

(۱۳۹۳/۰۵/۱۸) خبرنگاران از انتشار مطالب بی‌پایه و اساس در جامعه خودداری کنند

حجت‌الاسلام سیدرضی موسوی شکوری ظهر امروز در جلسه‌ای که به مناسبت روز خبرنگار در جمع خبرنگاران این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: خبرنگاران رسالت‌های خبری مهمی بر عهده دارند که باید بر آنها واقف باشند تا امنیت افکار عمومی را در جامعه تضمین کنند. وی در این جلسه به بیان تفاوت‌های خبرنگاری در جامعه اسلامی […]

حجت‌الاسلام سیدرضی موسوی شکوری ظهر امروز در جلسه‌ای که به مناسبت روز خبرنگار در جمع خبرنگاران این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: خبرنگاران رسالت‌های خبری مهمی بر عهده دارند که باید بر آنها واقف باشند تا امنیت افکار عمومی را در جامعه تضمین کنند.

وی در این جلسه به بیان تفاوت‌های خبرنگاری در جامعه اسلامی با کشورهای غربی و غیراسلامی اشاره کرد و افزود: خبرنگاری در جامعه اسلامی بر مبنای ارزش‌ها و اصول اسلامی بوده و نباید در این زمینه از خبرنگاران کشورهای غربی و غیراسلامی تقلید شود.

موسوی شکوری در این راستا بر لزوم صحت اخبار تأکید و با اشاره به حدیثی قدسی در این زمینه تصریح کرد: انسان باید از آنچه که به آن علم ندارد، پیروی نکند و تحت تأثیر شنیده‌ها نبوده و اخبار دریافتی را منتشر نکند.

امام جمعه خوی در این راستا خبرنگاران را از انجام قضاوت‌های غیرعلمی و نقدهای غیرمنصفانه راجع به وقایع و رویدادهای اجتماعی بر حذر داشت و افزود: بر اساس مبانی دینی، انسان بدون علم و یقین حق اظهارنظر و پیروی از مطالبی را نداشته و نمی‌توان بر اساس ظن و گمان و یا شک و احتمال، وقایع را مورد تحلیل قرار داده و آنها را در سطح جامعه منتشر کرد.

موسوی شکوری در این رابطه به بیان فرمایشی از امام جعفر صادق(ع) پرداخت و افزود: از حقیقت ایمان این است که گفتار فرد از علم او افزون‌تر نبوده و بیش از آنچه که بر آن علم دارد نگوید.

وی انتشار مطالب بی‌پایه و اساس را سبب تضییع حقوق اشخاص دانست و افزود: این مسئله سبب به خطر افتادن آبروی اشخاص شده و باعث به راه افتادن شایعات بی‌اساس در جامعه می‌شود.

امام جمعه خوی همچنین این مسئله را سبب از بین رفتن استقلال فکری افراد دانست و افزود: با تداوم این مسئله به تدریج افراد جامعه زودباور شده و پذیرش مطالب اخبار کذب در جامعه امری عادی تلقی می‌شود.

وی انتشار اخبار دروغ در جامعه را موجب فسق و فجور در جامعه اعلام کرد و با استناد به آیاتی الهی در این زمینه گفت: بر اساس این آیات هر فردی که مطلبی را به دروغ در جامعه منتشر کند، فاسق شناخته شده و نباید به اخبار چنین فردی اکتفا شود

 

خبرگزاری فارس