شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - السبت 17 ربيع أول 1443

(۱۳۹۳/۰۸/۲۰) رسالت مطبوعات اطلاع‌رسانی دقیق و صحیح به مردم است

حجت الاسم سید رضی موسوی شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اهمیت و نقش آفرینی اساسی مطبوعات در تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه اظهار کرد: رسالتی را که مطبوعات باید درنظر داشته باشند اطلاع‌رسانی دقیق و صحیح به مردم است. شکوری به ابعاد دیگری از اهمیت و نقش رسانه […]

حجت الاسم سید رضی موسوی شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اهمیت و نقش آفرینی اساسی مطبوعات در تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه اظهار کرد: رسالتی را که مطبوعات باید درنظر داشته باشند اطلاع‌رسانی دقیق و صحیح به مردم است.

شکوری به ابعاد دیگری از اهمیت و نقش رسانه در جامعه اشاره و افزود: حفظ و حراست وحدت ملی جامعه از جمله حدودی است که باید مطبوعات به آن پایبند بوده و تلاش کنند تا وحدت ملی جامعه به هیچ عنوان خدشه‌دار نشود.

وی بیان کرد: رسانه و مطبوعات باید در مواضع، مطالعه و نوع چینش مطالب دقت لازم را به عمل آورد و عملکرد کارکنان نظام جمهوری‌اسلامی که از جمله رسالت‌های مطبوعات به شمار می‌رود واقع بینانه به مردم منعکس کنند.

شکوری با اشاره به این که مطبوعات و خبرگزاری‌ها باید نقد منصفانه‌ای در مورد عملکرد مسئولان دولت داشته باشند تصریح کرد: علاوه بر این نقد مطبوعات باید نقاط‌‌ قوت این قشر از جامعه را برجسته و درباره نقاط ضعف آنان نیز به دور از هیچ گونه جوسازی بپردازند.

وی گفت: رسالت رسانه در اینجا نمایان می‌شود که اخبار خود را بدون جوسازی و چالش برانگیز انتشار دهد، در برخی مواقع پیشامدهایی به وجود می‌آید که سبب تحت تاثیر قرار دادن دیگر رسانه‌ها می شود بنابراین در این موارد رعایت انصاف و حق لازم و ضروری است.

شکوری با اشاره‌ به ویژگی مهم مطبوعات، خبرگزاری‌ها و اصحاب رسانه اظهار کرد: اصحاب رسانه باید روحیه نقدپذیری داشته و آن را به خوبی تقویت کنند و هر فردی و مسئولی که از اخبار و گزارشات آنان نقدی داشته باشند را انعکاس دهند.

وی افزود: مسئله‌ای که باید به خوبی در مورد آن تمرکز داشت دیدگاه مردم نسبت به مطبوعات است که نگاه مردم به مطبوعات توسط خود رسانه و اصحاب آن ساخته می‌شود.

شکوری با بیان این که اعتماد مردم بستگی به فعالیت‌های مطبوعات در بین آن‌ها دارد تصریح کرد: نوع محتوا و مطلبی که در رسانه انتشار می‌یابد سبب اعتماد و یا بی اعتمادی مردم نسبت به آنان می‌شود، بر همین اساس افراد جامعه از جوسازی و ارائه مطالب نادرست بیزار هستند.

وی گفت: مسئله دیگر دیدگاه مسئولان اجرایی، قضایی و مقننه  به مطبوعات است که بستگی به نوع تعامل رسانه با این ارگان‌ها و سازمان‌هاست.

شکوری بیان کرد: انتشار قصورها، عملکردها و نقاط قوت و ضعف مسئولان باتوجه به هنرنمایی و مدیریت اصحاب رسانه در مسیر درست سبب می‌شود تعارض، تضاد و درگیری از بین‌رفته و تعامل خوبی میان مسئولان و مطبوعات به وجود می‌آید

پر بازدیدترین ها

بیشتر