جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الجمعة 19 شوال 1443

(۱۳۹۳/۰۸/۱۱) امامت یک منصب الهی و خدادادی است

حجت الاسلام شکوری در اجتماع عزاداران مسجد ملااحمد شهرستان خوی که طلاب و اساتید مدارس علمیه خوی نیز حضور داشتند طی سخنرانی مبسوطی اظهار داشت از جمله موضوعاتی که در ارتباط با حماسه عاشورا لازم به عنایت و توجه ویژه است جایگاه امامت در میان فرق کلامی و فقهی مذاهب مختلف اسلامی است . وی […]

حجت الاسلام شکوری در اجتماع عزاداران مسجد ملااحمد شهرستان خوی که طلاب و اساتید مدارس علمیه خوی نیز حضور داشتند طی سخنرانی مبسوطی اظهار داشت از جمله موضوعاتی که در ارتباط با حماسه عاشورا لازم به عنایت و توجه ویژه است جایگاه امامت در میان فرق کلامی و فقهی مذاهب مختلف اسلامی است .

وی ادامه داد شهید بزرگوار قاضی نورالله تستری در کتاب احقاق الحق در تعریف امامت مینویسد امامت یک منصب الهی و خدادادی است که تمام شئون والا و ارزشمند و فضایل را در بر دارد بجز نبوت و ملزومات آن

بر این اساس امام حجت الهی است که بوسیله پیامبر به مردم معرفی می شود و امام تمامی امتیازات و فضایل پیامبر را از آن جمله مقام عصمت را دارا می باشد و دایره مسئولیت امام اختصاص به حکومت دینی ندارد .

{gallery}moharam-93{/gallery}

وی در ادامه گفت از دیدگاه شیعه امامت از اصول دین است و سرنوشت شیعه با این موضوع گره خورده و هزینه ای که در طول تاریخ شیعیان برای موضوع امامت پرداخته برای هیچ کدام از موضوعات دیگر نپرداخته است .

حجت الاسلام شکوری در ادامه اظهار داشت امامت امانت پیامبر خداست چون در حدیث ثقلین کتاب خدا و ائمه هدی را به عنوان رهبران جامعه اسلامی به مسلمانان معرفی کرده است.

وی ادامه داد در روایات متعددی ضرورت و وجوب شناخت امام هر زمان با تأکیدات مضاعف مطرح شده است از قبیل اینکه رسولخدا(ص) میفرماید هر کس بمیرد و امامش را نشناسد با مرگ جاهلیت مرده است.

امام صادق(ع) فرمود امام عَلمی است بین خدا و بندگانش هر کس او را بشناسد مؤمن و هر که منکر او باشد کافر است .

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت مشروعیت نظام جمهوری اسلامی با نائب امام است .در اصل پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی می نویسد در زمان غیبت حضرت ولی عصر(عج) در جمهوری اسلامی ایران ولایت امر و امامت امت بر عهده فقیه عادل ،با تقوا ،آگاه به زمان ،شجاع ،مدیر و مدبر است و مبنای این ولایت روایات متعددی هستند که در بحث ولایت فقیه مورد بررسی و استناد قرار گرفته اند.