پنج شنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - الخميس 10 جماد ثاني 1443

(۱۳۹۳/۰۸/۲۵) برگزاری مسابقات کتابخوانی انگیزه مطالعه را افرایش می‌دهد

حجت الاسلام سیدرضی موسوی شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با ابراز تاسف از اینکه کتابخوانی در جامعه به یک موضوع تعارفاتی و تشریفاتی تبدیل شده است اظهار کرد: باید در هفته کتاب به جای شعار دهی به این موضوع تعمق بخشیم. امام جمعه خوی افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند […]

حجت الاسلام سیدرضی موسوی شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با ابراز تاسف از اینکه کتابخوانی در جامعه به یک موضوع تعارفاتی و تشریفاتی تبدیل شده است اظهار کرد: باید در هفته کتاب به جای شعار دهی به این موضوع تعمق بخشیم.

امام جمعه خوی افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که باید کتابخوانی همانند خوردن و آشامیدن در متن زندگی قرار گیرد، باید به مطالعه توجه کافی شود چون خوشبختانه ایران اسلامی از نظر کتابخانه و منابع کتاب تاریخ درخشانی دارد اما متاسفانه با این وجود با آفتی به نام پایین بودن سرانه مطالعه در کشور مواجه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان نظام و نهادهای فرهنگی باید با برنامه‌ریزی دقیق در مردم، ایجاد انگیزه درباره مطالعه داشته باشند بیان کرد: اعمال سیاست‌های تشویقی و برگزاری مسابقه‌ کتابخوانی با نظر گرفتن جوایز مادی و معنوی می‌تواند انگیزه لازم را نسبت به مطالعه در جامعه افزایش دهد.

شکوری تصریح کرد: از سوی دیگر حمایت جدی از ناشران و مولفان نیز باید در دستور کار قرار گرفته و زمینه نشر آسان برای آنها فراهم شود و علاوه بر آن، برای ارتقای سرانه مطالعه در جامعه زمینه برپایی نمایشگاه کتاب در تمامی فصول سال و در تمامی شهرستان‌های بزرگ و کوچک فراهم شود.

امام جمعه خوی با تاکید بر اینکه باید احیای فرهنگ کتابخوانی در مراکز آموزشی انجام شود، گفت: از سوی دیگر باید نمایشگاه کتاب در هر محله‌ای دایر شود تا در این صورت در مدت زمان کوتاهی شاهد تحول در زمینه کتابخوانی باشیم چون با برنامه‌های تشریفاتی نمی‌توان سرانه مطالعه در ایران را ارتقاء داد.

شکوری تصریح کرد: اینکه با وجود این همه سابقه درخشان فرهنگی، میزان مطالعه در بین خانواده‌های ایرانی ناچیز است، این مشکل به سیستم آموزشی و تربیتی بیمار کشورمان بازمی‌گردد چون این مشکل، میراث حکومت گذشتگان بوده و شیوه تدریس و گرفتن آزمون در جامعه غلط است.

وی افزود: متاسفانه هم اکنون در مراکز آموزشی مثل دانشگاه و مدارس، تنها شیوه حفظ مطلب و نمره گرفتن حاکم است در حالی که در گذشته دانشمندی مثل شیخ طوسی که پایه‌گذار حوزه علمیه است، برای فهمیدن یک مطلب از اول تا آخر شب تعقل و تفکر می‌کرد.

امام جمعه خوی تصریح کرد: باید سیستم نمره‌دهی در دانشگاه طوری باشد که دانشجو تنها با تحقیق و پژوهش نمره بگیرد چون در این صورت ناچار به انجام مطالعه و دانش‌افزایی می‌کند.