یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ - الأحد 13 جماد ثاني 1443

(۱۳۹۳/۰۷/۱۶) فعالیت های فرهنگی جامعه ما مشکلات اساسی دارند(مصاحبه با خبرگزاری فاطر۲۴)

فاطر۲۴: به عنوان سوال ابتدایی از نظر شما اصلی ترین و مهم ترین مشکلات فرهنگی عمومی شهرستان خوی در چه مواردی بیشتر مشاهده می شود؟ لطفا توضیح دهید. جواب:اولا نوع شهرستانها در ارتباط با مشکلات فرهنگی و اجتماعی و حتی اقتصادی مشابه هم هستند و برخی از مشکلات عمومی است .از نظر من مهمترین مشکل […]

فاطر۲۴: به عنوان سوال ابتدایی از نظر شما اصلی ترین و مهم ترین مشکلات فرهنگی عمومی شهرستان خوی در چه مواردی بیشتر مشاهده می شود؟ لطفا توضیح دهید.

جواب:اولا نوع شهرستانها در ارتباط با مشکلات فرهنگی و اجتماعی و حتی اقتصادی مشابه هم هستند و برخی از مشکلات عمومی است .از نظر من مهمترین مشکل فرهنگی در شهرستانها نبود برنامه ریزی و ساماندهی مسائل فرهنگی و کم کاری مسئولان مربوطه است چرا که فعالیتهای فرهنگی و تبلیغی ما متناسب با شرایط زمان و مکان نبوده و اگر در سطح جامعه مشکلاتی را مشاهده میکنیم اعم از رفتاری کرداری، گفتاری همه ریشه در این کم کاری ها و بی برنامه گی ها دارد.

فاطر۲۴: تا کنون چه اقداماتی در این راستا از سوی اعضای شورای فرهنگ عمومی انجام شده است و چه نتایجی را در پی داشته است؟

شورای فرهنگ عمومی شهرستان خوی یکی از شوراهای فعال است و تصمیمات لازم در ارتباط با موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی گرفته می شود و سیاست گذاری های لازم متناسب با شرایط حاکم بر جامعه اتخاذ می گردد. بر این اساس در مرحله اجرا و عمل مسئولان مربوطه چه مقدار اقدام می کنند جای سوال است ولی این بعد موضوع زیاد به شورای فرهنگ عمومی ارتباط پیدا نمی کند و اگر در این رابطه مشکلی وجود دارد مربوط به مجریان و متولیان مربوطه است که باید از خود آنان سوال کرد

فاطر۲۴: با توجه به اینکه شهرستان خوی با عنوان “دارالمومنین” لقب گرفته است، شهرستان تا چه حدی توانسته در برهه های زمانی مختلف در جهت حفظ این عنوان حرکت کند؟

همانطور که ذکر شد، ‌شهرستان خوی در منطقه با عنوان دارالمؤمنین معروف است و میتوانم ادعا کنم که اگر بصورت مقایسه ای بخواهیم اظهار نظر بکنیم در رعایت کردن ارزش های اسلامی و احترام گذاشتن به معارف دینی و انجام فرایض سر و گردنی از دیگران بهتر هستند ولی این بدان معنا نیست که مشکلاتی وجود ندارد البته لازم به یادآوری است که شهرستان خوی از قرن ششم مرکز حوزوی و قطب فرهنگی در منطقه بوده است و مدام چهار مدرسه علمیه این شهرستان از دوران صفویه در این شهر دایر بوده و صدها دانشمند در رشته های مختلف علوم از این حوزه ها برخواسته و در این شهر و سایر مناطق خدمت کرده اند.

همچنین باید گفت که دارالمومنین بودن از برکات حوزه های علمیه است که خدا را شاکریم و اکنون نیز یک مدرسه علمیه خواهران و سه مدرسه علمیه برادران در این شهر دایر است که در آن  500 نفر طلبه مشغول به تحصیل هستند؛ بر این اساس قطعا تأثیرات فرهنگی این حوزه ها در اعتقادات مردم جای انکار ندارد .

فاطر۲۴: بی شک یکی از موارد موثر در حفظ جایگاه و عنوان شهرستان خوی، بحث حجاب و عفاف بوده، با توجه به وضعیت حجاب شهرستان به نظر شما وضعیت موجود زنگ خطری برای شهرستان محسوب نمی شود؟ لطفا توضیحاتی ارائه بفرمایید.

موضوع حجاب از جمله موضوعاتی است که از ابتدای پیروزی انقلاب مدام مطرح بوده و در فصول مختلف از تریبون های مختلف جامعه اظهار نظرهایی در این زمینه صورت می گیرد و مجریان و دولت مردان با دیدگاه های مختلف به موضوع نگاه می کنند و افکار عمومی جامعه نیز به تناسب اظهار نظرهایی می کنند ولی جای بسی تأسف است که تاکنون در این زمینه برنامه ریزی و اقدامات جدی صورت نگرفته است و در نهایت همه همدیگر را محکوم می کنند .

موضوع بدحجابی تحت تأثیر فرهنگ های وارداتی و تأثیرات تخریبی ماهواره ها و سایر رسانه ها از مسلمات جامعه ماست و تمامی شهرهای کشور از جمله شهرستان خوی نیز تحت تأثیر آن قرار دارد اما با این وجود این شهرستان در مقایسه با شهرهای دیگر از وضعیت خوبی برخوردار است و بخش مهمی از نارسایی ها در این زمینه از طریق ارتباطات بویژه توسعه آموزش عالی و مهاجرت از شهرستانهای دیگر و شبیه این موضوعات به وجود آمده است لذا ما انتظار داریم متولیان امور در رده های بالا یک اراده جدی برای حل این مشکل داشته باشند .

فاطر۲۴: به نظر شما بهترین راهکار برای رعایت حجاب و عفاف در سطح شهرستان چیست و تصویب قانون حجاب و عفاف چه نقشی را می تواند در این زمینه داشته باشد؟

به نظر من همه گفتنی ها در رابطه با حجاب گفته شده است و همه نوشتنی ها نوشته شده است و حدود شرعی حجاب نیز کاملا مشخص است و احتمال نمیدهم در کشور پهناور ایران کسی پیدا بشود که مدعی باشد من حدود حجاب را نمیدانم و نیاز به تبلیغات دارم.تنها چیزی که باقی میماند قانون مصوبه حجاب و عفاف به اجرا درآید همان قانونی که نوع مسئولان اجرایی، فرهنگی و تبلیغی در اجرای آن سهیم هستند و در دولت قبلی خیلی تلاش شد منتها زیر بار نرفتند و اکنون نیز دیر نشده است باید این قانون اجرایی شود و اگر اشکالاتی هم داشته باشد در مرحله اجرا قابل رفع است.

فاطر۲۴: نقش برنامه های فرهنگی تا چه حدی می تواند راهگشا باشد؟

قطعا فعالیت های فرهنگی راه گشا هستند به شرط اینکه توأم با برنامه ریزی و طبق ضوابط و مقررات باشد نه سلیقه ای و برداشت شخصی.

فاطر۲۴: به عنوان سوال پایانی تاچه حدی از برنامه های فرهنگی شهرستان در جهت رفع این مشکلات راضی هستید و آیا برنامه های انجام شده توانسته مثمر ثمر واقع شود؟

همانطور که اشاره شد، فعالیت های فرهنگی جامعه ما مشکلات اساسی دارند و نیاز شدید به بازنگری و نقد می باشد که امیدوارم متولیان امور در این زمینه عنایت و توجه جدی داشته باشند واین همه بودجه ای که از بیت المال مصرف می شود باید خروجی داشته باشد در غیر این صورت در پیشگاه خداوند همه مقصر خواهیم بود.

در انتها از شما نیز به خاطر عنایت و توجه به موضوعات مهم و مبتلا به جامعه کمال تشکر و سپاسگزاری را دارم و آرزو میکنم که در اهداف خود موفق باشید.

 

لینک خبر:

خبرگزاری فاطر۲۴