یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - الأحد 18 ربيع أول 1443

(۱۳۹۳/۱۱/۰۶) همایش تجلیل از بزرگترین واقف استان و شهرستان خوی حضرت آیت ا.. حاج میرزا ابراهیم دنبلی خویی برگزار خواهد شد

حجت الاسلام شکوری امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان خوی در جلسه شورای فرهنگ عمومی با اشاره به شرایط سیاسی حاکم بر منطقه خاورمیانه اظهار داشت با توجه به اتفاقات و حوادث ماه های اخیر چنین بدست می آید که غرب و اروپا توطئه های پیچیده ای را علیه دین مقدس اسلام و […]

حجت الاسلام شکوری امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان خوی در جلسه شورای فرهنگ عمومی با اشاره به شرایط سیاسی حاکم بر منطقه خاورمیانه اظهار داشت با توجه به اتفاقات و حوادث ماه های اخیر چنین بدست می آید که غرب و اروپا توطئه های پیچیده ای را علیه دین مقدس اسلام و مسلمانان طراحی کرده اند.اگر به موضوعاتی از قبیل راه اندازی جریان تکفیر ،محاصره اقتصادی ،برخورد جدی با موضوع بیداری اسلامی ،توهین به مقدسات دینی ،تهدیدات نظامی ،تلقین شیعه هراسی ،توطئه اخیر نفتی و فشار روی مذاکرات هسته ای توجه ویژه داشته باشیم خواهیم دید که آنان به صورت جدی کمر همت به نابودی اسلام و مسلمانان بسته اند و تنها راه حل در این زمینه بازگشت مسلمانان به آموزه های اسلام ناب محمدی است تا بتوانند از این طریق بر توطئه های استکبار جهانی فائق آیند.

حجت الاسلام شکوری در ادامه با اشاره به رسالت های سنگین شوراهای فرهنگ عمومی در سطح کشور اظهار داشت با توجه به موضوعات ویژه استان آذربایجان غربی به دلیل در نوار مرزی قرار گرفتن و سایر ویژگیهای منحصر بفرد نیاز دارد اولویت بندی هایی در حوزه فعالیت خود داشته باشند .

وی در ادامه معرفی چهره و پشت صحنه جریان تکفیر در کشورهای اسلامی ،فرهنگ سازی جدی و گسترده در زمینه اقتصاد مقاومتی با در نظر گرفتن شرایط ویژه پیش آمده و همچنین تبیین دیدگاه های مقام معظم رهبری مدظله از جمله اولویت های شوراهای فرهنگ عمومی می باشد.

وی در ادامه در زمینه برگزاری همایش تجلیل و قدردانی از بزرگترین واقف استان آذربایجان غربی و شهرستان خوی حضرت آیت ا.. حاج میرزا ابراهیم دنبلی خویی که از شهدای برجسته مشروطه می باشد اظهار داشت این شخصیت علمی که بزرگترین واقف در منطقه و شاید در سطح کشور می باشد و یکی از شاگردان برجسته مرحوم شیخ مرتضی انصاری بوده تاکنون مجهور مانده است .

{gallery}sh-farhang93-11-6{/gallery}

ما وظیفه د اریم شخصیت ،خدمات و موقوفات ایشان را به جامعه معرفی بکنیم بویژه سازمان اوقاف در این زمینه رسالت سنگین تری را بر عهده دارد.

وی در ادامه با اشاره به محورهای همایش ،شرح زندگی و خاندان او ،تحصیلات علمی ،اساتید و شاگردان ،تألیفات علمی در موضوعات مختلف،ویژگیها و خصوصیات اخلاقی ،خدمات اجتماعی ،دیدگاه دانشمندان و سیاستمداران در ارتباط با این شخصیت برجسته ،موقوفات متنوع او ،نقش ایشان در انقلاب مشروطه ،علل و زمینه های شهادت او ،آثار و برکات موقوفات ایشان و همچنین چاپ کتب علمی آن بزرگوار از جمله موضوعاتی هستند که باید مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد .

وی در ادامه اظهار داشت آیت ا.. حاج میرزا ابراهیم دنبلی خویی از شخصیت های برجسته حوزوی بوده که از خود کتب متعدد علمی در موضوعات مختلف فقهی ،اصولی ،حدیثی ،رجالی از خود به یادگار گذاشته است از قبیل الدره النجفیه در شرح نهج البلاغه ،ملخص المقال فی تحقیق احوال الرجال ،حاشیه علی فرائد الاصول که حاشیه بر رسائل استاد خود مرحوم شیخ انصاری است ،شرح شرایع الاسلام مرحوم محقق ،رساله فی علم الاصول از جمله کتب علمی آن بزرگوار می باشند.

لازم به یادآوری است که از جمله مصوبات جلسه شورای فرهنگ که با حضور مدیر کل محترم سازمان اوقاف استان تشکیل شده بود نامگذاری یکی از خیابان های خوی بنام این شهید بزرگوار و برگزاری یک همایش مقدماتی در ۱۴ اسفند ماه سال ۹۳ که با حضور نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف یعنی حجت الاسلام والمسلمین آقای محمدی و با حضور شخصیت های برجسته علمی در شهرستان خوی برگزار گردد تا این همایش مقدمه ای باشد برای برگزاری کنگره جامع و فراگیر در جهت معرفی چهره این واقف برجسته کشوری

پر بازدیدترین ها

بیشتر