دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - الإثنين 19 ربيع أول 1443

(۱۳۹۴/۰۲/۱۸) خطبه های نماز جمعه – ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه خوی، نمازجمعه این هفته به امامت حجت الاسلام حبیب قراجه ای امام جمعه موقت خوی و با حضور گرم مردم متدین و انقلابی این شهرستان در مصلی نمازجمعه برگزار شد. حجت الاسلام قراجه ای در ابتدای خطبه اول ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی ،در […]

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه خوی، نمازجمعه این هفته به امامت حجت الاسلام حبیب قراجه ای امام جمعه موقت خوی و با حضور گرم مردم متدین و انقلابی این شهرستان در مصلی نمازجمعه برگزار شد.

حجت الاسلام قراجه ای در ابتدای خطبه اول ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی ،در تمام امور و شئون زندگی با استناد به آیه ۱۲۵ سوره انعام گفت:خداوند می فرماید پس کسى را که خدا بخواهد هدایت نماید دلش را به پذیرش اسلام مى‏گشاید و هر که را بخواهد گمراه کند دلش را سخت تنگ مى‏گرداند چنانکه گویى به زحمت در آسمان بالا مى‏رود این گونه خدا پلیدى را بر کسانى که ایمان نمى‏آورند قرار مى‏دهد.

وی افزود همواره حرکت کردن بشر در راه تقوی موجبات برکت خداوند را پدید آورده و چشمه های رحمت الهی را به سوی او فوران میکند.

وی با اشاره به شهادت امام موسی بن جعفر(ع) گفت:تمام وجود این امام بزرگوار چراغ راهنما و نهایتاً راهگشا برای مردم بود ولو با آن شرایط محدود زمان آن امام

حجت الاسلام قراجه ای با اشاره به روایتی از امام موسی بن جعفر(ع) گفت: ابراهیم جمال از على بن یقطین براى انجام بعضى از کارهایش اجازه ملاقات مى‏خواست على بن یقطین از پذیرفتن او امتناع ورزید

در همان سال على بن یقطین به زیارت بیت الله مشرف شد هنگامى که در مدینه اجازه مى‏خواست به خدمت حضرت موسى بن جعفر (علیه السلام) شرفیاب بشود در پاسخ با منفى رو به رو شد و نتوانست از حضرت موسى بن جعفر (علیه السلام) اجازه ملاقات دریافت کند روز دوم در بیرون منزل با آن حضرت ملاقات نمود و عرض کرد آقا جان تقصیر من چه بوده که دیروز اجازه به من ندادى شرفیاب بشوم به حضور شما فرمودند: چرا به برادرت ابراهیم ساربان اجازه ملاقات نداده بودى خداوند سعى تو را نپذیرفت و مورد قبول قرار نخواهد داد مگر این که ابراهیم شتربان تو را عفو کند.


عرض کردم یابن رسول الله در این موقع دستم به ابراهیم نمى‏رسد زیرا من در مدینه و او در کوفه است حضرت فرمود: اگر مایلى من مقدمات آن را فراهم مى‏نمایم و در نیمه شب که همه چشم‏ها به خواب رفته است خودت تنها به قبرستان بیقع برو بطورى که کسى از دوستان و غلامان خود آگاه نباشد و در آنجا مرکب تندرو و هشیار و مجهز آماده خواهى دید بر آن سوار شو.


راوى مى‏گوید على بن یقطین شبانه به گورستان بقیع آمد و سوار همان مرکب گشت مدتى نگذشت مگر اینکه در کوفه جلو درب منزل ابراهیم ساربان زانو بزمین زد در خانه کوبید و گفت: على بن یقطین است.


ابراهیم از درون خانه جواب داد و گفت: على بن یقطین در خانه‏ام چکار دارد على بن یقطین گفت اى ابراهیم کار بزرگى پیش آمد کرده است. و او را سوگند داد که اجازه ورود به او بدهد وقتى که داخل منزل گشت داستان خود را شرح داد و گفت: مولایم مرا نپذیرفته و اجازه ورود نداده است مگر این که تو را راضى کنم و خوشنودیت را بدست بیاورم تمنا دارم مرا مورد عفو خود قرار بدهى.


ابراهیم گفت: خدا ترا بیامرزد. على بن یقطین گفت: باید پایت را به روى رخسارم بگذارى و بصورتم فشار دهى چون با امتناع ابراهیم جمال روبه رو شد دوباره او را قسم داد ابراهیم مقصود او را عملى ساخت و در آنحال على بن یقطین مى‏گفت: خدایا شاهد و گواه باش.

پس از آن سوار شتر شده و همان شب مرکب را در مدینه در منزل موسى بن جعفر (علیه السلام) خوابانید در این وقت حضرت اجازه ورود داده و با آغوش باز او را پذیرفت.

حجت الاسلام قراجه ای در پایان خطبه های نماز جمعه با اشاره به جنایات عربستان در یمن گفت:سازمان های به اصطلاح حقوق بشر و سازمان ملل در این زمینه وظیفه خود را انجام نداده و فقط نظاره گر این جنایات بوده و فقط به ابراز نگرانی بسنده میکنند و رژیم آل سعود بداند که با ادامه حملات به پایان عمر خود نزدیک می شود.

پر بازدیدترین ها

بیشتر